Hex - adept na horor roku

recenze

Hex je řecké slovo které znamená šest, nebo také šestiúhelník, což znají třeba hráčí Dungeon and Dragons či Dračího doupěte. Ovšem autor knihy, Heuvelt Thomas Olde, nehledal inspiraci v řečtině, ale spíš v němčině, kde existuje krásné slovíčko Die Hexe – Čarodějnice.

Kniha začíná zvláštně. Společná večeře čtyřčlenné rodiny je ozvláštněna faktem, že v obývacím pokoji, který sousedí s jídelnou, se nachází čarodějnice. Člověk vzhledem k tomu jak běžně vše působí až očekává, že se jedná o šerednou babiznu s křivým nosem, která má na hlavě špičatý klobouk a vrcholem její kariéry je hon na Sněhurku. Naneštěstí vzhled oné postavy je přesně to jediné, co narušuje dojem toho, že se bude jednat o maloměstskou grotesku. Bosé špinavé nohy, splihlé zacuchané vlasy a navlečená ve starobylých hadrech z dob dávno minulých, a to vše velice těsně a pevně zabaleno do těžkých kovových řetězů. A pokud by vám ani tohle nenahnalo husí kůži, tak ústa a oči zašité silnou černou nití, by už stačit měly. 

Čarodějnice se jmenuje Catherine a její přítomnost v životě běžných lidí není jedinou roztomilostí, kterou zpříjemňuje život obyvatelstvu Black Spring. Vypráví se zkazky o jejím uhrančivém oku a vraždícím šepotu, které jsou naštěstí potlačeny díky zašitým očím a ústům, k čemuž došlo neznámo kdy. Navíc co se stane v Black Spring, zůstane v Black Spring, a to doslova. Jakmile se jednou nastěhujete, je z vás obyvatel a vše se vás týká. Konspirace ohledně čarodějnice, její sledování a především její utajování před vnějším světem. A pokud by vás náhodou vše omrzelo a chtělo by se Vám utéct, tak nemůžete. Po pár dnech mimo město budete mít totiž nutkání se zabít. 

Není toho málo, že? Ale vše má svou historii, vše má svůj důvod. Ponořte se do knihy Hex a vše zjistíte, protože právě objevování minulosti  a budoucnosti Black Spring je to, co zhutňuje lehkou atmosféru, kterou má pár prvních stránek, tedy atmosféru znuděného maloměsta s malou magickou zvláštností. A právě postupně houstnoucí atmosféra je rozhodně jedním z největších kladů knihy. Vzpomínáte si jak jsem mluvil o grotesce? Tak přerod grotesky v hororové drama je zvládnutý mistrovsky. V jednu chvíli sedíte, čtete knihu s úsměvem a zvědavostí a najednou se přistihnete s dokořán otevřenýma očima a knihu pevně svíráte v prstech, rychle otáčejíc stranu za stranou, protože potřebujete víc. 

Hex nabízí také změnu oproti klasickému hororovému využití prvku moderních technologií. A tím myslím takové to, že kdykoliv se něco děje, tak zásadně v oblasti kde není signál, na internet se pravděpodobně zapomnělo atd.  Naopak HEX si s moderní technologií a jejím využitím i zneužitím hraje a twitter, Youtube nebo třeba právě aplikace, která sleduje čarodejnici, skvěle dotváří atmosféru města, které je dokonale otevřeno a zároveň totálně izolováno od okolního světa. To že části knihy jsou pojmenovány hashtagy, je už jen příjemné pomrknutí sociálním médiím a současným trendům.

Výbornou práci odvedl Olde také v popisu a připodobnění maloměstské atmosféry a nátury. Budu pro spousty lidí asi kacíř, ale kéž by to tak dobře a především plynule, a proti například knize TO, krátce dovedl také Stephen King. Skvěle jsou podané také postavy, zatímco s hlavním hrdinou se dá sžít, tak vedlejší postavy baví, jejich motivace jsou zajímavé a utrpení i radosti (ano i radostí se v Hexu dočkáme!) můžeme prožívat se všemi, včetně čarodějnice!

Suma sumárum je první kniha od Oldeho velice podařený hororový kousek, který potěší nejen průběhem ale i zajímavě podanou pointou a skvělým závěrem. Rozhodně skvělé překvapení pro všechny milovníky hororů a napětí.

HEX NA STRÁNKÁCH ARGA.

HEX

Autor: Heuvelt Thomas Olde

Originální název: HEX

Překlad: Milan Žáček

Formát: 338 stran, vázaná

Rok vydání: 2017

Doporučená cena: 348,- Kč

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři