Wonder woman: Krev

Comics recenze

Nejmocnější ženská hrdinka komiksu má u nás jakés takés základy. Několikrát si střihla týmovku, ať už v komiksech jako JLA, Supermanech, nebo vynikajícím Královstvím Tvém. Konečně se nám ale dostává do rukou její vlastní řada, kterou DC vydávalo po restartu NEW 52. A stačí se podívat na jméno scénáristy aby bylo jasné, že se jedná o zajímavé čtení.

Začněme ale trochou nudné teorie. Wonder woman je amazonka, princezna jménem Diana, žijící na malém ostrově Themyscira. Její matkou je královna Hippolita, která svou dceru stvořila uhnětením z hlíny a za častého modlení se k bohům. Jelikož Diana nevzešla z lůna, stala se ve společnosti ostatních amazonek outsiderem, přestože je v podstatě dokonalá. Když na Themysciře ztroskotá americký pilot, rozhodne se Diana odvézt ho zpátky do vlasti, kde se pak přídá do boje proti bezpráví aka Wonder woman, civilním pseudonymem známá jako Diana Prince. Jejími přednostmi jsou její síla (během stříbrného věku DC komiksu byla srovnatelná se Supermanem), Laso pravdy, které donutí svázaného mluvit pouze pravdu a pár nezničitelných náramků, které Dianiny vlastnosti ještě posilují. Je toho samozřejmě víc, její diadém, meče a zbroj, ale pro seznámení nám stačí toto. Wonder woman stvořil v roce 1942 americký psycholog William Moulton Marston (jeden z vynálezců detektoru lži), jehož definice nové hrdinky (stvořené z řeckých bájí) byla postavena na principech citu pro spravedlnost, lásky, míru a v neposlední řadě i rovnosti pohlaví (proto je také Wonder woman jednou z největších feministických ikon).

 

Historie vývoje Wonder woman je vskutku zajímavá. Ale pro první knihu, kterou nám nachystal BB art, jí nemusíme znát. Vlastně si vystačíte s vědomím, že Wonder woman je amazonka. A zbytek se dovídáte v průběhu knihy. Během restartu DC sérií totiž i princezna Diana dostala nový tvůrčí tým. A pera se nechopil nikdo menší, než Brian Azzarello, jehož jméno není českému čtenáři cizí díky komiksům jako 100 nábojů, Superman: Pro zítřek a Hellblazer. Ten z Wonder woman NEW 52 udělal právem ceněný mainstream. A vrátil ji ke kořenům, totiž k antickým bájím. Amazonky žijí jednoduše na Rajském ostrově, zatímco Dianu Prince můžeme najít na starém kontinentě, konkrétně v Londýně. Když se u ní zhmotní mladá a vyděšená dívka jménem Zola (která mimochodem bydlí ve Virginii), je na malér zaděláno. A hned vám i prozradím proč.

 

Znáte řecké báje? Určitě ano. A jistě také víte, že nejmocnější z mocných, Zeus, je vyhlášený sukničkář. K jeho dvaceti nemanželským dětem se má přidat další, které ještě dříme v Zořině lůně. Diova manželka Héra se již odnepaměti snaží vyhubit všechny parchanty vzešlé z Diova chtíče a to se týká i mladičké Zory. Do cesty se Héře ovšem postaví Wonder woman. A co na to Zeus? To je, přátelé, příslovečná otázka za milion, protože Zeus není nikde k nalezení. A na jeho porázdný trůn si začínají dělat zálusk jeho bratři, totiž Poseidon a Hádes.

 

Azzarellova Wonder woman je čistá, jednoduchá a precizní. Přitom s citem k jejímu původu, protože Marstonův odkaz je cítit i více jak šedesát let po vzniku Wonder woman. Jejími nepřátely jsou ostatní známé postavy z řecké mytologie a v podstatě svádí největší boje se svým původem. Rozhodně se ale nejedná o nudný komiks. Azzarello udržuje napětí vskutku rychlým vývoje dějové linky, kdy v každém sešitě nás čeká nějaký překvapivý zvrat. Velkolepý řecký pantheon navíc zasadil do moderního světa, díky čemuž vznikla dobře fungující urban fantasy. Dojde i na intriky a pletichy, zvláště když se začne jednat o moc nad Nebem a Zemí. To jsou potom i Bohové pěkné svině.

 

Kresbu obstarala dvojice Tony Akins a Cliff Chiang. Cliff se u nás objevil zatím jen v Crwi č. 15, jeho větší prací je ale teprve Wonder Woman. A již obálka správně ukazuje, že kresebně se jedná o neotřelý "retro" styl. Jednoduché linky s výrazným obtažením postav působí jako pastva pro oko. Tony Akins pracoval na pátém a šestém sešitu, u nás ale má  pár zářezů v Mýtech a Vetřelcích. Jeho kresba působí soudoběji a oproti Akinsovi trochu nudněji, ale jeho vyvedení Poseidona jako lovecraftovského monstra je opravdu líbivé.

Wonder woman: Krev je první samostatnou knihou nejslavnější princezny amazonek, Diany Prince. A rozhodně jsem zvědavý, jak se budou její osudy vyvíjet dál!

 

KOUPIT ZDE

Wonder woman: Krev (Wonder woman vol. 1: Blood, Wonder woman 1 - 6)

Brian Azzarello, Cliff Chiang, Tony Akins

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 11/2015

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback, hardback s přebalem (100 ks), limitovaný hardback s přebalem (52 ks)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři