Svět divů: Pohodlí a úpadek

Hry recenze

Vydáte se se svým impérium cestou veselí a pohodlí nebo zvolíte cestu tvrdé práce a výkonnosti? Svou cestu si zvolíte v novém rozšíření pro oblíbenou hru Svět divů.

Rukama už mi prošlo opravu obří množství her. Řádově stovky. Některé byly samozřejmě horší, některé lepší, některé jsme zahráli párkrát a k některým se velmi rádi a opakovaně vracíme. A právě do poslední kategorie patří Svět divů od Tlama Games. Velmi přístupná a pravidlově naprosto jednoduchá karetně budovatelská draftovačka, která přináší na základním konceptu moře (znovu)hratelnosti, startegie a zážitku. Že jí neznáte?

V jednoduchosti řečeno si každý z hráčů buduje z karet své vlastní impérium. Karty se rozebírají pomocí draftu a ve hře existuje mnoho strategií a možností. Navíc karty slouží nejen k postavení, ale lze za ně získávat i cenné zdroje, a tak je hra plná rozhodování. Přitom je ale krásně přístupná. Naše recenze jde zde.

I když je v základní krabici 155 herních karet a rychlé ohrání tak ani náhodou nehrozí, už se stalo zvykem, že úspěšné značky dostávají rozšíření. A nejinak je tomu i u Světa divů. A to dokonce hned ve 3 případech – Corruptiion and Ascension, kampaňová Válka nebo mír a nejnovější pořádně macatý přírůstek Pohodlí nebo úpadek, který vyšel v dubnu opět pod hlavičkou Tlamy.

Základ se nemění. Hra je stále určena pro 1-5 hráčů s doporučením 14+ a herní dobou okolo 45-60 min. A nemění se ani základní hratelnost, tedy draft a správa zdrojů. K tomu ale dostanete hromadu nového obsahu. Takže postupně.

Krabice s rozšířením se graficky řídí předchozí menší expanzí Válka nebo mír, akorát modrou nahradila fialová. Je ale o něco větší, zhruba dvojnásobná. Pod víkem totiž nečekají jen obálky se scénáři kampaně (celkem 6), ale také 5 zapečetěných krabiček s tajnými komponenty a kartami a dvojice balíčků karet pro „další“ generace, které se rozbalí po odehrání kampaně. V součtu tak na vás čeká více než 160 nových karet a další herní materiál, který nejen že dává možnost zahrát si celou kampaň o 5 scénářích (poslední se větví na dvě možnosti), ale také obohatit si základní hru novými kartami mimo kampaň. Navíc rozšíření obsahuje i speciální prvky, které se zařadí při hraní s rozšířením Corruption and Ascension. Čili v kostce řešeno, nové rozšíření je takovou větší kombinací obou předchozích, protože přináší to i to – kampaň i rozšíření klasické hry. V tomto ohledu je pak klasický poměr cena vs. výkon naprosto skvělý. Graficky pak všechny komponenty, jak také jinak, odpovídají původní hře, a protože už ta se mi hodně líbila, tak rozhodně palec nahoru.

Problém téhle krabičky je v hodnocení jeden, ale to velký – málo co vám mohu a chci prozradit. Říct vám cokoliv o obsahu obálek, krabiček či doplňkových balíčků by prostě byla taková malá zrada, protože bych vás ochudil o výrazný prvek objevování. Co říct můžu je to, že kampaň probíhá podobně jako minule. Šestice scénářů, ze kterých postupně odehrajete pět a kdo zvítězí v posledním, je vítězem celé kampaně. Vše začíná přečtením krátkého dvojlístku pravidel, které hráče uvedou do úvodu hry více hráčů i sóla a následuje otevření první obálky. No a základní hratelnost zůstává, byť do ní přibývají nové prvky a twisty, která se opravdu povedly a posouvají hratelnost řádně kupředu. Zároveň po jednotlivých scénářích se mění pravidla a nastavení.

 

Dojmy, pojmy, hodnocení

V kostce řečeno je Pohodlí a úpadek naprosto skvělé rozšíření pro skvělou hru. Z trojice expanzí se jedná zatím o to největší, ale také nejlepší, a to ať už fungující a dobře hratelnou kampaní, tak novými přídavky do klasické hry.

Hned na úvod vás pravidla upozorní, že je dobré rozšíření zahrát až po odehrání předchozí kampaně Válka nebo mír. S tím nelze než souhlasit. Ono přeci jen je tohle rozšíření ve finále už komplexnější a rozhodně bych ho nehrál s nováčky a zařadil bych ho se zkušenějšími hráči Světa divů, protože hratelnost a rozhodnutí vyžadují znalost konceptu hry a mechanik pro optimální zahrání, což ostatně poznáte hned u prvního scénáře. Ale zase říkám, nechci spoilerovat.

Jasně, nejedná se stále o nějakou velkou příběhovou hru a story celé kampaně je poměrně jednoduché. Hra už není úplně abstraktní, ale stále se nejedná o nějakou hlubokou vyprávěcí hru.

Kampaň, respektive celé rozšíření, je dobře hratelná v jakémkoliv počtu hráčů. Možná paradoxně jsem si opravdu hodně užil sólo, které funguje báječně už v základní hře.

Co se znovuhratelnosti kampaně týká, tak to je docela dobrá otázka. Jasně, vypadá to v podstatě na dvě zahrání, abyste objevili obě rozuzlení, ale já bych to úplně netvrdil. Hru mám pořád spojenou spíše s hratelností a fungujícími mechanikami (ano, beru jí skoro jako abstraktní hru) a v tomhle ohledu beru kampaň spíš jako zajímavé koření, které mění a upravuje hratelnost a nebál bych se jí tedy vyzkoušet, ať už sám nebo se skupinkami hráčů, klidně několikrát. Jasně, příběh budete znát a překvapení také, ale pořád se jedná o fungující zážitek, ve kterém na rozdíl od jiných legacy her nic neničíte, nepřepisujete nebo neměníte navěky a vše je tedy plně restartovatelné.

Pokud jsem u předchozího rozšíření Válka nebo mír skákal nadšením, tak tady mi doslova spadla čelist. Pohodlí a úpadek je totiž ve svém celku ve všech ohledech ještě lepší. Přináší více obsahu, více variability, více nových prvků, ale i zajímavější kampaň a hratelnost. Zkrátka takhle má vypadat dobré rozšíření.

Ano, vás baví Svět divů a poohlížíte se po nových možnostech, nelze jinak než Pohodlí a úpadek všemi deseti doporučit. Nejedná se jen o kampaň, ale celkově pořádně velké oživení a rozšíření celé hry, které si ve všech ohledech užijete, ať už se jedná o zkoumání jednotlivých scénářů, tajných krabiček či zapečetěných balíčků karet na konci hry. Vyberete si pohodlí a vaše impérium skončí v úpadku nebo tvrdou práci a prosperitu? Volba je na vás!

 

Koupit se slevou na Tlama Games!

 

Svět divů: Pohodlí a úpadek

Autoři: Benoit Bannier, Frédéric Guérard

Vydavatelství: Tlama Games

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-5

Věk: 14+

Herní doba: 30-60 min na hru, 4-5 hod. na kampaň

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři