Krysí královny 3: Démoni

Comics recenze

Rodina je sice základ, ale často taky největší problém. Takový ten druh problémů, který nevyřešíte mečem a sekerou a potoky krve. Naopak vás to stojí dost práce a psychického vysílení. A taky cestování a hledání. Finále první série Krysích královen je tu!

Komiksová série Krysí královny začala na českém trhu díky nakladatelství Crew svou cesty před rokem, tedy v září 2018, prvním dílem s názvem Šmrncem a magií. A upřímně musím říct, že jsem byl zklamán. Čekal jsem asi trochu něco jiného – dospělou, sprostou a tvrdou fantasy a místo toho dostal rozvláčený dost nezajímavý a tuctový příběh, který se snažil hrát na vtipnou a sprostou notu, ale moc mu to nešlo a sklouzával spíš k pubertálnímu humoru nastavenému vulgaritou. Hlavní hrdinky byly ploché a nedostávaly tolik prostoru na úkor akce. Od druhého dílu už jsem toho moc nečekal a vzal ho do ruky spíš z povinnosti, připraven ho rozcupovat jako párek goblinů. A hle, byl jsem víc než příjemně překvapen. Příběh se začal rozjíždět, ubylo trapného humoru i natvrdlých hlášek, dozvěděly jsme se něco o ústřední čtveřici, vše potemnělo a zkrátka mě to přesvědčilo a navnadilo ke světlejším (nebo temnějším?) zítřkům. A teď tu máme díl třetí s názvem Démoni, který udělal ještě větší kvalitativní skok směrem vzhůru.

Naše čtveřice Krysích královen opustila Palisádu a vydala se na Magickou univerzitu zjistit, co se stalo s otcem Hannah, přesně jak nás navnadil závěr předchozího dílu. A to je všechno. No dobře, tak jednoduché jak se na první pohled může zdát, to rozhodně není a linka s otcem je jen jedna, protože Kurtis J. Wiebe se mnohem více tentokrát zaměřuje i na jednotlivé postavy, city a pocity a historii a na vnitřní démony všech důležitých postav. A taky na svůj magický svět.

Třetí díl pokračuje tam, kde skončil předchozí nejen příběhově, ale i laděním. Ta tam je ten trapný a prostinký humor a přebytek akce prvního dílu. Trojka je temnější, zamotanější, víc hraje na charaktery a příběhovou notu. Takové finále si Královny zaslouží.

Ale i přes všechna ta pozitiva mají i démoni své démony. A tím největším je jakási zmatečnost. Při čtení jsem měl občas pocit, že jsem přeskočil pár stránek. To totiž máte dvě stránky tady s touhle hrdinkou, další dvě támhle s jinou hrdinkou, bez nějakého vysvětlení a kolikrát se mi stalo, že jsem se vracel a snažil „najít“ stránky, které ale v komiksu nebyly a tohle vám trochu zkazí zážitek ze čtení. Přesto má ale příběh spád a náboj a kniha vám rychle uteče. A k tomu si autor připravil umně půdu pro další pokračování, tedy pro druhou sérii, o které ovšem zatím nemáme informace, zda vyjde. Ale po tomhle závěru pevně věřím, že ano.

Zásadní změnou prošla kromě příběhu a stylu vyprávění i grafická stránka komiksu. Roca Upchurche a Stjepana Šejiće vystřídala na ilustrátorském křesle Tess Fowler, která celému dílu dala svůj osobitý styl. Hlavně oproti Šejićovi ubylo detailů. Oproti Churchovi zase jeho ostrých hran a rovných linek. Grafická stránka je tak na jednu stranu všednější, ale zase možná líbivější pro širší publikum. Mě osobně se nové zpracování líbí víc. Zvlášť když k němu připočtu barevnou paletu Tambry Bonvillain, jejíž styl je výraznější, křiklavější, ale k ujeté sérii, kterou Královny jsou mi to skvěle sedlo. A vlastně přemýšlím, jestli by to vzhledem k vývoji příběhu nemělo být obráceně – tedy nejdřív kresba z trojky u prvního příběhově nejprostějšího dílu a kresba jedničky u nejtemnějšího příběhu trojky. Ale to už záleží na subjektivním posouzení každého čtenáře.

Krysí královny prošly zásadním vývojem nejen ve své vlastní existenci, ale i ve vyprávění svého příběhu. Z hodně průměrného vyprávění jsme se společně s nimi dostali k mnohem lepší a atmosferičtější fantasy, která rozhodně baví a dobře se čte a navíc nabízí zajímavé charaktery. To je posun, který by mohla řada komiksů jen hodně závidět, když většinou jsme svědky bohužel spíš opaku. Po třetím díle bych se nebál Krysí královny doporučit komukoliv, kdo má rád přisprostlý humor, zábavnou fantasy a příběhy plné krve a sr****k. A když si přečtete všechny tři díly hezky p sobě, nebudete zklamaní. Tak už aby tady byla k***a druhá řada, ne?

 

Koupit se slevou přímo u Crew!

 

Krysí královny 3: Démoni

Scénář: Kurtis J. Wiebe

Kresba: Tess Fowler

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019

Překlad: Darek Šmíd

Počet stran: 160

Formát: brož, 258 x 168 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři