Perutě Evropy

Hry recenze

Sejde se kos, sýkora, straka, slavík a čáp. Ne, to není začátek vtipu, ale příklad nových opeřenců z 1. rozšíření ke hře Na křídlech od firmy Mindok.

Hra Na křídlech (v originále Wingspan od Stonemaier games) se v loňském roce stala bezesporu hitem. Ostatně bodovala i u nás - recenze zde. Elizabeth Hargraveová, autorka hry, naprosto dokonale vyvážila téma, hratelnost a celý koncept hry. Ve svém jádru variace na karetní engine building, kdy do jednotlivých řad vykládáte nové opeřence a snažíte se využít jejich akce a na konci nastřádat co nejvíc bodů se zkrátka povedla, o čemž svědčí nejen množství sesbíraných ocenění po světě, ale i u nás. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na jednu velmi podstatnou část hry, a to ilustrace a celkové výtvarné zpracování hry, ať už se jedná o jednotlivé karty ptáků nebo doplňující materiál. Osobně musím říct, že jsem za poslední cca půl rok odehrál množství partií „základu“, ale stále se ke hře rád vracím. I díky množství karet ptáků a osobních i veřejných úkolů je hra dostatečně variabilní, aby se jen tak neohrála. K čemu tedy rozšíření? Světe div se, důvodů je hned několik.

 

Tak za prvé - základní hra je sice skvělá, krásná a zaslouží si všechna uznání i superlativy, ale pro našince trpí jedním takovým neduhem - zeměpisným zaměřením. Je hezké mít ve hře kardinála, orla bělohlavého nebo tyrana vidloocasého, ale ruku na srdce, kdo by raději nevykládal staré známé sýkorky, kosy či straku, se kterými se můžete potkat hned jak vyjdete z domu? A právě zástupce „našeho“ nebo spíš evropského ptactva přináší rozšíření. Čili tady jsme u první a nejzásadnější novinky - celých 81 nových karet různých ptáků žijících na území Evropy.

 

S kartami ptáků souvisí rovnou i druhá novinka ve hře, a to nové efekty karet. Ty lze roztřídit do několika skupin:

 

  • Karty ptáků, které lze při vyložení položit přes dvě pole ve voliéře. Pro potřeby využití příslušné akce jsou zabrána obě dvě pole, stejně jako byste vyložili dvě karty. Výhodnost efektu je taková sporná. Někdy chcete rychleji rozjet svůj „engine“, ale zase musíte myslet na zjevný fakt, že polí ve voliéře je omezený počet a vyložený opeřenec se pro účely úkolů či bodování stále počítá jako jeden.
  • Karty ptáků s alternativní cenou. Tyhle karty můžete buď normálně zaplatit žetony potravy nebo využít jejich alternativní cenu, kterou je např. u jestřába místo odhození tří žetonů myší, zasunutí karty z ruky pod kartu. Zajímavá schopnost dávající možnost dalšího využití karet z ruky nebo už dříve vyložených ptáků - proč neproměnit malého vrabčáka za pár bodů na pořádného dravce, že ano? Zvlášť v pozdějších fázích hry se jedná o vítanou možnost.
  • Karty ptáků okrádající soupeře. Možná trochu nečekaně jsme dostali do hry i poměrně škodící karty. Na křídlech je rodinná hra, kde si každý plánuje tak trochu pro sebe a maximálně využije efekty v soupeřově kole. S rozšířením ale můžete soupeřům třeba krást potravu. Samozřejmě efekty nejsou nijak zvlášť poškozující, i když zvýšená míra interakce potěší.
  • Karty s efektem na „konci kola“. Pravděpodobně největší novinkou ve hře je úplně nový typ karet, který je označený světle modrým (tyrkysovým) pruhem. Efekt těchto karet se aktivuje vždy na konci kola, tedy maximálně 4x za hru, a přináší velmi zajímavé efekty - myš z banku za každý symbol dravce na kartách jednoho hráče, potravu či vejce za využití konkrétních akcí či počtu ptáků na daném řádku atd. Efekty jsou obecně poměrně silné a je dobré je správně využít. Ovšem většina z nich vás zase nutí určitým způsobem přizpůsobit svou strategii pro jejich maximální využití.

Tohle samozřejmě není žádný kompletní výčet nových schopností či efektů, ale spíš přehled těch nejzajímavějších a nejzásadnějších. Rozšíření se dočkalo i klasické „při vyložení“ či „při aktivace“. Ovšem všechny efekty mají zajímavý vliv na hru a zvyšují už tak velkou variabilitu základu. A ano, každá z 81 má opět jedinečnou nádhernou ilustraci.

 

Kromě karet ptáků jsou velkou novinkou rozšíření i nové osobní a veřejné úkoly. Co se osobních týká, tak ty využívají jak nový efekt na konci kola, tak ale i třeba ptáky stojící 3 žetony potravy nebo ptáky patřící do více biotopů. Tady je třeba zmínit, že některým osobním úkolům ze základní hry se změnilo procentuální pravděpodobnosti, a proto je v pravidlech doporučena změna bodování. Tedy pokud chcete.

 

Nečekaně možná nejzajímavější část rozšíření jsou nové veřejné úkoly. Zatímco v základní hře je většina orientována na vejce nebo jejich množství, tak v rozšíření jsou nové úkoly orientovány na zastoupení efektů, daný typ karet ptáků či dokonce na zbylé žetony potravy v zásobě hráčů. A efekt na hru a nutnost změnit svou strategii je tady pořádný. Už zkrátka nestačí plnit své karty vejci nebo v posledních pár tazích opakovat jejich sběr, ale najednou může být i takový sběr potravy na konci hry nečekaně výhodnou záležitostí.

 

Kromě nových karet a úkolů je nedílnou součástí expanze i hromádka dodatečných žetonů potravy, 15 nových fialových vajec, bodovací zápisník a plastová krabička na karty. K té mám jednu výtku - když už v rozšíření je, proč nešla udělat větší? Je totiž rozměry totožná s tou ze základní hry. Ano, sice se do ní vejdou všechny karty ptáků (základ + expanze), ale karty osobních úkolů nebo karty pro sólu hry musíte stejně dát jinam. A na to by mi stačil i základní modrý box. Menším doporučením tak z naší strany po hrách může být třeba při hře 4 a více hráčů vytvořit dvě nabídky karet na víku - tedy šest viditelných ptáků zároveň. Nebo má třeba někdo na stole raději fialovou než modrou.

 

Můj obecný názor na rozšíření jsem už zmiňoval v jedné předešlé recenzi - zkrátka žádné bych bezmyšlenkovitě neoznačil za povinnost pro všechny majitele základní hry. Ale Perutě Evropy mít chcete. Nebo spíš musíte. Nové karty ptáků s novými efekty a nové veřejné i osobní úkoly nejen přidávají na variabilitě základní hry, ale dokonce celkovou hratelnost i poměrně dost mění. Nové efekty vás nutí změnit zažitou a praktikovanou herní strategii a přizpůsobit svůj styl hraní. Perutě Evropy zkrátka posouvají celou hru ještě dál a jakmile rozšíření jednou zařadíte, už nebudete chtít hrát bez něj.

 

 

P.S. Kromě Perutí Evropy vydal Mindok česky i mini rozšíření s názvem Střemhlavý start, který umožňuje pomocí praktického návodu rychlé proniknutí do hry nováčkům. Dotisk základní hry už expanzi obsahuje a majitelé původního vydání ho mohou získat od Mindoku (či prodejců při koupi třeba Perutí Evropy) zdarma. Kromě rychlého úvodu do hry a vysvětlení obsahuje Střemhlavý start hlavně 10 dalších nových karet ptáků. A se spojením základu, rozšíření a mini rozšíření to už je pořádný ptačinec!

 

P.P.S. Jamey Stegmaier avizoval, že nás postupně čekají všechny kontinenty v podobě rozšíření. A už teď víme, že ve druhém se podíváme do Austrálie a Oceánie.

 

 

Více info u Mindoku!

 

Na křídlech: Perutě Evropy

Autorka: Elizabeth Hargraveová

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 1-5

Věk: 10+

Herní doba: 40-70 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři