Klofni rybku

Hry recenze

Ponořte se se svými tučňáky do ledových hlubin oceánu a nalovte chutnou kořist. Jen pozor na všudypřítomné predátory, ať neskončíte s pořádným kousancem.

Vydavatelství Mindok si na začátek roku připravilo hned dvě menší rodinné hry vydavatelství Flatout Games. Nedávno jsme tu měli povedenékaretní stavění města ve hře Zboduj město, nyní se dostává ke slevu druhý kousek, který jde úplně jiným směrem – přivítejte Klofni rybku.

Tahle hra je založena na kombinaci mechanismů push your luck (pokoušení štěstí) a set collectingu (sbírání sad) za kterou stojí trojice autorů Molly Johnson, Robert Melvin a Shawn Stankewich a je určena pro 1-6 hráčů od 10 let a herní dobou pohybující se okolo 20-25 min. Každý z hráčů má na starost svou partu tří tučňáků a v průběhu tahů se s nimi potápí do hlubin oceánu ve snaze nasbírat barevné sety co nejhodnotnější kořisti a zároveň se vyhnout predátorům všude kolem.

V modré krabičce s výřezy na bocích pro lepší otevírání najdete po otevření vlastně „pouze“ 18 dřevěných tučňáků ve třech barvách, platíčka s žetony a pravidla. Nezní to jako zrovna plná krabice, ale opak je pravdou. Ono totiž těch žetonů je celkem 160, rozdělených nejen do několika typů (bubliny, kameny, potrava a predátoři), ale také do pěti odstínů podle jejich hloubky, jak hra šikovně simuluje potápění vašich svěřenců blíže ke dnu k bodově hodnotnější odměně. Celá grafika hry je kombinací vodově pastelových odstínů a na první pohled působí hezky. Trochu jsem se bál odlišení jednotlivých „hloubek“ vzhledem čistě modrým odstínům, ale bylo to naprosto bez problému. Pravidla jsou velmi jednoduchá, naprosto srozumitelná a dobře vysvětlená.

Ostatně i herně není hra žádná věda a je to příjemně přístupná hra pro všechny. Podle počtu hráčů náhodně nalosujete žetony do každé hloubky (poznáte je nejen podle odstínu, ale také podle „teček“ na rubu). Každý hráč si vezme trojici opeřenců a vzhůru do hry. Jakmile je hráč na tahu, vezme jednoho svého tučňáka a ponoří se. To provede tak, že postupně od první patra/hloubky. Vždy se v dané hloubce musíte rozhodnout buď vzít dříve otočený žeton nebo nový otočit. Pokud se rozhodnete pro první variantu, destičku si vezmete a zařadíte jí do své sbírky, ať už se jedná o potravu či kamínek (slouží k rychlejšímu ponoru) a tučňák se vrací k vám. Pokud se rozhodnete otočit nový žeton, záleží, co se zde skrývá. Bublinka vás donutí ponořit se hlouběji, kamínek a potravu si smíte vzít jako předchozí variantě, predátor vašeho tučňáka uvězní bez nároku na jakoukoliv odměnu. A jak dostat svého svěřence zpět? Inu jakmile byste přišli i o třetího, můžete si zpět zavolat všechny. A to je v zásadě vše.

Hra končí ve chvíli, kdy jsou na jedno z pater již pouze otočené žetony. Následně se dohraje kolo, odehraje se ještě jedno poslední a hra končí součtem bodů za celé sesbírané sady tří barev, které přinesou body na nich natištěné. Neúplné sady jsou naopak bodovány pouze polovinou.

 

Dojmy

Klofni rybku to je taková deskoherní pohoda a oddechovka. Pro hráče se jedná o pěkně udělaný push your luck odpočinek, pro rodiny více než fajn hru, kterou si zahrajete jak s dětmi, tak i třeba s prarodiči.

Osobně se mi líbí zpracování a grafika hry. Možná působí trochu dětsky, ale je nejen funkční, ale i přehledná a líbivá na stole.

Každé ponoření je zkrátka hazard. Nemá význam nějak vypočítávat pravděpodobnost nárazu na predátora nebo potravu, prostě je třeba zkusit své štěstí a buď budete mít radost, nebo vašeho tučňáka prožene kosatka po celé hlubině.

Hra vyloženě zásadně netrestá neúspěch (i když skončí všichni vaši tučňáci v tlamách predátorů, stále vám přinesou aspoň jeden žeton) a hráči jsou tak vcelku pozitivně motivováni své štěstí zkusit a riskovat.

Na krabici sice najdete věk 10+, ale tohle je rozhodně příklad hry, kde to absolutně neplatí a už nějakých 6+ je zcela adekvátních. Zároveň je nutné podotknout, že hra funguje ve všech počtech hráčů, ať už si jí rozložíte sami nebo v šesti, nudit se nebudete.

Mechanicky je hra zkrátka zmíněný push your luck a set collecting očištěný na maximum, tak aby nebyl zbytečně komplikovaný, ale zároveň funkční.

Zkrátka dojmy z téhle menší hry jsou rozhodně více než pozitivní. Herní design je vymyšlený pěkně a chytře a nic není zbytečně komplikované. Jako hra na cesty, pro rodiny nebo jako rychlý filler se Klofni rybku neztratí.

 

Hru můžete koupit na TLAMA games i s promem zde!

 

Klofni rybku

Autoři: Molly Johnson, Robert Melvin a Shawn Stankewich

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2024

Počet hráčů: 1-6

Věk: 10+

Herní doba: 20-25 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři