WildC.A. T. s: Návrat domů

Comics zajímavosti

 

WildC. A. T. s: Návrat domů

 

Český komiksový trh zažívá boom. Nejen v poslední době, ale již od roku 1999 ( kdy se daly koupit první Comicsové legendy od Crwe, Sin city od Calibre publishing nebo frankofonní díla od Barlow comics) má český milovník komiksů stále větší výběr. A já si řekl, že čtenáři představím některé kousky, které stojí za přečtení. Ať už jen z hlediska rozšíření si obzorů mimo superhrdinský mainstream. A první v řadě jsou WildC. A. T. s.

 

WildC. A. T. s (Cover Action Teams) jsou klasickou týmovkou. Nicméně, jejich otcem není nikdo jiný než Jim Lee. Ten si WildC. A. T. s vymyslel, když spolu s ostatními kreslíři odešel v devadesátých letech z Marvelu a vstoupil do služeb nově vzniklého vydavatelství Image. To proslavil zejména Todd McFarlane a jeho pekelný zplozenec Spawn.

 

Image založili kreslíři a podle toho vypadaly i komiksy, které vydávali. Hodně prostinkých příběhů s naprosto excelentní výtvarnou stránkou. A protože Jim Lee nedovedl ukočírovat svůj superhrdinský tým po kresební i scénáristické stránce, předal štafetu i jiným tvůrcům. A zde se dostáváme ke druhému jménu, které z WildC. A. T. s: Návrat domů dělá zajímavou věc. K muži, který se snad nikdy neostříhal ani neoholil. K Alanu Mooreovi.

 

Alana Moorea uvedu jen v rychlosti. Strážci, V jako vendeta, Z pekla, Bažináč, Top 10, Liga vyjímečných. Ve všech těchto sériích Moore ukázal své vynikající kvality. Příběhy často s neuvěřitelnými nápady, ve kterých hrdinové nezažívají mnoho krásného. To provedl i s WildC. A. T. s.

 

Tým WildC. A. T. s jsou mimozemšťané, pocházející z planety Khera, kteří ztroskotali na Zemi v dávných dobách. Bojují proti Daemonitům, což je ještěří rasa, se kterou Khera vede válku již několik staletí. Na jedné vesmírné misi ale tým zemře v explodující kosmické lodi. Jejich vůdce Majestic, který zůstal na Zemi, se rozhodne postavit nový tým – i když nemá moc z čeho vybírat.

 

Moore měl zcela volnou ruku co se týče tvorby nových WildC. A. T. s. Ale Moore se rozhodl, že staří WildC. A. T. s nezemřeli v kosmické lodi, ale dostali se zpět na svou rodnou Kheru. A nedá se říci, že je to šťastné shledání. Noví WildC. A. T. s jsou divocí rváči: hitman, hardcore roboholka, ironický superšprt, agentka nosící sedmimílové boty a Majestic (Mirek Dušín na steroidech).

 

WildC. A. T. s: Návrat domů není přelomové dílo, spíš je zajímavé díky tomu, že se jedná o typickou tvorbu Image comics. Kresba je jedním slovem parádní, se spoustou velkých panelů. Ačkoli Jim Lee WildC. A. T. s stvořil, na Návratu domů pracoval hlavně Travis Charest (Aliens, Metabarons, trochu Captain America), který má ale styl dosti podobný jako Lee.

 

WildC. A. T. s: Návrat domů bohužel neměli úspěch. Přece jen, komiks nedosahuje kvalit, které mají ostatní Mooreova díla přeložená do češtiny. K tomu lze přičíst ještě nulovou znalost historie týmu a jedná se o risk... Přesto čtenář získá uzavřený příběh, který by se ale v druhé knize dostal do řádných otáček. Moore napsal celkem 13 sešitů WildC. A. T. s ( č. 21 – 34). U nás vyšly sešity č. 21 – 27. Pokud máte rádi týmovky a Image, rozhodně po WildC. A. T. s: Návrat domů sáhněte!

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři