Bryan Talbot v Praze

Comics zajímavosti

Na 14. září přijal pozvání pražského nakladatelství Comics Centrum významný britský komiksový scénárista a výtvarník, Bryan Talbot. Čeští fanoušci tak budou mít příležitost setkat se s autorem mnoha oceňovaných komiksů a zároveň jedním ze zakladatelů formátu grafický román.

Zasvěceným komiksovým čtenářům jistě není třeba kultovního britského autora zdlouhavě představovat. Cenami ověnčený komiksový tvůrce má za sebou bohatou publikační historii, z níž mnohá díla měli příležitost přečíst si čtenáři i v češtině.

Jeho nejproslulejším dílem jsou bezpochyby Dobrodružství Luthera Arkwrighta, jež právě loňského roku Comics Centrum vydalo v souborné publikaci Arkwright Integral spolu s pokračováním příběhu Srdce Impéria aneb odkaz Luthera Arkwrighta. Za zmínku stojí i fakt, že české vydání Arkwrighta je díky pečlivé rekonstrukci špatně dochovaných originálů považováno za celosvětově nejlepší a je vysoce ceněno nejen veřejností, ale i samotným autorem.

Kromě slavného Arkwrighta, který bývá odborníky považován za počátek „dospělého“ komiksu a zároveň formátu zvaného grafický román, příp. román v obrazech, má však Talbot na svém kontě desítky dalších nepřehlédnutelných komiksů, za něž získal mnohá prestižní ocenění, mezi jinými i cenu Will Eisner Award či Eagle Award. Mezi všemi jmenujme například relativně nedávnou pětidílnou sérii Grandville, alegorickou Pohádku o zlobivé kryse, a další, v češtině dosud nevydaná díla, jako Alice in Sunderland, či knihy napsané ve spolupráci s Mary Talbotovou – Dotter of Her Father’s Eyes či nejnovější The Red Virgin and the Vision of Utopia. Během své dlouhé kariéry se také podílel na proslulých sériích Sandman, Judge Dredd, Nemesis the Warlock, Torquemada a mnohých dalších. 

Bryan Talbot se v České republice neobjeví poprvé – v minulosti již do naší země zavítal, a to hned dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2006 v souvislosti s prvním vydáním Luthera Arkwrighta. Jeho druhá návštěva se odehrála roku 2008, kdy komiksový tvůrce mimo jiné navštívil výstavu Bohumila „Bimby“ Konečného, jednoho z autorů proslulé komiksové postavy Okťabrjána.

Talbot se tentokrát s českou veřejností setká v sobotu 14. září 2019 v Městské knihovně v Praze. V první přednáškové části, která bude tlumočená do češtiny, se pan Talbot zaměří především na svou sérii Grandville, ale věnovat se bude i svým dalším publikacím. Na konci přednášky budou mít návštěvníci také prostor na dotazy.

Po přestávce bude následovat autogramiáda. Počet knih, které si mohou čtenáři k podpisu přinést, není nijak omezen, avšak nakladatelství, které celou akci pořádá, prosí v tomto ohledu návštěvníky o jistou uměřenost.

Na místě bude možné zakoupit si všechny dostupné díly Talbotovy komiksové série Grandville, a kromě toho také autorem dovezené originální kresby a reprodukce.

 

Přednáška a autogramiáda Bryana Talbota v Praze:

Sobota 14. září 2019 

Městská knihovna Praha (velký sál), Mariánské nám. 98/1, Praha 1

Program:

11:00 – 13:00 – přednáška 

13:00 – 14:00 – pauza na občerstvení

14:00 – cca 17:00 – autogramiáda

Vstup na celou akci je zdarma.

 

Počet míst na přednášku je omezený, proto Comics Centrum nabízíme možnost rezervace vstupenek zde: https://www.ticketon.cz/5874-prednaska-a-autogramiada-bryana-talbota/54492

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři