Immortal Hulk

Comics recenze

Letos je tomu 136 let od doby, kdy anglický romanopisec Robert Louis Stevenson opustil svůj slavný Ostrov pokladů a vplul do neprobádaných vod klasického hororu knihou Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda. Novela o stočtyřiceti stranách mu vynesla nehynoucí slávu. A hádejte, která komiksová postava je Jekyllem a Hydem inspirovaná?

Samozřejmě je to Hulk! Jen s tím rozdílem, že náš slušný Dr. Jekyll se jmenuje Bruce Banner. A pana Hyda jistě všichni známe. Stále nosí fialové kalhoty, stále je to hrouda svalů. Může nás nový Hulk vůbec něčím překvapit?

Nepochybně! Svěží vítr do plachet vdechl našemu zelenému mužíkovi nový tvůrčí tým v čele s Alem Ewingem. Al je britský komiksový autor. A jak je dobře známo, britská škola se s ničím moc ne.ere. Nebojí se drsných věcí, trochu profackovat své hrdiny a nadělat jim ze života pořádný maglajs. Al Ewing není jiný. Začínal v Mekce drsného a originálního komiksu, v časopise 2000 AD, kde pracoval např. na Dreddovi. Projektů zvládnul Al vícero. Když se přestěhoval za velkou louži, měl práce nad hlavu. Přesto si na svůj velký projekt musel počkat. A to čekání se vyplatilo. V roce 2018 tak spatřil světlo světa první sešit padesátidílné série s titulem Immortal Hulk. A nový fenomén byl na světě. 

Immortal Hulk tak trochu navazuje na stávající marvelácké série, jinak se ale vydává vlastní cestou. Bruce Banner je mrtvý. Tedy svět si myslí, že je mrtvý. Přesto se nese šuškanda, že nějaký zelený obr pomáhá potřebným a mlátí lumpy. A to se náš milý Bruce stal komiksovou verzí Jacka Reachera: tulákem, který má jedno triko a jedny kalhoty. A je rád, když se ráno probudí a triko má pořád na sobě. V noci totiž přebírá vládu on

Nový Hulk již není odvrácenou stranou civilizovaného člověka, jako tomu bylo v případě pana Hyda. Hulk už nepobíhá kolem a nerozbíjí věci na potkání. Hulk je prohnaný, lstivý a chytrý. Je cílevědomý. A to je na něm to nejděsivější. Bruce Banner už s ním nebojuje. Snaží s e držet v ústraní a nechá se vést instinktem. A vše, co odhalí, ve vás jen vzbudí další zvědavost!

Al Ewing udělal to, co se sluší a patří na nový start: Oprášil z Hulkových ramenou letité nánosy marvelovského prachu a vedlejších rolí a vrátil nám Hulka pěkně na začátek. A do ulic. Immortal Hulk je krásný ve svém jednoduchém začátku, kdy nepotřebujete znát dalších x komiksových sérií, abyste si tohle čtení opravdu užili. Navíc Al přidal prvek, který v mainstreamu je vždy osvěžující: horor. Věřte tomu nebo ne, Immortal Hulk je opravdu s nádechem hororu. Není to letmý závan hrůzy, který Bruce pocítil při cestě autobusem. Je to stupňující se napětí, které s koncem knihy jen graduje... A nechá nás těšit se na další díl. Nový Hulk je strašidelný svou vychytralostí. Nicméně problémy, které mu Al postavil do cesty, nejde jen tak lehce rozmlátit. 

A přesto, že se stále bavíme o mainstreamovém komiksu, první Hulkova kniha nám poskytne napětí, tajemství i děs. Takhle si představuji moderní superhrdinský komiks! Je to nápadité a osloví to i starší komiksové matadory. Dokonce i s nutností pustit do série pár hostujících kreslířů ( kteří dostanou vždy jen pár stran a čtenáře - nebo minimálně mě - vysloveně prudí) si Al Ewing poradil fantasticky. Zbytek má pod palcem Joe Bennett; klasický mainstream, který ale díky Joeově lásce k jednoduchému, velkému panelování, dodává čtení potřebný drajv. Poslední třešničkou na dortu je fakt, že covery všech padesáti sešitů maloval legendární Alex Ross.

Immortal Hulk se dočkal nominace na cenu Willa Eisnera za nejlepší komiksovu sérii na pokračování. Sice nevyhrál, ale to nás trápit nemusí. Je to sakramentsky dobré čtení, s příslibem věcí a hrůz přesahujících vše co jsme si doposud mysleli o komiksovém panu Hydovi. Můžeme jen doufat, že na to bude Hulkova síla stačit. 

KOUPIT IMMORTAL HULK 1 PŘÍMO U CRWE

Immortal Hulk 1: Nebo je obojím?

Al Ewing, Joe Bennett a kol.

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 3/2022

Překlad: Jan Kukrál

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 140

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři