Cthulhu v rukou R.E. Howarda

recenze

H.P. Lovercraft už sto let děsí čtenáře celého světa. Především tedy jeho mýtus Cthulhu, který je propracovaný a rozepsaný tak, až se může zdát, že se jedná o víc než jen vymyšlené báchorky. Ale připisovat vznik Cthulhu mýtů pouze Lovercraftovi by bylo zanedbávání ostatních spisovatelů, kteří se na něm podíleli a to během jeho života i po něm. A jedním z těchto autorů je i legenda heroické fantasy R.E. Howard.

Temné hlubiny šílenství. Hrdinové zmítaní nočními můrami a strachem. Vastně jen figurky zmítané osudem, které se připletli do něčeho, čemu nemohou porozumět a co je o tolik větší než celí lidstvo, že to nahání hrůzu. Lidská bezmoc a malost v obležení hrůz, vesmírných dálav a neskutečných ras je častým a skoro až definujícím prvkem Lovercraftovi tvorby. Také samozřejmě ztráta příčetnosti a tajuplná kniha Necronomicon do které stačí nahlédnout a můžete přijít o rozum. Po přečtení Howardových povídek si četnář opravdu přeje, aby se Cthulhu nikdy neprobudil a podobu Azathota se nesnažíme raději ani vybavovat. Howard je jiný.

Howardovi hrdinové jsou povětšinou dobrodruzi a okultní „detektivové“. Detektivové v uvozovkách, protože se jedná spíše s bohaté gentlemany, kteří sice nejsou žádná ořezávátka, ale o okultismus ze zajímají proto, že hledají dobrodružství ve svém zhýčkaném životě. Narozdíl od Lovercraftových hrdinů se tak Howardovi do svých nesnází dostávají vlastně o své svobodné vůli a problémy vyhledávají. Na jejich obranu je nutno říct, že tak většinou činí se zbraní v ruce.. Velice sympatické na sbírce povídek také je, že kroužek dobrodruhů se v nich příliš nemění. Potkáváme tedy známé postavy, které můžeme lépe poznat a trochu více se s nimi sblížit a především pak více prožívat útrapy, které je na cestách čekají.

Nechci ovšem aby to působilo tak, že Lovercraftovi hrdinové = poserové a Howardovi detektivové = neohrožení zlobohobijci. Tak jednoduše se to říct nedá. Jde spíše o neohrožený přístup Howardových hrdinů, kteří se neohroženě, bezhlavě a někdy až hloupě vrhají do nebezpečí a to se jim samozřejmě často i vymstí.

Přestože Howard využívá reálie, které již známe od Lovercrafta, spousty jich i vymýšlí a tím celý mýtus rozšiřuje. Asi nejdůležitější je vytvoření nové prokleté knihy Unaussprechlichen Kulten – Nevýslovné kulty německého badatele von Junzta, které se častěji říká Černá kniha. Velice často také využívá hrátek s historií a prvky cestopisných románů a přidává další cestu jak se připodobnit skutečnosti a tím se opět dostat čtenáři pod kůži. 

Kniha Černý kámen je sbírkou hororových povídek a přestože všechny nejsou přímou součástí mýtu jménem Cthulhu, drží si nezaměnitelnou atmosféru plíživé a nepoznané hrůzy, která je všem povídkám společná. Pokud stojíte o porci pořádného hororu, tak sáhněte po Černém kameni. 

KOUPIT ČERNÝ KÁMEN!

Originální název: The Black Stone

Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 1931

Počet stran: 246

Nakladatelství: Laser-books

Překlad: Milan Žáček, Michael Bronec

Edice: Klasická díla hororu

Vazba knihy: brožovaná

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři