Toskánsko

Hry recenze

Vypravte se do slunného Toskánska a vybudujte ještě lepší vinařství než dřív. 

V životě jsem měl snad jen jeden opravdový velký sen – vlastnit malé vinařství a vinice v Toskánsku. Itálie má své jedinečné kouzlo a Toskánsko patří k jejím nejkrásnějším oblastem. Loni se mi díky vydavatelství Albi podařila první část – díky hře Vinohrad (v orig. Viticulture) jsem si mohl vybudovat své vlastní malé vinařství. Tahle skoro až legendární deskovka k nám na trh putovala pořádně dlouho a rozhodně neměla snadnou cestu k vydání. Nakonec se na ní dostalo až díky řadě Albi Exclusive v omezeném množství. A světe div se, z hry se rychle stal poměrně hit a první tisk dokázalo Albi vyprodat během pár měsíců. To vedlo k několika zásadním věcem – dotisku hry, její vyjmutí ze série Exklusive a hlavně to nejpodstatnější, a to vydání podle všeho zcela zásadního rozšíření s názvem Toskánsko. A víte co? Tohle není jen dobré rozšíření, ani skvělé, tohle je rozšíření, které musíte mít.

Pokud by vás minula naše původní recenze na základní hru Vinohrad, můžete si jí přečíst zde.

Nejprve trochu faktograficky, protože mnoho základních údajů zůstává. Vinohrad je i s rozšířením stále worker placementem o budování vinohradu, pěstování vína, plnění zakázek a sbírání bodů, který je určený pro 1-6 hráčů s věkovým doporučením 13+ a herní dobou pohybující se okolo 90 min na partii. Každý z hráčů dostane jedno malé zděděné vinařství a snaží se pěstovat vinnou révu, vyrábět to nejlepší víno, plnit kontrakty a provádět návštěvníky pro zisk co nejvíce peněz a hlavně bodů.

 

Ach ty krásy Toskánska…

Toskánsko pod svým víkem neskrývá jen jedno rozšíření, jak by se mohlo zdát na první pohled, ale hned 3. Tedy tři modulová rozšíření, která lze hrát jednotlivě, ale také všechny dohromady. Což ostatně mohu jen doporučit, protože podle mě je Vinohrad + kompletní Toskánsko nejlepší verzí hry. I když možnost přidávat části postupně je velkou výhodou zejména pro nováčky nebo pro seznámení se s principy jednotlivých nových prvků. Funguje to v každé verzi.

Herní materiál se skládá z nového velkého oboustranného herního plánu, rozšíření desek hráčů, karty specializovaných pracovníků, nového balíčku oranžových karet zařízení a sady dřevěných komponent, zastupující specializované dělníky a hvězdy pro ovládání území na mapce. Vše se samozřejmě nese přesně v grafice a i kvalitě základní hry, takže je to jednoduše skvělé, hezky vypadající, kvalitní a je radost s novými komponenty hrát. A co s tím? Takže postupně.

 

č. 1 Rozšířený herní plán

V původním Vinohradu byl plán rozdělen na dvě období – léto a zimu, zbytek se hrál automaticky. V Toskánsku se herní plán zásadně mění. Respektive ten původní jde stranou a přichází jeho nová, větší verze. Ten je nově rozdělený na všechna čtyři roční období s jejich vlastními akčními poli. Je tak na jednu stranu více místa, ale zároveň je nutné více přemýšlet nad rozložením pracovníků, protože ty dostanete zpátky stejně až na konci roku. Zároveň přibývá možností co do akcí – např. možnost měnění surovin, prodej vína bez objednávek. K tomu se na některá akční pole váže bonus i na další pole. K tomu se zcela mění přístup ke „vstávání“. Respektive stupnice se rozšířila a bonusy jsou eventuálně rozepsány do každého ze čtveřice období. Zároveň není tak snadné stát se úplně prvním hráčem, protože na to musíte být v předchozím kole úplně posledním. Hráči si pak pořadí pro další rok určují sami hned po pasování v daném kole.

Aby toho nebylo málo, přibývá do hry i minihra v podobě area-control prvku. Na plánu se nachází menší mapka Itálie s několika regiony, do kterých je možné umisťovat své hvězdy a šířit tak svůj vliv což přináší jak bonusy, tak i vítězné body. A když už jsme u těch bodů, nově je třeba jich získat 25.

Jak hodnotím tohle rozšíření? Osobně mi z celé krabice přijde nejlepší a asi i nejzásadnější. Na herním plánu je sice více místa a hráči už se tolik neblokují, ale zároveň je minimálně z počátku trochu složitější se zorientovat a co využít. Zároveň ale nové možností více eliminují náhodu a pomáhají větší kontrole hry. Už se vám nestane, že sice máte víno, ale nemáte ho jak prodat nebo že máte hromadu zbytečných karet a nemáte je jak efektivně využít. Změna vstávání více prohlubuje strategii, stejně jako mini mapka a boj o vliv. Hra se sice hraje na 25 bodů, ale reálně nám to většinou čas na partii prodloužilo zcela minimálně.

 

č. 2 Specializovaní pracovníci

Jak udělat zvláštní workery, tak aby hra stále byla dobře balancovaná? Inu to se tady povedlo. S tímhle rozšířením se na počátku hry vylosují dvě různé schopnosti z 11 a ke každé přiřadí jeden ze dvou typů specializovaných pracovníků. Hráči se pak v průběhu hry mohou rozhodnout místo obyčejného pracovníka vycvičit tohoto lepšího za menší poplatek. Tito noví pracovníci pak mají po celý zbytek hry zvláštní schopnosti udávané jejich kartou – např. další bonusy při umístění, zdvojení akce, vyhodit jiného pracovníka z akčního pole, nebo si třeba obsadit pole v dalším ročním období dopředu a další.

Diverzifikace pracovníků funguje skvěle. Nikdo hráče nenutí jí využít, stále se jedná jen o možnost, ale různé schopnosti a kombinace podporují strategie, znovuhratelnost a variabilitu hry. Zároveň nijak nenarušují průběh a všichni mají stejné možnosti na ně dosáhnout. Je třeba poznamenat, že stále můžete mít stejný maximální počet pracovníků, protože po vycvičení toho speciálního musíte jednoho klasického vyřadit. Zároveň je většinou více než vhodné pracovníky využívat, protože jejich schopnosti dokáží se hrou zahýbat.

 

č. 3 Zařízení

Poslední z trojice modulů se nese v duchu vylepšení vybavení samotných hráčů. K základní hráčské desce přibývá menší konstrukční přídavek s dvěma místy pro karty zařízení. Těch je celý nový oranžový balíček a dělí se na tři typy – akční s vlastním akčním polem pro speciální akce, zlepšovací s trvalou výhodou a doplňující poskytující vítězné body na konci kola. Kromě výhod přináší každá karta po postavení také jeden důležitý vítězný bod. Zařízení lze stavět díky příslušné akci na herním plánu a umístěním karty buď na jedno místo konstrukční desky nebo na neobsazenou vinici. Dokonce lze zařízení i zbourat a vybudovat místo nich jiná dle potřeby.

Zařízení je také velmi povedené rozšíření a dává větší možnosti a variabilitu hře. Máte větší kontrolu co chcete vybudovat a jakým směrem své vinařství protlačovat. Má ale také jedno ale, které se nám zdálo při testovacích hrách, a to je subjektivně různorodá síla jednotlivých karet. Některé jsou zkrátka silnější než jiné.

 

Jaké je?

Tady je zcela zbytečné to dlouho natahovat a rovnou napíšu, že Toskánsko je jedno z těch rozšíření, které prostě chcete ke hře mít. Sice to vypadá, že přináší dost změn a hru musí hodně změnit (což je částečně pravda), zároveň ale přináší takové změny a vylepšení, které dělají z dobré hry naprosto skvělou. Osobně bych bez Toskánska hrál už jen z důvodu her s nováčky/méně zkušenými hráči nebo rodinou s mladšími hráči. Jinak už nezařazení nových modulů ani neuvažuji.

Zároveň musím říct, že nejlepší je podle mě hrát celé rozšíření dohromady, protože prvky dohromady fungují a hra má tak akorát nastavenou úroveň komplexity.

Nové možnosti ubírají zejména na náhodě a „zasekávání“ se z důvodu nechtěných karet v ruce a nenastávají tak situace, že by hráči neměli co nebo jak dělat. Více se prohlubuje strategie a možnost využití takřka jakékoliv situace.

K vítězství ve hře vede několik cest a žádná není lepší než jiná. Hra má poměrně dobrý a vyvážený balanc, který subjektivně trochu narušují různě silné karty (v základní hře jsou to návštěvníci, v rozšíření zařízení).

Hra je sice pro 1-6 hráčů, ale vzhledem k možnostem a času bych jí doporučil pro 1-4. Obzvláště s novými hráči, kdy prostoje a čekání na tah ve větším počtu už jsou poměrně výrazné. A zároveň se dostáváme k asi nejdůležitější poznámce – Toskánsko bych nehrál s nováčky do téhle hry. Opravdu ne. S rozšířením už je Vinohrad dost komplexní a široká hra, která potřebuje přemýšlení nad strategií. To nevylučuje shora uvedené tvrzení, že Toskánsko miluju a nehrál bych bez něj, ale jak říkám, jen se zkušenými hráči.

Jinak ale Toskánsko, nejen u nás, sklízí nadšené ovace a k těm není jiná možnost, než se přidat. Pokud nese Vinohrad, respektive Viticulture podditul Essential edition, tak tohle je Essential expansion jak vyšitá. Dlouho jsem nehrál lepší rozšíření k deskové hře, bez kterého už bych si základ těžko představoval, ať už se jedná o nové možnosti herního plánu, speciální workery nebo zařízení. Zvýšena variabilita, možnosti, herní zážitek, zkrátka zlepšení ve všech možných ohledech už tak dobré hry, to je Toskánsko. Tak na zdraví a uvidíme se na terase Vinohradu!

 

Toskánsko můžete koupit se slevou u Albi přímo zde!

 

Toskánsko

Autoři: Jamey Stegmaier, Alan Stone a Morten Monrad Pedersen

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-6

Věk: 13+

Herní doba: cca 90 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři