Ďáblova pevnost

recenze

Kapitán jeho veličenstva, turkobijec, galejník a příležitostní cestovatel Kornel Báthory sice přežil cestu do podsvětí, ale cesty osudu jsou nevyzpytatelné, a tak se tentokrát ocitneme v Chorvatsku. A jestli čekáte klid a mír, víc se mýlit nemůžete.

Evropa v 17. století, to není zrovna ideální místo k životu. A zvlášť na jihu a východě. Nejen že jí ohrožuje neustálá turecká invaze a výboje, ale i jednotlivé křesťanské státy bojují mezi sebou, místo aby se sjednotili. Zkrátka o moc a peníze jde až na prvním místě. A své o tom ví i hlavní hrdina Kornel Báthory, který se místo svobody dostává se svým společníkem Štěpánem Voroninem do dalšího vězení. Tentokrát Benátského. Ale nebojte, vězeňská story se ani zdaleka nekoná.

Řízením osudu se oba hrdinové z vězení dostávají až do Chorvatska, které je, jak jinak, zmítáno boji s osmanským nepřítelem. Kromě tradičních krvavých bojů na vás ale čeká cesta za získáním protijedu pro jednu z postav, vyřešení tajemného prokletí i v podstatě dokončení jedné dějové linky z druhého dílu. Třetí díl, to jsou vlastně vzájemně propletené příběhy, které na sebe vzájemně narážejí, proplétají se, ale zároveň by skvěle fungovaly i samostatně. Za to nelze než před autorem smeknout klobouk.

Historické okénko – Chorvatsko bylo v době románového vyprávění součástí Rakouska, i když to byl sňatek spíše z rozumu a chorvatští šlechtici se snažili o samostatnost. V kontextu dějin a Osmanské expanze se však jednalo o zcela holé šílenství a samostatný stát by dlouho nepřežil.

Třetí díl je psaný stejně jako předchozí dva, děj plynule ubíhá a bez zádrhelů, jako dobře seřízený hodinový strojek. A přesto se zase jedná o něco jiného než dřív. Po dvou cestách s rozdílnými cíly a motivy dostáváme tentokrát v podstatě tři vzájemně propojené příběhy, které jsou však dokonale skloubené a propojené. Navíc vše jako již tradičně dokreslují výborně napsané postavy a jejich charaktery. K tomu si přidejte vyvážený mix historie, fikce a fantastických prvků a vyjde vám opravdu jedna z nejlepších autorových knih.

Navíc bych rád vypíchnul ještě dva klady třetího dílu. Za prvé je to postava Štěpana Voronina, známého z předchozího dobrodružství, který se Báhorymu stal nepostradatelným společníkem na cestách, a kterého si je obtížné neoblíbit. Za druhé je to fakt, že i když se jedná o pokračování, kniha se dá číst i samostatně. Ano, i když asi teď nevěříte svým očím, příběh je kromě úvodní pasáže a konce zcela uzavřený a užijete si ho i bez znalosti předchozího vyprávění. I když s tím je samozřejmě lepší.  Je zajímavé sledovat vývoj postavy hlavního hrdiny a změnu jeho charakteru. To je něco, co Červenák umí skutečně na jedničku.

Ďáblova pevnost je zakončením jedné knižní éry. Konec je sice částečně otevřený, ale dá se říct, že první trilogie končí a nastává nový začátek. Každopádně se jedná o velmi povedené a víc než důstojné zakončení, které je radost číst. Ostatně mé nadšení je jasně vidět z předchozích řádků. Román obsahuje všechno, co od Juraje Červenáka v Báthoryho dobrodružství chcete – napětí, souboje, sličné dámy, dobrodružství, tajemno, fantastické prvky, Turky i horor. Naštěstí, teď už nemusíme čekat na pokračování. Nejen že vyšel díl čtvrtý, ale nedávno dokonce i pátý. Takže vzhůru za dobrodružstvím.

 

Koupit přímo u Brokilonu!

 

Ďáblova pevnost (Báthory, kniha třetí)

Autor: Juraj Červenák

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 2011

Počet stran: 500

Formát: 130x200 mm, pevná s přebalem

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři