Láska za časů šílenství

Comics recenze

DC Black Label, určený pro dospělejší čtenáře, nám po Batmanově Zatracení představuje pekelně chytrou doktorku Harleen Quinzelovou. Trochu stydlivou, trochu neurotickou, mající vlastní kostlivce ve skříni. Její cesta do náruče pana J. rozhodně nebyla lemována jen krví. Ale také láskou, důvěrou a vášní. Jak nás o tom přesvědčí Stjepan Šejić.

Harleen je pořádným kusem komiksu: Zvětšený formát, typický pro Black Label (a české vydání) je toho důkazem. Za zmínku stojí samotný přebal knihy, díky němuž poznáme Harleen i bez masky. A to doslova. Je znát, že v rukou držíte víc, než jen další minisérii, která má podojit vaší peněženku. Ostatně již jméno autora je synonymem toho, že mezi Harleen a Jokerem to bude pořádně jiskřit.

Stjepan Šejić se u nás uvedl komiksy Death Vigil a Sunstone. Zvláště ta druhá jmenovaná nabízí emocí a erotiky víc, než celý pan Grey a jeho Padesát odstínů nudy. Své zkušenosti pak Šejić zúročil i zde. Samotná Harleen je skvěle vykreslená. Pronásledovaná minulostí, která jí drží na velmi antisociální vlně, s nemožností normálního začlenění se do kolektivu. Nicméně když přijde s teorií, že dlouhodobé vystavení psychickému stresu a ohrožení života může u lidí způsobit ztrátu empatie, ocitá se ve středu dění. A kam jinam by měla mít namířeno, než do Arkhamu, kde se empatie zahazuje před hlavní branou?

Jak jsem již uvedl, Black Label cílí na dospělejší čtenáře. U Harleen to znamená, že kromě krve se zde taky hodně mluví. Hooodně mluví. Hlavně první sešit je relativně skoupý na akci, byť i Netopejr se ukáže. Přesto, vyrážení zubů a smrtící projektily nejsou hlavní devízou Harleen. Tou je právě naše hrdinka, její hovory s Jokerem a město Gotham. Gotham temný, ukrývající šílenství přímo pod povrchem. A v té vší hrůze, která se točí kolem zabíjení, násilí a zmrzačení Harveyho Denta, se objeví šarmantní pan  J. s potutelným úsměvem, šibalskýma očima a malým náznakem otevření své duše. A všichni víme, jak to dopadne, že? :)

Zde však platí, že samotná cesta je cíl. Na komiksu mě opravdu uchvátila chemie, která mezi doktorkou Quinzelovou a Jokerem proudí. A jelikož to všechno vidíme očima naší trochu naivní slečny, velmi lehce ztratíme hlavu. A užíváme si novou lásku. To jiskření je výborně popsané, Stjepan Šejić opět stvořil komiks dle svého nejlepšího receptu: Nacpat tam emoce, emoce a EMOCE a přidat lehký záván erotiky, aby měl čtenář nad čím přemýšlet. Na druhou stranu je nutné prokousat se počátečním balastem a místy, kdy nefunguje H + J = VSL. Tedy chvílemi, kdy je Harleen sama. Naštěstí takovýchto hluchých míst je v knize poskrovnu a my si můžeme užít buď naše dvě hrdličky, nebo doutnající šílenství, které z Denta vytvoří Two-Face.

Konec už je ve velkém stylu, proměna Harleen Quinzelové na Harley Quinn téměř dokonána a přesto zůstává na patře hořká pachuť. A to je dobře. Nemá se jednat o nalezení lásky a jeden velký happy end. Je to komiks o sestupu do hlubin šílenství a spalující vášně. A i když všichni víme, že Joker je bezcitný bastard, který ani tady nehraje na Harleen úplně čistou hru, ta euforie z čerstvé lásky je na Harleen okouzlující. Nemějte strach, komiks samotný nenabízí jen zasněné pohledy a sladké úsměvy. Celek působí spíše jako cesta do pekel, dlážděná klasicky dobrými úmysly. Ale je to příběh Harleen.., Jak jinak by to mělo skončit?

KOUPIT HARLEEN PŘÍMO U CRWE

Harleen

Stjepan Šejić

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 6/2020

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: 216 x 276 mm

Počet stran: 200

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři