Barbar veskrze kolosální

Comics recenze

"Mezi časem, kdy oceány pohltily Atlantidu i běloskvoucí města, a vzestupem synů Áriových bylo údobí, o němž se nám ani nesní..." Vítejte ve světě, kde městské státy mezi sebou soupeří o bohatství, zatímco kouzelníci a kněží vzívají temná božstva. Ve světě, kde špatné slovo končí dýkou v zádech a muži místo golfových dýchánků zabíjejí obludy. Vítejte ve světě Conana Cimmeřana.

Stvořitelem Conana je Robert E. Howard, který si vysnil bájnou zemi Hyboreu, svět s množstvím prohnilých městských států, příšer, děsivých kultů i lehkých dívek. V tomto světě stvořil několik slavných postav, mezi kterými ale vyniká zachmuřený a divoký barbar Conan, pocházející z drsné Cimmerie. Postava vykreslená jednoduchým, ale přesto velmi přitažlivým stylem. Bojovník, řídící se pouze vlastním mravním kodexem, bojující proti všem a všemu, co se mu postaví do cesty nebo se ho snaží jakkoli omezovat. První povídku s Conanem vydal již v roce 1932 a stal se tak defacto zakladatelem fantasy žánru Sword and Sorcery (Meč a Magie), který je oblíben dodnes. A stejně jako je tomu u Tolkiena, i podle Howardových prací se začala stavět moderní fantasy. Pod slovem "barbar" si každý představí onen archetyp, který vymyslel Howard – spoře oděný svalovec, zachraňující spoře oděnou dívku z osidel nestvůry.

 

K popularitě Conana samozřejmě přispěly i filmy, hry a v neposlední řadě komiksy. První komiksové adaptace sahají do roku 1970, kde Conan vycházel v několika řadách pod hlavičkou Marvelu. Bohužel, opakování stále stejných témat znamenalo jistou smrt titulu, který tak roku 1996 přestal vycházet úplně. Nový začátek přišel až o sedm let později a v nakladatelství Dark Horse se o to postaral Kurt Busiek. Čímž se dostáváme k jádru pudla. Kolosální Conan obsahuje 51 sešitů vydaných v Dark Horse mezi lety 2003 – 2008. A jednoduše řečeno, je to velkolepá jízda!

 

Kurta Busieka již český čtenář může znát díky poetickým Zázrakům, ale větší volnost měl právě v Conanovi. Vývoj postavy od divocha po krále Aquilonie tak, jak ji načrtnul Robert E. Howard. Busiek oprášil literární nános, který ulpěl Conanovi za ta léta na ramenou a vrátil se ke zdroji – k Howardovým povídkám. A to je i jeden z důvodů, proč celek působí tak čistým dojmem. V knize nejsme svědky Conanových skutků, nýbrž sledujeme vyprávění z kusých zbytků Nemedijských kronik, které obsahují zkazky z života krále Conana. Howard i Busiek si tak hrají se čtenářem, který podvědomě ví jak všechno dopadne, ačkoli se nedokáže ubránit napětí z další četby. A protože se jedná svitky staré přes čtyřista let, jsou zákonitě neúplné, občas neuspořádané, ale celkově se neustále rozvíjejí a utvářejí mezi čtenářem a hlavními hrdiny silné pouto.

 

Kolosální Conan ale není dílo jednoho muže. Kurt Busiek sice ovládal scénáristické pero celých 32 čísel (po něm přišel stejně dobrý Timothy Truman, který je u Conana dodnes), ale úspěch Conanovi zaručil i kreslíř Cary Nord, jehož Cimmeřan je jasně inspirován Frazettou a působí neotřelým dojmem. K tomu přispívá i Dave Stewart, který komiks koloroval bez předchozího obtažení tuží. Výsledek je obrazově bohatý, posunující komiks za hranice klasických panelů. Na druhou stranu ale na barvách závisí celkové vzezření víc než kdy jindy. A bohužel i zde jsme svědky toho jak to vypadá, když se mistr tesař utne. Šest sešitů kreslených Nordem barvil Richard Isanove a zvláště ve dvou z nich (Darebáci přede dveřmi; Rudý dům, rudý kněz) jsme svědky opravdové perverze. Anatomicky zparchantělé postavy mají ploché hlavy a díky hustému šrafování vypadají buď hodně vrásčitě nebo čerstvě stažené z kůže (záleží na vaší fantazii). Po kvalitě, kterou představuje přechozích cca 1000 stran na mě toto barvení působilo vysloveně rušivým dojmem. Ale netřeba zoufat, protože dalším z kreslířů je Greg Ruth, malující příběhy z Conanova dětství. Na rozdíl od sešitů dvojice Nord/Stewart, které působí jako pravé fantasy a zahrnují nás množstvím barev a divů Hyborey, Ruthova kresba je realistická a veskrze syrová. Krev má ten správný odstín a stejně jako v komiksu 300 tvoří dynamiku malby. Cimmeřani jsou znázorněni jako severský národ, ne nepodobný vikingům. Mě osobně se ale nejvíc líbily poslední čtyři sešity od Tomàse Giorella. Takhle nějak by vypadal Conan, kdyby ho kreslil Alfons Mucha! :)

 

Kolosální Conan je jako souborné vydání famózní. Ať už se na něj díváte jako na sběratelský unikát nebo velkoformátový epos, Conan Cimmeřan je synonymem dobrodružství, kterého se na téměř 1300 stranách objeví víc než dost. Comics centrum sice vydalo prvních sedm sešitů již v knize Conan: Dcera pána mrazu, ale díky Kolosálnímu Conanovi již neplánuje dovydat zbytek. Jinak co se zpracování týče, můžete monstrbichle buď milovat nebo zatracovat. S knihou, jejíž hřbet je silný 8 cm se musí zacházet s trochou opatrnosti, ale celkový dojem, když Kolosálního Conana držíte v ruce je těžko popsatelný. Pro milovníka čistokrevné a přímočaré fantasy naprostá nutnost!

 

Kolosální Conan (The Colossal Conan, Conan  0 - 50)

Kurt Busiek, Timothy Truman a kol.

Vydavatelství: Comics centrum

Překlad: Jan Kantůrek

Rok vydání: 6/2015

Formát: 220 x 325 mm

Počet stran: 1264

Provedení: Hardback, limitovaná edice 848 ks.

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři