Psychedelický Maxx

Comics zajímavosti

Komiksový superhrdina je jasně definovaný charakter. Velké bezpráví, velká moc a velká zodpovědnost. Je jedno, jestli vám zabijí rodiče, strýčka, nebo psa. Prostě se navlíknete do přiléhavého trikotu a vyrazíte zachránit svět. Horší to je v případě, když se za superhrdinu považujete jen vy sám. A ostatní vás vidí jako váguse. To je celý Maxx.

 

 Maxx je velmi netradiční komiks, pojednávající o boji fialového nabušence s předkusem větším, než měl svého času Duane Dibbley. Maxx je obdařen velkou silou, lepenkovou krabicí, která je i jeho domovem a Julií, která si neholí podpaží a obléká se poněkud výstředně. Máme zde i opravdu ošklivého záporáka pana Pryč, vládnoucího armádě iszů (takové roztomilé potvůrky, vypadající jako hašlerky s nožičkama) a neustále ztrpčujícího život Maxxe a Julie.

 

Maxxe stvořil Sam Kieth, který nakreslil mj. prvních pět sešitů Sandmana, nebo komiks Wolverine vs. Hulk. Spolupracoval i s Dark Horse na Aliens. Poté, co přešel v roce 1993 pod nově vzniké vydavatelství Image, měl volnou ruku a možnost stvořit nového hrdinu. A Sam Kieth přišel s Maxxem. S příběhem, který je všechno možné, jen ne tuctový. S bojovníkem, ochranitelem a ztracenou duší s velkými žlutými drápy. S pánem planin, bojujícím za svou Leopardí královnu. S ochráncem před minulostí. S Maxxem.

 

Dave je bezdomovec, kterého se společností spojuje jen jeho sociální pracovnice Julie. Dave má bujnou fantazii, díky které si myslí, že je Maxx – maskovaný bojovník proti zločinu, propadnuvší do naší reality spolu s Julií, která je ve skutečnosti Leopardí královnou. Zlý čenokněžník pan Pryč se snaží Leopardí královnu dostat a Maxx je její jediná ochrana. Ostatní lidé to nechápou. Nohsledy pana Pryč – isze – vidí lidé podle toho, jak jsou oblečení. To je jedna verze.

 

Ale co když je Maxx opravdu superhrdina, kterého ostatní vidí jako váguse? A tajemný pan Pryč; jaké jsou jeho skutečné motivy? A kde se sen prolíná s realitou a kde realita se snem? Kde jsou sny ve snech, cesty podvědomím a odhalování pravdy? Tohle jsou atributy, které dělají z Maxxe komiks, který stojí za přečtení. Nebyl by to ale Maxx, aby jeho příběh byl tak jednoduchý...

 

Za českým Maxxem stojí nakladatelství Netopejr, které v roce 2007 vydalo knihu, obsahující prvních šest sešitů. Bohužel, Maxx nezaujal. Surrealistické pojetí, snoubící se s množstvím filozofických otázek a překvapivě hlubokým vyzněním a dosahem, nemělo u českých čtenářů úspěch. Ačkoli v dalších knihách se příběh vyjasňuje, prvních čtení čtenáři pěkně zamotá hlavu. Samozřejmě v dobrém smyslu toho slova. Obsah komiksu řeší i těžko uchopitelná témata znásilnění, sebevědomí, útrapy spojené s dospíváním a přizpůsobováním se svému okolí.

 

Ačkoli předchozí odstavec možná vyzněl trochu suchopárně, Maxx rozhodně není nudný. Sam Kieth díky své kresbě, která je sama o sobě lehce karikaturní (když se jí chce) i Bill Messner-Loebs (stojící za dialogy) stvořili díky Maxxovi pozoruhodné universum. Autor se navíc nebojí zahrávat si s celou formou komiksu – ať už díky experimentování s kresbou a rozvržením panelů (zde je výrazná Image škola), nebo pomocí hrátek s letteringem, díky kterému stejně jako Maxx nerozumíme pořádně tomu, co pan Pryč říká :)

 

Image vydal celkem 35 sešitů série Maxx. Nakladatelství DC později odkoupilo práva od Image a vydali Maxxe kompletně v šesti knihách. Dokonce vznikl i animovaný seriál, který kdysi běžel na MTV. Nikdy jsem ho neviděl a vlastně ani vidět nechci, protože nevěřím tomu, že hloubka Maxxe jde přenést na plochou obrazovku.

 

Ať už se na Maxxe díváte jako na ztřeštěný příběh starého váguse, na vyprávění superhrdiny uvězněného v naší realitě, na snahu znásilněné dívky o návrat do normálního života či jako na přízračného, vymyšleného obra, jedno je jasné. Maxx je tady. A je jen na nás, abysme se s tím vyrovnali.

 

Maxx (The Maxx 1-6)

Sam Kieth, Bill Messner-Loebs

Nakladatel: Netopejr

Překlad: Štěpán Kopřiva

Rok vydání: 2007

Počet stran: 144

Provedení­: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři