Poloviční král

recenze

Česká rozvětvená fantasy série, za kterou stojí jméno spojené zatím pouze s povídkami a soutěžemi. Může to dopadnout dobře nebo nás čeká pouze velký pád do hlubin?

Jan Hamouz, český autor, je zatím jak jsem již psal výše spojený pouze s povídkami a literárními soutěžemi, ale nyní si ukousl poměrně velké sousto. Pod hlavičkou nakladatelství Host vychází první díl jeho románové série nebo chcete-li ságy „Ptačí srdce“ s názvem Poloviční král. A přiznám se, když se mi do ruky dostal tenhle špalík, byl jsem dost skeptický a opatrný. Ale naštěstí zcela zbytečně a jsem skutečně rád, že to můžu napsat.

Kniha opravdu není žádné krátké čtení, naopak do ruky se vám dostane bichle srovnatelná takřka s Hrou o trůny nebo některým z dílů Malazské knihy padlých. V zásadě je tento rozsah stanovený tím, že se dočkáme hned tří hlavních dějových linií. V první z nich musí král Trat řešit intriky, boj o moc, zradu – zkrátka vše co tak nějak k tomu kralování patří, zvlášť když se váš syn tak úplně nepovedl a rozhodně není tak silnou osobností jako vy. Lheiwen je kovářova dcera a její příběh se točí od šťastné romantiky až po nečekané a rychlé neštěstí, které jí obrátí život o pomyslných 180 stupňů. Poslední z trojice linek nás zavede na moře, možná trochu nečekaně, mezi piráty. Garro se cítí na moři mnohem lépe než na pevnině, i když mu kruté vlny vzaly dost. A to ještě netuší, co ho čeká.

Při čtení Polovičního krále, ač opakuji nelze mu upřít kvalitu a svěží vítr do české fantasy, se těžko zbavit dojmu, že se jedná o první díl. Nebo spíš než první díl jakýsi úvod do světa a vyprávění. Dějové linky jsou až do závěru oddělené, prakticky spolu nesouvisí a až závěr knihy vás navnadí na pokračování a jejich propletení. Autor má sice očividně svůj svět promyšlený a propracovaný, což dokládají četné odkazy na mytologii a historii, ale zároveň nejsou (zatím) nijak dále využity, což je sice škoda, ale věřím, že v dalších dílech dojde k jejich využití. Zkrátka pokračování je nutné a bez něho budete opravdu nenaplnění.

Poloviční král je příjemným románovým překvapením a důkazem, že i v našich luzích a hájích mohou vznikat kvalitní fantasy příběhy zasazené do originálního světa. Kniha je příjemně napsaná a čte se takřka sama, takže i přes svůj rozsah vám příjemně uteče a budete se těšit na pokračování. Je vidět, že autor opravdu svůj svět opečovává a ví, kam chce směřovat a snaží se využít a prezentovat své nápady, i když občas, řekněme trochu kriticky, neefektivně. Daná problematika je sice krásně popsána a vysvětlena, ale bohužel už s ní není dále pracováno a ve čtenáři tak může zůstat jistý zklamaný pocit, z nevyužitého potenciálu. Ovšem netvrdím, že se to nemůže do budoucna změnit, však uvidíme ve druhém díle. Za co lze autora určitě pochválit, jsou postavy. Jsou dobře vykreslené a popsané, dokážete si je hravě představit a vžít se do nich a jejich množství je zároveň nastavené tak akorát – ani malé, ani přehnaně rušivé.

Nezbývá než doufat, že Jan Hamouz bude ve svém příběhu v nastoleném řádu pokračovat a využije veškerý dostupný potenciál. Každý fanoušek dobré fantastiky by měl zbystřit, zapamatovat si autorovo jméno a jeho knihu si vyhledat, protože si troufám tvrdit, o něm ještě dost uslyšíme. Jednu výtku si dovolím ke zpracování – na počet stran je zkrátka brož taková nemastná neslaná, ale to je spíš čistě můj osobní problém. Jinak lze knihu Poloviční král jen a jen doporučit a popřát příjemný čas strávený ve fantastickém světě plném zvratů, překvapení, zrady, intrik a hlavně dobrého čtení.

 

Koupit přímo u Hostu!

 

Poloviční král

Autor: Jan Hamouz

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2018

Formát: brož

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři