Aura: Dar

recenze

Young adult fantasy je asi nejrozšířenějším subžánrem fantastické literatury. A je vcelku jedno, jestli chcete být upírem, hraničářem, nebo mladým čarodějem. Důležité u této literatury je sepjetí s hlavním hrdinou. Clara Benedikt mi naservírovala šestnáctiletou Hanku. V nové trilogii Aura. 

Hanka je normální holka řešící normální problémy s normálními kamarádkami. Jediným nenormální objektem je od začátku Jan, ze kterého se Hance podlamují kolena a vylévají šálky s kávou - prostě trapas! Jan je tajemný, odtažitý, ale taky děsně sexy díky ležérní módě a vypracovaným pažím. Škoda jen, že na zamilovanou Hanku hází pouze nenávistné pohledy. To vše se změní když Hanka zjistí, že vládne nejen telekinezí, ale je také schopna vnutit svou vůli ostatním osobám. A to vše pouhou silou myšlenky! Jak Hanka se svou silou naloží? Co na to její nejlepší kamarádka Vivi? Proč se na ní Jan tolik mračí? Cožpak nevidí, jak moc je do něj zamilovaná? A jak se hraje "flaška"?

Na tyto a mnoho dalších otázek vám odpoví právě první díl trilogie Aura s podtitulem Dar. Jedná se o spisovatelský debut německé autorky Clary Benedict. A bohužel Clara do země mlékem a strdím oplývající nepřináší nic z proslulé německé preciznosti a kvality. Příběhovou linku jsme si načrtli. Co vám ovšem nedokážu předat, natož nějakým způsobem přiblížit, jsou myšlenkové pochody Hanky samotné. Místo sepjetí s hlavní postavou jsem poznal cestu do hlubiny Hančiny duše. Nečeká nás ale nic světového. Hanka je naivní a celkem jednoduchá postava, která se ani nesnaží zaujmout čtenáře silou své osobnosti - raději veškeré své myšlenky věnuje Janovi, jeho pažím a kolínské, ze které se jí točí hlava. Což se s ohledem na její věk dá poslouchat pár stránek, nicméně by to nemělo být tahákem celé knihy. Jak tomu bohužel u Daru je. Autorka nedává své hrdince do hlavy žádné velké myšlenky. Natož aby se Hanka trápila něčím velkým, jako kupříkladu Greta Thunberg. Stále dokola tak řešíme sexy Jana, sílu a Vivi. Sexy Jan, síla, síla, Vivi a polibek, při kterém Hanka exploduje. 

Dějově se jedná o nudnou a zbytečně natahovanou knížku. Hromadu balastu ničí i fakt, že autorka sice je schopná vybudovat napětí, to se ale omezuje pouze na začátek a konec románu. Co je náplní zbylých dvou set stran si můžete domyslet sami. Ano, je to Jan! Pravda, nemůžu upřít zajímavý konec, ale pročítání zbytečností kolem mě bude lákat k pokračování jen stěží. Aura: Dar je víc než Young adult fantasy spíše Young adult romance. Hančiny schopnosti, které přímo vybízí k rozvinutí příběhu, se na stránkách objevují příliš pozvolna a jaksi neochotně, protože odvádí pozornost od Jana a jeho paží. 

Nevyužitý potenciál knihy se dá omluvit, přece jen se jedná o první díl trilogie. Co mi ale vadilo skoro stejně jako nulový děj je stylistické zpracování knihy samotné. Nemusím číst šroubované fráze v Hochdeutsch, nicméně vágní styl vyprávění s množstvím parazitních slov dává tušit, že ani čtivost nebude doménou této knihy -  román neomlouvá ani zřejmý fakt, že já rozhodně nejsem cílovou skupinou 

Aura: Dar je nudnou a příliš dlouhou knihou s nesympatickou hlavní hrdinkou, která mi svým neustálým sněním o zachmuřeném Janovi začalo velmi brzy lézt na nervy. Nezbývá než doufat, že druhý a potažmo třetí díl nám nabídnou něco víc než jen romantické vzdychání šestnáctileté dívky zabalené do nevyužité cool nálepky Young adult fantasy.

KOUPIT U KNIHY DOBROVSKÝ

Aura: Dar

Clara Benedict

Vydavatelství: King cool

Rok vydání: 4/2019

Počet stran: 344

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři