Scythe - Titáni nebes

Hry recenze

Těžké šedé podzimní dešťové mraky náhle rozetne mohutný kovový trup a ozve se ohlušující lodní siréna zvěstující přílet. Nejnovější vynález hrdých inženýrů se připravuje na přistání. Právě přilétají Titáni nebes. 

Recenze na původní Scythe zde.

Na 1. rozšíření Invaze z dálek zde.

 

Desková hra Scythe, kterou u nás loni vydalo Albi je neoddiskutovatelná pecka a kdo tvrdí něco jiného, nejspíš jí ještě nehrál. Euro s příměsí ameritrashe si získalo srdce tisíců hráčů po celém světě a v nemalé míře tomu jistě pomohly i skvostné ilustrace Jakuba Rozalskiho z jeho „World of 1920+“. Hře se i u nás očividně daří, a proto Albi (díky bohu) přistoupilo k vydání již druhého rozšíření (a jistě se dočká i třetí závěrečné) s názvem Titáni nebes. Hráči v krabici, kterou opět zdobí nádherné Rozalskiho ilustrace, naleznou hned dva menší moduly, které lze hrát dohromady nebo samostatně. Prvním z nich je jsou právě výše zmíněné Vzducholodě, tedy ti pověstní titáni nebes, brázdící nebe nad všemi těmi bojujícími mechy a plahočícími se dělníky. Druhým jsou alternativní zakončení celé hry. Jak jistě víte, tradičně muselo být položeno jedním hráčem šest vítězných hvězd a hra skončila. Alternativní zakončení toto upravují a nastavují modulární pravidla – bonusové kolo, jasně stanovený počet herních kol aj. Pojďme se společně podívat, co vás v sadě čeká a nemine a zda se vyplatí rozšíření pořídit.

 

Komponenty

V tradičním boxu z tvrdého kartonu a ilustrací jak z dokonalé olejomalby na vás v první řadě čekají pravidla pro obě rozšíření, pravidla pro Automu a tabulka pro zaznamenání úspěchů. Pod nimi již naleznete to, na co asi čekáte nejvíc – 7 velkých plastových modelů vzducholodí (nebo spíš létajících parolodí?) s podstavci, čili při hře to vypadá, že skutečně létají nad hlavou všech těch prostých pěšáků na herním plánu. K lodím patří 16 karet z tvrdého kartonu, symbolizujících jejich vlastnosti pro danou partii (viz dále). Druhý typ obsažených karet ve stejně kvalitním provedení obsahuje alternativní zakončení hry.

 

Jak se hraje?

Základní pravidla hry Scythe zůstávají až na pár výjimek stejná (něco bylo potřeba lehce modifikovat kvůli rozšíření), ale jsou okořeněna těmito novinkami pro rozšíření. 

Vzducholodě

Kromě základních vypsaných pravidel ovlivňují chování a schopnosti vzducholodí vždy dvě karty – válečná a mírová – určující jejich vlastnosti pro danou partii - podpora v boji, blokování a vydírání soupeřů, bonusy pro výrobu. Hráči mají možnost buď náhodně vybrat po jedné z každé sady, stejnou pro všechny nebo si každý hráč náhodně nalosuje jednu z karet. Druhá varianta je pravidly doporučena pro 4 a méně hráčů a nelze než souhlasit, protože při více se hra stává trochu nepřehlednou a stále musíte hlídat, co kdo se svou lodí může a nemůže dělat. Vzducholoděmi lze po herním plánu převážet suroviny nebo dělníky, přičemž kterou skupinu určují opět karty. Díky náhodnému nalosování karet vlastností jsou hry zcela odlišné a vzhledem k počtu 8 + 8 karet, dávají vysokou variabilitu herním partiím. Jo a ano, může dojít ke vzdušnému střetu!

Alternativní konce

Tahle část rozšíření, jak už z názvu vyplývá, nabízí různé alternativní zakončení hry. Na začátku hry se náhodně jeden z alternativních konců vybere a neplatí tedy tradiční schéma „6 hvězd a konec“. Opět je v nabídce 8 různých možných zakončení – např. pevný počet kol, bonusové kolo, jiná možnost zisku vítězné hvězdy atd.

Doufám, že správně počítám, ale při spojení obou modulů a všech alternativ mi to vychází na 512 nových možných herních kombinací (8 válečných karet, 8 mírových a 8 karet alternativních konců).

Edit – Mluvím o kartách, ale všechny jsou v nádherném provedení z tvrdého kartonu, podobného spíš hracímu plánu nebo deskám hráčů. Palec nahoru.

Edit 2. – Na konci pravidel naleznete některá errata a úpravy zpracované na základě podnětu hráčů po celém světě.

 

Jaké je?

Milujete Scythe? Budete milovat Titány nebes. V opačném případě vás ani vzdušní obři nepřesvědčí o změně názoru. Ano, je to trochu krátké zhodnocení, ale je vlastně jediné pravdivé. Za své peníze dostanete rozhodně hodně zajímavé rozšíření, přinášející plno možností do už tak dobré hry, jakou „Kosa“ je. Rozalskiho ilustrace vše opět umně doplňují a lahodí oku. Alternativní konce potěší všechny pravidelné hráče, protože najednou je nutné počítat s další eventualitou a změnit zaběhlou strategii. Stejně tomu je i v případě vzducholodí, které dokážou díky svým schopnostem řádně zamíchat celou partií. Sečteno podtrženo, pokud bych měl srovnat zatím obě vyšlá rozšíření, přináší toho Titáni nebes z mého pohledu z herního hlediska více, než Invaze z dálek, i když vám mohu jen doporučit, mít doma obě.

 

Plusy

- Mnoho nových možností

- Alternativní konce

- Nádherné modely vzducholodí a ilustrace

- Kvalitně zpracované herní komponenty

Mínusy

- Pro někoho očividně cena (ano, četl jsem diskuze na těch internetech)

- Jinak žádné

 

Koupit přímo u Albi!

 

Scythe: Titáni nebes

Autor: Jamey Stegmaier a Jakub Rozalski (hlavně autor „World of 1920+“)

Vydavatel: Albi

Počet hráčů: 1-7

Věk: 14+ 

Herní doba: 90-140 min (ale klidně i víc, záleží na zkušenosti)

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři