Brána Irkally

recenze

Irkalla – podsvětí. Až tam se musí vydat na své strastiplné cestě galejník Kornel Báthory při svém tureckém zajetí. A cesta to nebude zrovna růžová, stejně jako její zakončení.

Pojďme si to předně trochu shrnout. Náš hrdina, turkobijec ve službách jeho císařského veličenstva kapitán Kornel Báthory, nejen že neuspěl a nezachránil svého syna z rukou nepřátel, ale nakonec přišel o své pobočníky a sám se ocitl v zajetí Turků. A asi nikdo by nečekal, že by ses podvolil tyranii, ale naopak si za svou tvrdohlavost vysloužil otrockou službu veslaře ve Středozemním moři. Místo potupné smrti v okovech na něj ale čeká opravdu fantastické dobrodružství až k branám samotného podsvětí – tajemné Irkally.

Vysvětlující historické okénko – Irkalla – jedná se o mezopotamské podsvětí, jeskyni plnou duší zemřelých, které vládnou bohové smrti. To jen pokud byste přemýšleli nad názvem knihy. Ostatně je dobré zmínit, že všechny možné výrazy, názvy a odkazy jsou přehledně vysvětleny na konci knihy v abecedním seznamu. Doporučuji nevynechat.

Pokud jste četli předchozí Strážce Varadínu, určitě se mnou budete souhlasit, že se jedná o velmi zdařilé románové dobrodružství, které vás připoutá a jen tak nepustí. Juraj Červenák sám sobě nastavil pomyslnou laťku velmi vysoko a s pokračováním to tak vůbec nemá lehké a v leckom by to mohlo vyvolat obavy. Vězte ale, že jsou zcela zbytečné ve všech směrech. Z výpravy za odplatou a záchranou syna se ocitáme v klasické dobrodužné cestě, jako vystřižené z děl Karla Maye nebo Indiana Jonese. Teda nacisty samozřejmě nehledejte, ale i místo nich máte tajemné mocné čaroděje, hašhašíny, sem tam snahu o říšský převrat a samozřejmě obligátní tajemný artefakt, s jehož pomocí lze snadno ovládnout svět. Nebo ho alespoň dostatečně poničit a ovládnout jeho trosky. 

Na rozdíl od prvního dílu neleží tíha příběhu tolik na Báthorym. I když se stále jedná o ústřední a veledůležitou postavu příběhu, dostáváme k němu i postavy vedlejší, které tentokrát nejsou tolik epizodické, ale dokážou se vám vrýt do paměti a přirůst k srdci – ať už se jedná o kozáka Stěpana nebo Báthoryho zachránce Čelebiho. Příběh se zkrátka zajímavě větví a rozrůstá. Stejně jako postavy posílily tentokrát i prvky fantastiky. Vždyť už hlavní cíl cesty – brána Irkally – je tajemným vstupem do podzemí plného mrtvých duší. Navíc nechybí ani kouzla nebo nemrtví mocní čarodějové. V těchto ohledech jde tedy o odklon od předchozí knihy, i když odklon v dobrém slova smyslu, protože příběh dostává nový spád a nádech a pohltí vás minimálně stejně jako předchozí vyprávění. 

Co je třeba zmínit a s čím si autor opravdu bravurně pohrál, je náhled na Turky. Jistě si vzpomenete, jakým fanatikem byl kapitán v předchozím vyprávění. Osmani pro něj byly jen banda nečistých hazjlů, kterým je třeba bezmyšlenkovitě vrazit rapír do střev nebo rovnou useknout hlavu čímkoliv, co se najde. Najednou ale hop, tak jak se hlavní hrdina musí vyrovnat se společností nepřátel, mění se postupně i jeho náhled na ně a on musí uznat, že všichni jsou jen lidé a nejen víra a nepřátelství jsou základem osobnosti. Zkrátka není Turek jako Turek vážení, stejně jako není křesťan jako křesťan. Červenák v knize díky tomu maže to zavedené černobílé schéma z jedničky. A jde mu to bravurně.

Co říct závěrem. Všichni asi znáte ten komplex druhých dílů. Většinou máte tendenci je až moc srovnávat s předchozím, pokud se vám líbil a často nastane zklamání. Ale buďte v klidu. Kapitán Juraj Červenák loď naleženou příběhem a postavami řídí zkušeně – tu přidá šarvátku, tu nějaký masakr nebo honičku, tady zase z tempa ubere a vypráví se a popisuje – zkrátka je vidět, že tenhle lodivod není žádným nováčkem a ví přesně, kam chce ve svém vyprávění pokračovat. I proto vás bude Brána Irkally bavit minimálně stejně jako předchozí díl a navíc vás rozhodně hodně navnadí na díl následující, ve kterém se tentokrát vydáme do Chorvatska a jeho Ďábelské pevnosti, a bude to opět hodně krvavá jízda. Ale o tom až příště přátelé, teď vás čeká Podsvětí.

 

Koupit přímo u Brokilonu!

 

Brána Irkally

Autor: Juraj Červenák

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 2010

Počet stran: 392

Formát: 130x200 mm, pevná s přebalem

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři