Michael Petrus - Na břehu snů vyjde!

Comics zajímavosti

V rámci projektu Komiksové workshopy v knihovně spolupracujeme s tuzemskými comicsovými autory a jedním z nich je i vynikající Michael Petrus. Michael souhalsil, že nám odpoví na pár otázek týkajících se nejen jeho poheldu na comics, ale napříkald se dostane i na projekt Na břehu snů!

Vojta Rabyniuk: Ahoj Michale! Začneme klasickým rozhovorovým „icebreakerem“. Jaké bylo tvoje první setkání s comicsem a čím tě zaujal?

Michael Petrus: První byl Čtyřlístek, když mi ho mamka předčítala před spaním. To je jasný. Ale uchvátil mě asi až mnohem déle. Vím, že jsem se s komiksem setkal v ABC, v Aréně nebo Kometě. Bavily mě obrázky, protože jsem je sám rád kreslil. Ale vážně jsem to začal brát až s prvními čísly Crwe.

VR: Kdysi vyšel na aktuálně rozhovor s celkem zavádějícím názvem ( i vzhledem k obsahu rozhovoru): „Čech se živí kreslením komiksů. Čist je ho ale nebaví.“ Pokud vím tak není úplně pravda, že by tě úplně nebavili, spíš nejsi kdovíjaký vášnivý komiksák. Sleduješ momentálně nějaké české nebo i zahraniční autory?

 

MP: Nejsem moc vášnivý. Nesleduju komiksovou scénu ani v zahraničí a nyní už moc ani v česku. Sledoval jsem ji v tom velkém boomu nových KomiksFESTů a autorů Generace Nula. Ovšem brzy mě ta česká scéna začala nudit. V Čechách sleduji autory tak nějak všechny z těch hlavních jmen, alespoň jejich blogy - ono to není těžké, protože se toho zase tak moc v jejich dílnách nerodí. Ale začínají se tu objevovat zajímavější zatím nevyzrálí autoři, kteří by to jednou mohli převálcovat - sledovat tyhle je zase má práce v rámci studia profiKOMIKS. Zahraničních autorů sleduji desítky až stovky. Ale ne nutně čtu nebo si sháním jejich komiksy. Spíš opět blogy. Namátkou Sean Gordon Murphy, Joe Benitez, Carry Nord, ...

VR: Jaký je momentálně tvůj pohled na českou komiksovou scénu? Posunula se někam za posledních 15 let, tedy od doby Generace nula?

MP: Jak jsem psal. Česká scéna mě začala nudit, někdy vlastně až otravovat. Tady jde především o ten "artový" styl, který se tu objevil. Tahle alternativa mě z počátku hodně bavila, ale už jsem toho přehlcený a vlastně mě to přestalo úplně zajímat. Teď mě mnohem víc zajímá kvalitní dobře napsaný a nakreslený mainstream. Dříve jsem kupoval každý český komiks co tu vyšel, nyní už několikátý rok vůbec nic. Zvažuji Děsivé radosti od Michala Suchánka, ale zatím jsem neměl tu čest se na to někde mrknout. Možná novou 130 od Nikkarina. Byť to není můj styl, jeho Nikkarinovi kresby a komiksy pro mě mají v sobě něco přitažlivého.

VR: Otázka na trochu vážnější strunu, která zajímá asi hodně široké spektrum čtenářů: co se stalo s comicsem On the Coast of Dreams? Vyjde, nevyjde? Co zapříčinilo zdržení?

MP: Vyjde. O tom není pochyb. Problém není jestli, ale kdy. U některých Kickstarterových projektů už je protahování takové ne zcela příjemné klišé. Už jsem dříve zmiňoval, že naše vize nejen dopracovat, ale ještě rozšířit příběh Na Břehu Snů do plné původně napsané velikosti narazil na několik věcí. První bylo, že ve stejné době jsme rozjížděli studio profiKOMIKS, které nás teď živí. Je to naše živobytí a nelze to zastavit. Spotřebuje to hodně času a musíme mít co jíst. 

Na Břehu Snů je projekt, ze kterého nemáme ani korunu a v tom je ten problém - není reálné to plně upřednostnit před ostatní prací. Druhá věc je, že jsme to celé vůbec neodhadli a přecenili naše síly. Především já v tom jak jsem schopný při práci dokreslit takhle rozsáhlý projekt. Více než 100 stránkový komiks je hustota. Vlastně i ten Michal Suchánek to tuším dělal přes tři roky a to ještě dal výpověď z denního zaměstnání.

Každopádně, cítíme ten závazek a chceme jej splnit. Už jen proto, že dokončení a vydání tohoto komiksového románu pro nás znamená otevření dveří k mnohem zajímavější autorské činnosti. Byla by neuvěřitelná chyba to nedokončit. Problém není jestli, ale jen to kdy. 

VR: Na Komiksovém Workshopu v knihovně ( a nejen tam) si se pochlubil s připravovanou bombou Nanits. Můžeš projekt trochu přiblížit čtenářům a především vypíchnout čím je unikátní nejen u nás, ale vlastně i ve světě?

 

MP: Nanits je projekt, na kterém se podílím už několik let. Vlastně ještě před startem Na Břehu Snů. Teď konečně dostává projekt pořádné otáčky díky soukromé investici pro rozjezd projektu, kterou jsme na to dostali. Ta je v řádech na české poměry, tvrdím si říct, nevídaných. Ale projekt není můj a já ho přímo netvořím. Zastávám tu spíš roli art directora pod záštitou našeho studia profiKOMIKS a nějakého toho koloringu.  Na projektu pracuje tým 17 lidí. Jedná se o novou, nebojím se říct unikátně pojatou, formu čtení komiksů. Je to spojení hudby a komiksu ve formě, která je přirozená a není rušivá jako tomu byly nějaké předchozí pokusy o spojení těchto dvou medií, která se daly v minulosti na internetu objevit. I samotný formát komiksu je vlastně dost neobvyklý.

Jde o jeden digitální / elektronický, značně rozsáhlý sci-fi komiks Nanits Chronicles na pokračování. A je to mainstream. Kvalitní mainstream. Jedná se o univerzum, které má různé spinoffy a množství příběhů různých žánrů od v rámci jednoho světa. Ke světu přistupujeme od začátku hodně detailně. Takže tvoříme různé concept arty na veškerou techniku, města, postavy, oblečení. Vše designujeme od začátku. Celá výroba je pojatá značně netradiční formou. Veškeré making of je možné sledovat na blogu projektu.

Byť na projektu pracují výhradně Češi nebo Slováci, tak je komiks zaměřený primárně na zahraniční trh. Určitě projekt sledujte na Facebooku. Bude to ještě hodně zajímavé.

VR: Poslední otázka na závěr, máš nějaký zahraniční především asi kreslířský vzor?

MP:  Vlastně už ani ne. V minulostí bylo pár hodně zásadních autorů, kteří mě ovlivňovali. Ale komiksy kreslím od dětství, profesionálně pak už nějaký osmý rok. Za tu dobu jsem se hodně proměňoval a vyvíjel. Teď už je to takový mix všeho možného co nasávám z blogů, komiksů a internetu obecně s něčím vlastním co jsem si vyvinul jako svou stylizaci. V současné době se zaměřuji ale především na zdokonalování a zakázky koloringu. Kdybych měl vypíchnout nějaká jména. Tak Carry Nord svou kresbou a Sean Gordon Murphy svým úžasným vyprávěním / panelováním.

Děkujeme Michalovizarozhovor příště vyzpovídáme Dana Černého! pokud by Vás cokoliv zajímalo můžete nám nápady a otázky psát na FB či email. - GC

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři