Avengers: Poslední návštěva

Comics recenze

Steve Rogers. Tony Star. Thor Odinson. Jména, která zná každý, kdo se jen trochu motá kolem komiksu. U příležitosti filmové události roku – Avengers: Endgame – vydalo nakladatelství Crew nová dobrodružství nejznámějšího superhrdinského týmu. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Komiksoví Avengers nejsou u nás ničím neobvyklým. Pokud si dáme tu  práci a spočítáme všechna možná (i nemožná) vydání, dostaneme přes čtyřicet různých titulů. Čím je tedy nejnovější kniha s podtitulem Poslední návštěva výjimečná? Zcela jistě nejsem jediný, koho nalákalo jméno scénáristy. Tím totiž není nikdo menší než Jason Aaron. Muž, který si u nás vydobyl renomé díky drsným příběhům typu Skalpy nebo Muži hněvu. Pokud ale čekáte, že Captain America se začne chovat jako Dashiell Zlý kůň, musím vás zklamat. I mistr Aaron má slabší chvilky.

V knize sledujeme dvě příběhové linie. Prapůvodní Avengers před 1000 000 let, bojující proti Nebešťanovi sestoupivšímu na Zemi. Stylem „Nejdřív zabij, až pak se ptej.“ Následky tohoto rozhodnutí musí nést současní superhrdinové. Na Zemi sestupují noví Nebešťané zvaní Poslední návštěva. Ze země vylézají obří brouci známí jako Horda. Už jen aby se naši nesourodí hrdinové dali dohromady, a mlátička může začít.

Pokud na vás dějová linka působí poněkud obehraně, je to pravda. S Avengers nelze vyvádět scénáristické psí kusy, takže je nám předložen jednoduchý příběh plný akce, svalů a obřích Nebešťanů. Jason Aaron se sice snaží vnést do komiksu punc nabubřelosti od k uzoufání ukecaného Lokiho a osudového Odina, ale prim stejně hrají lasery a pokřik „Avengers do boje!“ Postavy jsou samy o sobě nezajímavé a nudné, hrají své obvyklé scénáře. Jediným hrdinou, který si získal mé sympatie, je mladičký Ghost rider, který ve společnosti ostatních působí neotřele a svěže (když už zde nehláškuje Spider-man). Čitelnosti nepřispívá ani fakt, že autor předpokládá vaší znalost marvelovského universa a nezaobírá se vysvětlováním vzájemných vztahů mezi hrdiny nebo thorovou zlatou paží. Ale ruku na srdce, tento „young adult“ komiks nevezmete do ruky kvůli filozofování o nekonečnosti vesmíru. Jde vám o zábavu a akci. A té Avengers nabízí více než dost.

Kresbu obstaral Ed McGuiness, Paco Medina a Sara Pichelli. Jak už to u tohoto typu komiksu bývá, jednotliví kreslíři se od sebe výrazněji neliší, snad jen hrdinské obličeje McGuinesse na mě působily trochu děsivě :)

Avengers: poslední návštěva jsou veskrze průměrnou jednohubkou, kterou stěží vezmete do ruky dvakrát. Přímočarý děj našlapaný akcí a barvou, kde ani jedna stránka nemá totožné rozvržení panelů. Svůj cíl – pobavit čtenáře – ale splní beze zbytku.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Avengers: Poslední návštěva 

Jason Aaron, Ed McGuiness, Paco Medina, Sara Pichelli

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 4/2019

Překlad: Jiří Pavlovský

Formát: 160 x 260 mm

Počet stran: 164

Provedení: Paperback

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři