Vzlety a pády Johna Constantina

Comics recenze

Když z nebe padají lidé, je to případ pro policii. Když z nebe padají lidé s andělskými křídly na zádech, je to případ pro Johna Constantina. I když kvůli všem těm nechutným mrtvým boháčům se náš John rozhodně přetrhnout nehodlá.

John Constantine měl vždy problém s autoritami. Nemusí se jednat čistě o ty rohaté, sírou smrdící potvory, které Mikulášům dělají sparing partnery před malými dětmi. John měl potíže už se svým otcem. A s policií. A s pracháčema. John se prostě vymezuje proti každému, kdo si hraje na  něco víc. Je to už jeho povahový rys. Stejně jako schopnost dostávat se do problémů. Tedy problém je, když tajně kouříte za školou. Když ale zkoušíte v jedenácti letech vyvolat démona a místo toho se vaší vinou utopí kamarád, je to pořádný průser.

John Constantine právě takový průser zažil. A ani po třiceti letech nemá klid. Zvláště, když se jeho dávno mrtvý kamarád Billy objeví u jedné takové bizardní vraždy. Spolu se starou kamarádkou tak začínají pátrat po stopách tajemného vraha, který má zvláštní zálibu v přišívání křídel všem těm prachatým sviním. 

Vzlety a pády jsou další knihou z edice DC Black Label. Což vždy s povděkem kvituji, protože se těším na temné příběhy, velké formáty a precizní knihařskou práci. Toho všeho se mi dostalo i zde. Jenže...

Jenže jak chcete vytvořit vyjímečně temný příběh u chlápka, který s temnými silami bojuje pořád? To není nic lehkého. Své by o tom mohl vyprávět Tom Taylor. Australan, který si renomé vydobil na komiksech ze světa Star Wars. Nyní je z něj klasický komiksový workoholik, píše současně jak pro Marvel, tak pro DC, kde vede sérii Injustice. Nicméně otázka, kterou bysme si měli položit, zní: "Je to ten pravý pro temného Hellblazera?"

Sám nevím. Příběh Vzlety a pády je klasicky hellblazerovský. Staré hříchy minulosti dohání Johna Constantina, který se snaží zastavit démona. Nic převratného na začátek... A u toho to i zůstane. Náš John kouří a hláškuje a chlastá. To známe. A vymítá démony a má problém s autoritama. To také známe. Nicméně pokud jste čtenář Johna Constantina neznalý, budete z této knihy na krupici. Hlášky jsou suché, britské a trefné jako rána na solar. Vtipu se v knize najde dost. Dokonce to chvílemi vypadá, že John prostě jen tak chodí Liverpoolem a problémy krouží kolem něho. Stejně jako jejich řešení. John je prostě veskrze pohodový týpek, jde mu všechno pěkně od ruky a té krve, no té si člověk užije až až! Tak co mi na tom všem nesedí?

Nesedí mi na tom kostra příběhu, která je na můj vkus až moc podobná hellblazerovské klasice Syn člověka. Tu psal Garth Ennis. Snažím se nesrovnávat, ale podobných styčných bodů jsem zde našel vícero. Ennis se nebál přitlačit na pilu a přidávát bizardnosti, díky kterým jsem při čtení jen valil bulvy. Vzlety a pády oproti tomu představují příběh, který je hororový, ale ta temná atmosféra mu chvílemi chybí. Je to sice povedený mix akce, krvavých stříkanců, lahví whiskey a sprostých slov, ale už to tady všechno bylo. Naštěstí se ke slovu dostává kresba.

Tu obstaral Darick Robertson. A pokud vám to jméno nic neříká, zkuste zalistovat fenoménem jménem Transmetropolitan. Nebo The Boys. Darick je sice američan který bezmezně miluje Franka Millera, ale tvorba britských autorů ho vždy fascinovala. Drsní antihrdinové mu sluší více než kupříkladu Nightcrawler, kterého dělal pro Marvel. Párkrát se sčuchl s Garthem Ennisem, od kterého pochytil cit pro britský humor. Co tím chci říci je to, že Vzlety a pády Johna Constantina jsou nakresleny opravdu vzletně, s citem pro detail. A v našem případě i s citem pro drcené kosti a stříkance krve. Nemalý význam přitom hraje i coloring ( Diego Rodriguez), který Liverpoolu dodal tu správně studenou a deštivou atmosféru. Za vizuál tak John dostává body do plusu!

Hellblazer: Vzlety a pády by měl jako další z edice DC Black Label nabízet netradiční pohled na tradičního hrdinu. Nicméně v případě Johna Constantina platí, že to není tradiční hrdina... A vlastně že to není ani klasický hrdina. Do rukou se nám tak dostává komiks, který má plno hlášek, cigaret a krve, ale to všechno u Johna již známe. Na druhou stranu je to skvělá zábava, která do Black Labelu patří. Ostatně kde jinde byste chtěli vidět selfie se Satanem? :)

KOUPIT KOMIKS HELLBLAZER: VZLETY A PÁDY PŘÍMO U CRWE

Hellblazer: Vzlety a pády

Tom Taylor, Darick Robertson

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 11/2021

Překlad: Jan Kukrál

Formát: 216 x 276

Počet stran: 152

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři