Poslední rónin

Comics novinky

New York již dávno není městem světel, jak jsme ho znali my. "Big Apple" je v pevném sevření klanu Noha, který vládne tvrdě a nesmlouvavě pomocí armády kybervojáků. Celé město je obehnané zdí, protože z hlubin East river může vylézt všelicos... Například nyní: Temná postava stojí na břehu, čišící odhodláním a myslí pouze na jedno - pomstu!

"Kým by byl Bruce Lee jako zvíře?"

Tato nevinná otázka pronesená nad prázdnou krabicí od pizzy ve sklepě jednoho nevýrazného domu v Nové Anglii spustila lavinu, která se brzy stala celosvětovým fenoménem. Dva kamarádi - Peter Laird a Kevin Eastman - si žili podle sebe. Práce tak aby se uživili, hodně zevlování a trochu přicmrndávání do komiksových fanzinů. A pak myšlenka, jakým nejvtipnějším zvířetem by mohla být zmiňovaná kung-fu legenda...

Lehký brainstorming, vypůjčit si pár ingrediencí z Daredevila ( a 1000 dolarů od strejdy) a světlo světa spatřil komiks Teenage mutant ninja turtles. Husťácký nářez, který v době svého vydání ( 1984) dost připomínal komiksovou školu Franka Millera. 3000 výtisků se prodalo takřka ihned, což Eastmana s Lairdem potěšilo - vydělali si pár dolarů rychle a čistě na jednom vtipném nápadu. Když přišel požadavek, že druhé číslo by mělo mít pětinásobný náklad, seznali oba pánové, že by z toho mohlo být něco víc. A svět byl díky nim opět o něco veselejší a bohatší.

Brzy se bohužel projevila temná stránka celosvětového úspěchu. Naředění a rozmělnění příběhu želvích mutantů směrem k lehké stravitelnosti dětským publikem měli za následek narůstající neshody mezi oběma tvůrci, které skončilo rozchodem a spoustou zlé krve. Dohled nad franšízou zůstal Lairdovi, zatímco Eastman se vzdal svých práv: zůstal věrný pouze komiksům s želváky, kde působil jako "odborný poradce".

Nicméně od chvíle, kdy vydání prvního sešitu - myšlené spíše jako jednorázová záležitost - vyneslo Eastmana i Lairda do komiksových výšin, si kladli jednu otázku: "Jak to celé dopadne?" Koncept finále Želv ninja - těch pravých, drsných a nesmiřitelných Želv ninja - měli načrtnutý už roku 1987. A po více než třiceti letech dozrál čas na to, abyste se tohoto velkolepého finále mohli zúčastnit i vy!

Na konci vítězí zlo. Rod Hiroto rozdrtil všechny své nepřátele pomocí úskoků, lstí a zrady. Do tohoto dystopického, kyberpunkového světa se z exilu vrací poslední žijící želvák, aby pomstil smrt svých blízkých. I kdyby ho to mělo stát život! Poslední rónin je skutečným mistrným příběhem. Eastman s Lairdem měli o konci série celkem jasno. Po tak dlouhé době ale bylo potřeba oprášit nános času a trochu punkové přímočarosti - Kevin Eastman, který měl celý projekt u IDW na starosti, tak spojil síly s Tomem Waltzem a vytvořili hrdé a důstojné zakončení velkého želvího dobrodružství. 

Komiks je plný melancholie, samoty, odcizení a smutku. Je to cesta spalující nenávisti a dluhů, jež lze splatit pouze krví. A taková cesta může končit pouze jedním způsobem. Eastman s Waltzem se  zde loučí ve velkém stylu: Příběh sice začíná osamocenou postavou bojující proti všem, ale jak se náš ninja propracovává blíže a blíže k příslovečné "hlavě hada", z prosté snahy zabít vůdce klanu Hiroto se stává rozloučení se všemi, které jsme měli tu čest poznat v příbězích o želvích hrdinech. Komiks je inovativní a moderní, ale díky panelování, které měl na starosti Kevin Eastman si zachovává dech staré školy a původní předlohy. 

Poslední rónin není pouze o precizním bojovém umění. Je zde hodně dialogů, které ale dokáží čtenáře pohltit - prázdná slova byste zde hledali těžko. Jsou to totiž právě rozhovory hlavních protagonistů, které vám přiblíží vše, co naše želváky a jejich "kamarády ve zbrani" dohnalo až do nynější zoufalé situace. A jsou to právě dialogy, které vás doslova přibijí do křesla a přinutí soucítit s posledním róninem. A jeho jedinou možnou cestou za usmířením. S tím vším se budou pojit emoce. Protože kdo z nás nevyrůstal na želvách ninja? Kdo z nás nechtěl být jedním z nich? Jak potom můžeme jen tak stát stranou a nezaujatě sledovat cestu za pomstou a nechápat snažení našeho rónina. Poslední rónin je jako staré filmy Johna Woo, než se zparchantil v Hollywoodu. Soucítíte s hlavním hrdinou a celou dobu doufáte, že to nedopadne tak, jak to zákonitě dopadnot musí. Protože krvavé dluhy musí být splaceny. Za mě rozhodně nejlepší komiks, který jsem měl letos tu čest vzít do svých rukou!

KOUPIT KOMIKS POSLEDNÍ RÓNIN PŘÍMO U COMICS CENTRA

Poslední rónin

Kevin Eastman, Peter Laird, Tom Waltz a kol.

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 4/2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 220 x 325 mm

Počet stran: 240

Provedení: hardback, dvě verze obálky 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři