Zvrácená

Comics recenze

Vyprávění strašidelných příběhů za svitu svíčky účinně platí na malé děti. Nicméně dnešní technokratická doba na středověké bubáky prostě nevěří. No jo, ale vysvětlujte to všem těm duchům a démonům. Logicky se z nich staly městské legendy. A jednu takovou nám představuje CREW. Je zde Haruto  Rjó a jeho pěkně zvrácená dívka. 

Uprostřed noci se u hromady odpadků objeví tajemná dívka, která vám položí jednu nevinnou otázku: Totiž jestli nemáte mladší sestřičku, že by se jí ráda sama stala. "Oukej, je to celé trochu creepy, ale co už..." Něco takového si pomyslel i náš hrdina Kazuki s tím, že sice pohled na dívku v nabíraných šatech uprostřed noci je divný, ale každý ví, že strašidla neexistují, tak co už. Jenže, moji drazí, z téhle lolitky by ani Humbert, hlavní postava nejslavnějšího Nabokova románu, nebyl vůbec odvázaný. O čemž se přesvědčí i Kazuki.

Hororová manga Zvrácená je debutem Haruta Rja. Nadaného japonce, který bohužel krom právě Zvrácené nic dalšího komiksovému světu nedal. Tady ovšem platí, že kvantita rozhodně nenahrazuje kvalitu. A raději jeden mistrovský kousek, než deset nudných sérií. Zvrácená je městskou legendou se vším všudy. Kazuki je lapen do osidel a bude bojovat o holý život. Moderní prostředí rozhodně neubírá na děsivosti naší lolitky: bohatě stačí, aby zhasla světla a budete se bát také.

Příběh samotný začíná nevinně, skoro až poeticky, ale s postupnou eskalací děje se čtenář neubrání víře a naději, že všecno dobře dopadne. Nevím, jestli jste někdy při sledování hororů neměli pocit (nebo přání), že ti duchové vlastně chtějí jen svůj klid, však se s nimi může člověk domluvit a bude to OK. Pokud ano, Haruto Rjó vám předvede, jak taková domluva s démonem končí.

Zvrácená je trefný název pro všechno, co nám na více než čtyřech stovkách stran autor předvádí. Přitom neopomíjí budovat napětí i hororovou atmosféru. Nebojí se uchlácholit čtenáře, ponechat mu ždibíček naděje na světlé zítřky čistě proto, aby pak ještě více prohloubil pocit beznaděje bizardnostmi, které rozbijí jakoukoli běžně vypadající situaci. Dokonce i takové žánrové klišé, jako je návštěva opuštěné psychiatrické léčebny, přetavil autor v nervy drásající podívanou za použití osvědčené rovnice tři kamarádi + kamera + bubáčí holka.

Kniha v podstatě nenabízí nic, co bychom v rámci hororového žánru již někde neviděli. Haruto Rjó i přesto dokázal vytvořil legendární komiks, který vám v hlavě bude strašit ještě dlouho. A jsem se nezmiňoval o bonusových povídkách, které připomínají temné díly Krajních mezí (starší čtenáři si snad na tento kultovní seriál vzpomenou) a svou originalitou si v ničem nezadají se Zvrácenou lolitou.

Zvrácená je čistá trefa do černého pro každého, kdo má rád strašidelné příběhy. Je to syrové, drsné, napínavé. Tak, jako nejsem příznivcem nekonečných manga sérií, tak miluji jejich uzavřené příběhy. Mají hloubku, nápad a drajv. A díky Zvrácené jsem si užil i nějakou tu noční můru. Takže pokud v noci potkáte lolitku, nechte si zajít chuť na prasárny a rozhodně se s ní nebavte!

KOUPIT ZVRÁCENOU PŘÍMO U CRWE

Zvrácená

Haruto Rjó

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 5/2021

Překlad: Michaela Kropáčová

Formát: 128 x 182 mm

Počet stran: 420

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři