Myriorama

Hry recenze

Hrajte si s fantazií vaší i vašich spoluhráčů. Vyprávějte příběhy, kombinujte karty a nechte se unášet kouzlem dvojice her Myriorama.

Než se pustíme do samotné novinky, respektive dvojici novinek, protože Myriorama dostala rovnou dvě verze, podívejme se nejdřív trochu na edici Mozkovna. Jedná se o projekt vydavatelství Albi, pod jehož označením sice nevycházejí ty největší herní pecky jako Scythe, Gloomhaven nebo Tainted Grail, a ani rodinnější hry jako Catan či Dominion, ale obsahuje množství menších titulů, které primárně potrápí vaše mozkové buňky a nutí hráče přemýšlet. Na jedné straně v menších krabičkách se znakem edice naleznete různé Detektivky a Únikovky, na straně druhé třeba logické rébusy IQ Fitness nebo třeba osvědčený Cortex a jeho verze. Novinka Myriorama ovšem vybočuje z řady a místo logického myšlení podporuje fantazii, představivost a tvořivost hráčů.

Pokud byste se chtěli něco dozvědět o jiných hrách série, pak zde je odkaz na poslední Únikovku a zde na dvojici Detektivek a trilogii Detektivních únikovek.

Myriorama vychází ve dvou verzích, které mají stejný základ, ale rozdílnou grafiku komponent, a tedy vyprávěného příběhu. Obě hry jsou určeny pro dva a více hráčů s věkovým doporučením 8+ a velmi variabilní herní dobou a obě vycházejí ve velmi povedeném balení imitující skutečnou knihu. Po otevření magnetické záklopky na vás čekají vždy krátká pravidla s přehledem karet a různými variantami hry a k nim 20 „karet“. I když ono se řekne karet… V Myrioramě jsou místo karet spíš takové desky velikosti zhruba trojnásobku karet běžných deskovek a z kvalitního několika vrstev širokého kartónu, takže působí neskutečně luxusním dojmem. A to jsem ještě ani nezmínil nádherné a jedinečné ilustrace. Každá karta ve hře je jedinečná a představuje určité místo, lokaci, postavu, část příběhu nebo cokoliv dalšího, co fantazie hráče dokáže vymyslet. Ostatně podívejte se do galerie níže.

Zatímco verze hry „Hluboké lesy“ je laděna do černobílých linek a evokuje kombinaci pohádek bratří Grimmů a E. A. Poea, pak varianta „Tajemné panství“ je spíš ve staroanglickém stylu hrabství a lordů a čaje o páté v kombinaci černé, bílé a lehké růžové. Zkrátka obě varianty v grafickém ohledu skutečně bodují a vypadají nádherně. Navíc všechny karty lze propojit do jednolitého, na sebe navazujícího obrazu a skoro lituji, že je nemohu zarámovat. Pojďme už ale na herní stránku.

Myriorama je o vyprávění a tvorbě příběhů. A to je její největší plus i největší mínus. Pokud máte dobré spoluhráče, kteří rádi komunikují a vymýšlejí příběhy, pak je to skvělá hra podobně jako třeba konkurenční Dixit nebo Příběhy z kostek. Ovšem pokud tenhle typ her nemáte rádi a raději zarytě mlčíte a přemýšlíte, pak se Myrioramě rovnou vyhněte obloukem.

V pravidlech naleznete celkem 5 různých variant hry, které se různě liší v závislosti na rozložení a rozlosování karet a na způsobu vyprávění:

1) Základní hra – karty se rozloží lícem dolů do řad a každý hráč vždy jednu otočí a musí navázat na vyprávěný příběh

2) Nesčetné příběhy – každý hráč obdrží náhodně určitý počet karet a musí z nich vytvořit a dovyprávět příběh podle svých karet

3) Slovní hříčky – hráči si rovnoměrně rozdělí karty a postupně je vykládají jednu po druhé do společné řady a navazují na příběh

4) Příběhové bingo – varianta, kdy hráči podobně jako v klasickém bingu zkouší trefit, jaké slova protihráči použijí při svém příběhu

5) Tíživé důsledky – hráči hrají podobně jako ve Slovních hříčkách, ale jednotlivé karty mají zvláštní význam a speciální „akce“ s nimi spojené

6) Bonusem samozřejmě je, že karty můžete využít libovolně, jak chcete a vymyslet vlastní varianty.

 

Z herního hlediska, musím přiznat, se nám nejvíc líbila varianta první, druhá a poslední. Základ je jasný – zkrátka vymýšlení navazujícího vyprávění je zábavné a zajímavé. Stejně tak druhá varianta, které je velmi variabilní, vzhledem k tomu, že nikdy předem nevíte, které karty dostanete do ruky a hra má tak takřka nekonečné množství možností. Pátá varianta se speciálními efekty je pak nejpodobnější klasické deskové hře a efekty karet jsou chytře a vtipně vymyšleny – jako třeba když vám kus příběhu zašlápne obr.

Hodnotit Myrioramu je obtížné. Strašně totiž záleží na vztahu hráčů k vyprávění, komunikaci a vymýšlení vlastních příběhů. Pokud to máte rádi, pak vás tahle dvojice nadchne. V opačném případě se na ní asi ani nepodíváte. Rozhodně boduje grafické ztvárnění, design a celkové zpracování her, které je na vysoké úrovni a obě můžete klidně zařadit mezi knihy ve vaší knihovně. Myriorama zkrátka přináší další novou možnost na pole vyprávěcích her se všemi jejich klady i zápory. Já se budu minimálně ještě chvíli kochat obrátky na kartách a nechám se unášet na vlnách fantazie.

 

Koupit verzi Hluboké lesy přímo u Albi!

Koupit verzi Tajemné panství přímo u Albi!

 

Myriorama

Vydavatelství: Albi, edice Mozkovna

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2+

Věk: 10+

Herní doba: 10 min a víc

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři