Bivoj

recenze

Tolik knih a tak málo času! Vášnivý čtenář těžký úděl má, což vám jistě nemusím vysvětlovat. Píši to zde čistě proto, abyste se nedivili recenzi na dva roky starou knihu. Nicméně je to mé první setkání s Jurajem Červenákem, dovolte mi tedy abych se o něj s vámi podělil. 

Samozřejmě, že jméno Juraj Červenák znám - jen málo středoevropských pisatelů fantastiky dosáhlo jeho kvalit. Navíc po Bivojovi jsem pokukoval již od roku 2016, kdy nám Brokilon naservíroval parádní souborné vydání. A konečně jsem se do něj s chutí pustil! Berte tedy následující řádky jako poselství těm, které české pověsti a legendy lákají stejně jako mě. Navíc příběh Bivoje a kance? To zná přece každý!

Co už ale nezná asi nikdo je doba ve které se Bivojova legenda odehrává. Naštěstí svět Juraje Červenáka nám to celkem jasně definuje. Pozor by si ale měli dát všichni dějepisní hnidopiši a kverulanti. Jak sám autor na začátku uvádí, české legendy přepracoval dosti volně. A to je jen dobře. Díky tomu máme možnost sledovat souboje magie i bohů. Kdo by něco takového nechtěl vidět v České kotlině?

Kniha sama obsahuje novelu Vládce stříbrného šípu a oba dva díly románu Bivoj: totiž Běsobijce a Válečník. První zmiňovaná je úvodem sloužícím k představení českého Hérakla. Bivoj nevědomky probudí prastarého běsa, kterého je nutno zastavit. Do toho se přimíchá kněžka a kouzelný kotel. Klasické to přísady keltské mytologie. 

Knihy Běsobijce a Válečník se porážkou prasete a jeho slavným donesením na Vyšehrad zabývají jen okrajově. Hlavní náplní obou knih je totiž válka proti podlým Zličanům a jejich výbojnému avarskému veliteli vládnoucímu temnou magií. Do toho se přimotá Kazi, Teta i Libuše a bitva může začít.

Nechci vám toho prozradit víc. Přesto vám můžu Bivoje vřele doporučit. Ruku na srdce, četl jsem již lepší knihy, ale na stylu psaní Juraje Červeňáka je cosi, co mě dokázalo zaujmout. Jeho květnatá mluva spolu s vytříbeným slohem je potěchou ve srovnání s přímočarým přístupem, který je tak typický pro většinu knih. Ze způsobu, jakým je Bivoj psán, je znát autorova zkušenost se silnými hrdiny. Juraj Červeňák prostě vzal Conana a posadil ho na západní břeh Vltavy. Což není špatný koncept - podobnosti obou charakterů si všimnete až při bližším zkoumání (však Juraj Červenák psal Conana ještě před Bivojem :) Na druhou stranu se hrdina sám stává trochu předvídatelným - mračí se, mručí a pro ránu nejde nikdy daleko. Takové archetypální vyznění ovšem není na škodu, u našeho hromotluka je to pochopitelné. Což se bohužel nedá říci o jednání ostatních postav.  

S Bivojem mám jednu potíž, ale sám pořádně nevím jakou. Autor věnuje dost péče všem hlavním personám, přesto jsem se nedokázal sžít s nikým jiným kromě Bivoje. Postavy nám sice profilují před očima a vysvětlují své pohnutky a konání, ve výsledku je to ale stěží uvěřitelné a pro nás naprosto nezajímavé. Knize se také nevyhnou hluchá místa, kde se toho sice dovídáme dost, ale v podstatě o ničem. Možná kdyby byl příběh načrtnut do delší časové osy, těžko říci.

Co se mi ale nesmírně líbí je prostředí a svět který autor před našima očima vykresluje. Juraj Červenák vtipně míchá historickou realitu s  fantasy prvky. Díky této koexistenci působí prvé jako dost zajímavé místo k životu a druhé jako uvěřitelný fakt. Magie autorova světa není tak všední a hmatatelná jak jsme u fantasy literatury zvyklí. Působení je spíše psychického a přírodního rázu, což je ku prospěchu věci. Celek tak působí uchopitelně i pro čtenáře, kteří nad klasickým fantasy žánrem ohrnují  nosem. Tento mix reality a kouzel mě popravdě bavil a zajímal víc než bivojovo máchání širočinou.

Mé první setkání s tvorbou Juraje Červenáka dopadlo na výbornou. Z Bivoje je cítit autorova znalost místního prostředí. Běsi, rusalky i čarodějnice ve svěžím mixu dějepisného učiva, které odvrátí naše zraky od Mordoru nebo Karsy Orlonga. K dokonalosti tomu cosi nepopsatelného chybí, ale díky osobitosti autorova jazyka k tomu Bivoj nemá daleko. Za mě rozhodně milé a příjemné počtení.

KOUPIT V NAKLADATELSTVÍ BROKILON

Bivoj

Juraj Červenák

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 12/2016

Formát: 150 x 220 mm

Počet stran: 699

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři