Storm: Kroniky Pandarve

Comics recenze

Přímočará dobrodružství svalnatých mužů a divokých krásek v sobě mají svébytné kouzlo, které nás, dychtivé fanoušky, nikdy neomrzí.  Díky Crwi si tyto příběhy můžeme opět připomenout. Storm is coming!

Storm je komiksová série, která vychází již čtyřicet let. Poslední album se na trhu objevilo loni a i přes léty ověřenou příběhovou šablonu stále přitahuje fanoušky svou neotřelostí a exotickým prostředím.

Storm je hrdinou, jak si ho každý kluk vysnil. Astronaut, který je vyslán na průzkum Rudé skvrny na Jupiteru. Stormova raketa je vtažena do bouře, která bez ustání zuří v Rudé skvrně a Storm sám je přenesen na Zemi, kde se v důsledku vyschnutí oceánů rozpadla civilizace, jak ji známe. Místo ní se vrátilo barbarské společenství. Zde potkává Zrzku, svou nerozlučnou společnici, s níž čelí nejednomu nebezpečenství (celek má název "The Chronicles of the Deep world").

Přesuňme se nyní do vnějších oblastí vesmíru, k planetárnímu systému Pandarve. Teokrat Marduk chce získat Storma pro sebe, protože představuje jedinečnou anomálii: Díky cestování v čase vládne Storm silou, která dokáže ovlivňovat chod mnohovesmíru (kde se nachází i Pandarve). Marduk chce tuto energii ukořistit pro sebe a stát se nejmocnějším z mocných. Unese tedy Storma i Zrzku ze Země na Pandarve. A zde začíná naše dobrodružství.

Trochu obšírnější úvod je potřeba k tomu, aby si čtenář nepokládal zbytečné otázky ohledně seznámení se Storma se Zrzkou, nebo co že to bylo za svět, ze kterého je naše dvojice hrdinů unesena.

Nás zajímá Pandarve. Systém, který si svojí originalitou a jedinečností zcela jistě získá vaší pozornost. Svět, ve kterém vládnou městské státy, meziplanetární piráti a silné paže. Svět jako stvořený pro bezpočet příběhů!

Kroniky Pandarve navazují na "The Chronicles of the Deep world", aby nastoupivší Martin Lodewijk  mohl opustit dosavadní příběhovou linku a rozvinout vlastní svět. Svět Pandrave.

Nemůžu říci, že Storm je přitažlivý na první pohled, Již od začátku je poznat doba vzniku komiksu. Nicméně já mám tenhle osmdesátkový feeling rád. Scénář je z dnešního pohledu trochu toporný, přespříliš vysvětlující a místy až úsměvně naivní. Osazení bublin je občas chaotické: Čtenáři nepomáhá, jak je tomu zvykem u současné produkce. Vše se muselo podřídit malbě.

Postavy, jejich prostředí i účesy sice působí cizokrajně, ale futurismus kreslíře Dona Lawrence má své limity. To se naštěstí netýká prostředí, ve kterém Storm, Zrzka a jejich nový přítel Nomád, putují. Pandarve je barvitá, nápaditá a dechberoucí. Pohled na třístěžňové koráby proplouvající na pozadí živoucí planety je vskutku nezapomenutelný. Každé město, každý měsíc obíhající kolem Pandarve, jsou svébytným místem, kde musí hrdinové čelit novým výzvám. S přílišným citem pro detail sice občas kreslíř vyrobil nějakou anatomickou chybu, ale v celkovém vyznění se jedná o drobnosti.

Jak jsem psal na začátku, Kroniky Pandarve totiž mají punc braku. Připomínají dětství na zaprášené půdě, kdy jsme hltaly dobrodružství Tarzana nebo Johna Cartera. Tyto nejslavnější postavy Edgara R. Burroughse zde uvádím schválně, protože je to právě Burroughsův dobrodružný styl, který se odráží i ve Stormovi.

Od této chvíle je Storm srdeční záležitostí. Akční, tupě hláškující, se spoře oděnou Zrzkou a exotickým Nomádem po boku. Prostě pulp v tom nejlepším slova smyslu. Je otázkou, zda dokáže oslovit i mladší čtenáře, neznalí příběhům Princezny z Marsu či Tarzana z rodu Opů. Pokud ne svým jazykem, svým výtvarným pojetím ale zůstane Pandarve ještě dlouho v myslích čtenářů. Chci pokračování!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Storm : Kroniky Pandarve

Martin Lodewijk, Don Lawrence

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 4/2019 

Překlad: Ludovít Plata 

Formát: 195 x 260 mm

Počet stran: 248

Provedení: Paperback, hardback s přebalem (500 ks)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři