Na louce: Po proudu

Hry recenze

Krásy luk a lesů jsme již prozkoumali, naše zážitky a objevy zaznamenali do zápisníků a nyní je čas odhalit tajemství života okolo řek. Vypravte se s námi Po proudu v rozšíření pro hru Na louce.

V loňském roce jsme měli možnost vydat se objevovat krásy a taje přírody ve hře Na louce. Hra zabodovala nejen skvělou hratelností, ale také velmi povedenou grafickou stránkou, která zejména na kartách byla doslova úchvatná a stále patří mezi ty nejkrásnější hry, které máme ve sbírce. Hra nezaznamenala úspěch jen u nás, ale po celém světě a tak když na jaře letošního roku došlo k oznámení rozšíření, nejednalo se o moc velké překvapení. Čekání sice bylo dlouhé a byli jsme nedočkaví, ale křičte sláva, protože se všichni můžeme díky vydavatelství Blackfire vydat Po proudu.

Pokud byste hru Na louce snad neznali, dovolím si vás tady odkázat na naší starší recenzi zde, protože bez znalosti základu – inu nemá cenu pouštět se do rozšíření.

Na úvod se tradičně podíváme na základní atributy. Ty se víceméně s rozšířením nemění. Na louce i s vodním přídavkem zůstávají krásnou rodinou hrou s výběrem akcí a sbíráním sad designéra Klemense Kalickiho, která je určena pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 10 let. Herní doba se nám při zkoušení rozšíření lehce zvedla o zhruba 20 minut na partii. Cílem hráčů je během výletů do přírody „sesbírat“ karty fauny a flóry, případně předmětů do sad a sloupců a získat za ně na konci hry co nejvíc bodů.

 

Krása pod hladinou

Už jsem to psal v úvodu, psal jsem to i v předchozí článku a napíšu to znovu – tahle hra je prostě nádherná. Vše od krabice (které tentokrát vévodí vydra), pravidel, až po všechny karty a komponenty nese velmi krásné a povedené akvarelové ilustrace. Ale postupně.

Po otevření na vás jako první vykouknou pravidla. Ty mohou zprvu vyděsit svou obsáhlostí, protože čítají celých 20 stran, ale nemusíte se bát. Základní rámec hry zůstává, jen se doplňuje pravidly pro řeku. Navíc všechna vysvětlení jsou doplněna množstvím praktických, detailních příkladů a ilustracemi. Navíc hned zde upozorňuji, že rozšíření přináší dvě možné varianty – Línou řeku a Divoké peřeje, každou trochu odlišnou. I proto tolik pravidel.

Nejprve vás čeká vyloupání pár žetonů a nového stojánku na další balíček karet. Tady tkví jedno menší mínus rozšíření – držák se složený nevejde do krabice. Řešením je uložit ho do jednoho prázdného místa v základní hře. Po žetonech následuje nový, velký a oboustranný herní plán s řekou na obou stranách. Tedy pokaždé trochu jinou, samozřejmě.

K tomu najdete ve hře čtveřici dřevěných kajakářů (jeden pro hráče) a také novou tajnou obálku, kterou můžete otevřít, až si uděláte výlet k řece.

To hlavní, na co se asi většina hráčů základní hry, je nová zásoba karet. Ty jsou rozděleny do několika druhů. Jednak tu máme rozšíření pro stávající balíčky (W, S, E, N). Dále nový balík 55 karet vodního balíčku. No taky speciální karty pro jednotlivé scénáře a nové karty počáteční. Jednu věc mají všechny karty společné – opět je zdobí ruční ilustrace Karoliny Kijak.

Obsahu krabice se nedá absolutně nic vytknout. Celé zpracování je stejně jako u základní hry naprosto parádní a krásně se na něj kouká. Ilustrace jsou kouzelné a vyzdvihují tuhle hru hodně vysoko. Příjemné zpestření je také zařazení glosáře jednotlivých karet na konci pravidel. Na insertu je trochu vidět, že autoři počítají spíš se zařazením rozšíření do jedné krabice se základní hrou – jenže kdo by se té nádhery chtěl zbavit? Vytknout se nic nedá ani překladu.

 

Popoplujem?

Před partií vás čeká skoro tradiční příprava. Desky, karty, žetony pro hráče. K nim přibývají logicky další kroky. Připraví se deska řeky (krásně zapadající k předchozím) podle zvolené varianty, vyskládají se do nabídky vodní karty, každý hráč dostane nový žeton vodní stezky a druhou počáteční kartu.

Hráči se tradičně střídají v tazích, kdy nově mohou umístit žeton vodní stezky. Ten lze umístit pouze na novou desku řeky a vzít si vodní kartu. Karty z vodního balíčku nemají vyznačené body, ale jejich místo zabírají pádla s různou „silou“ 1-4 v podobě šipek. A ty slouží k posunu figurky kajakáře po plánu. Logicky tedy kolik šipek karta má, o tolik polí se figurka posune. Vtip je v tom, že na konci hry každý hráč dostane body v závislosti na tom, kam doplul, a v průběhu hry lze získat bonusy vyznačené podél koryta řeky. Neříkal jsem, že je to snadné?

Rozšíření lze hrát ve dvou variantách. Tou první je Lína řeka a dle slov pravidel se jedná o přístupnější možnost. Řeka je v ní klidnější, na hráče čeká o něco méně rozhodnutí a hra nám přišla subjektivně přímočařejší.

Druhá varianta se jmenuje Divoké peřeje a dělá partii o něco komplexnější a závodnější. Cesta obsahuje několik zkratek, u kterých se musíte rozhodnout, zda je využít či nikoliv za cenu obětování bonusu na delší cestě. Jenže to je zase kompenzováno rychlejším přístupem k výběru žetonů na dvou místech na plánu.

Zajímavé je, že označovací žetony nemůžete obecně použít na nové desce (kromě „?“) pro zisk karet, ale jejich speciální akce s novou deskou naopak fungují.

 

Hodnocení?

Jak hodnotit rozšíření ke hře, kterou máte prostě rádi? Ono je to těžké. Člověk chce být objektivní, ale vždy nakonec sklouzne k subjektivním pocitům. Tak si to rozdělíme.

Subjektivně – tohle je prostě naprostý must have pro všechny fanoušky a milovníky původní hry. Všechny prvky hru nijak zvlášť nekomplikují, v podstatě se jen rozšiřují již tradiční akce a možnosti, ale v globálu se hra stává lehce komplexnější a nutí více a jinak přemýšlet. Už to není jen o jednom sbírání karet, ale musíte se prostě zaměřit na dvě věci – na louku jako takovou a na řeku, která dokáže přinést pořádný bodový zisk a nelze jí ignorovat. K tomu si přičtete kupu nových nádherných karet a Po proudu je prostě bomba.

No a teď objektivně. Zpracování rozšíření je velmi povedené. Hra jde stejným směrem jako základ, ilustrace, symbolika, celkové zpracování je na vysoké úrovni a vše krásně vypadá. To že se batoh/stojánek nevejde složený do krabice je možná pro někoho mínus, ale většina lidí dá rozšíření do jedné krabice se základem. Případně jen stojánek a řešení je na světě.

Rozšíření nepřichází s žádným narušením hratelnosti, ale spíš prohlubuje a rozšiřuje to, co všichni znají a mají rádi. Těch pár pravidel navíc není nic, co by i nováčci nezvládli a není tedy problém expanzi hned zařadit na stůl.

Nápad s novým bodováním se nám velmi líbil a je funkční. Přidává do hry nový rozměr a komplexitu, kdy zkrátka hlídáte dvě věci a musíte ubalancovat co si vzít dřív a co může počkat, tak abyste nepřišli o dobré karty dřív, než se dostanete na tah. Zároveň ani jednu stranu nemůžete podcenit a vynechat a soustředit se jen na jedno nebo druhé, protože to by znamenalo značnou bodovou ztrátu.

Dobrý nápad jsou žetony vodopádu, které vám vymění nabídku karet řeky. I v menším počtu hráčů tak dochází k proměně nabídky a doplnění nových potřebných karet.

Po proudu je zkrátka velmi dobrým, ne-li skvělým, přídavkem pro oblíbenou hru Na louce, který přidává další možnosti, ale zároveň si zachovává povedenou hratelnost a přístupnost. Do hry přináší nové možnosti, variabilitu, nové výzvy a strategie, které ještě znásobí herní zážitek. No zkrátka do kajaku a šup do proudu!

 

Po proudu můžete koupit třeba v našem partnerském obchodě Cech Hráčů zde!

 

Na louce: Po proudu

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: 45-70 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři