Universal War One

Comics recenze

Rok 2058 je pro lidstvo rokem velkých změn. Po úspěšné kolonizaci Sluneční soustavy by mohli následovat roky prosperity a blahobytu. Nebýt ovšem věčně reptajícího lidského plemene. Místo oslavy síly ducha tak staneme uprostřed občanské války. A zde nám problémy teprve začínají. 

Věčná nespokojenost kolonizovaných planet a asteroidů nad jařmem mateřské Země vyústila ve snahy o separaci. A skrytou válku. Zatím jsme ve fázi rychlého zbrojení, zaujímání strategických pozic a hraní si na "diplomatickcé řešení". Aby toho ale nebylo málo, objevila se mezi znesvářenými stranami olbřímí černá stěna.

Ale držme se jestě při zemi. Nebo lépe řečeno na palubě třetí flotily. Ta se právě nachází na oběžné dráze Saturnu, co by asteroidem dohodil kousek od černé stěny. Zde se seznámíme se skupinou  Pulgatory. Týmem vyvrhelů, kteří si místo vojenského soudu raději zvolili službu vlasti. Jak asi sami tušíte, naše grupa má do zmatečných Kanárků z Červeného trpaslíka daleko. Aby také ne, když mezi členy Pulgatory naleznete násilníka, fyzika, sraba, hrdinu, dámskou verzi Mirka Dušína a rebelku. Tedy dvě rebelky. A jak už sám název napovídá, čeká nás pořádný očistec. 

UW1 (Universal War One) je velkou space operou, která snoubí akci, suché hlášky a pár rozdílných charakterů. Výsledný mix je solidní sci-fi se vším, co k tomu patří. Navrch dostanete nesourodou skupinu lidí, kde si každý nese svůj kříž a slovo "týmová práce" je pro ně cizím pojmem. To vše na pozadí hrozící globální (nebo spíše celosoustavní) vyhlazovací války. Protože ačkoliv se černá zeď chová netečně, na vojenské mozky působí jako rudý prapor na býka. Je tak na několika nuceně statečných lidech, aby vyřešili záhadu co nejrychleji.

UW1 je další novinkou ze stáje Modré CRWE. Dle popisu  je jasné, že o žádný superoriginální příběh, jež se nesmazatelně vryje do mozku fanoušků, se nejedná. UW1 ale láká na své hrdiny. Tým Pulgatory je klasický mumraj plný archetypů. Nicméně jejich vykreslení a chování je něco, co mě na UW1 bavilo mnohem více, než samotná černostěnná záhada. V prvním albu s podtitulem Geneze nemůže být o nějaké společné chemii řeč: Je to v podstatě velká uvítací party určená hlavně čtenářům. Solidní příběh kosmické záhady obalený do nebezpečí konečné války. Druhé album se zaměřuje více na postavy jako takové... A  právě tady si mě komiks získal.

Kniha jako taková totiž nabízí průměrný příběh. Čeho má ovšem nadmíru je právě synergie skupiny Pulgatory, kdy z odpadlíků nuceně daných dohromady můžeme sledovat vznik týmu. Což pro mě osobně bylo mnohem zajímavější a poutavější, než všechny vystřelené růžové a bílé lasery. Osobní linky povyšují UW1 výrazně nad průměr a dělají tak z komiksu věc, které byste měli věnovat pozornost, protože do portfolia Modré CRWE zapadá na výbornou.

Pokud máte rádi seriál Expanse, je UW1 pro vás jako stvořená. Máme zde hromadu naštvaných lidí, hrozící velký konflikt, obrovskou záhadu a hlavně tým svébytných postav, které si časem sami od sebe získají vaše sympatie. Ať už vletí do černé stěny či nikoliv. To by jim jeden i ty prohřešky z minulosti odpustil.

KOUPIT KOMIKS UNIVERSAL WAR ONE PŘÍMO U CRWE

Universal War One (1, 2)

Denis Bajram

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 7/2022

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 100

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři