Hodina vlků

recenze

Domácí tvorbu je třeba podporovat. Přesněji řečeno;  kvalitní domácí tvorbu je třeba podporovat. A zatímco se prokousávám Malazskou knihou padlých, přímočařejší čtení je vítaným osvěžením. Přesně to mi dopřál Martin Sládek ve své Hodině vlků.

Hodina vlků nás zavede do Evropy kolem roku 1000 n. l. Plus mínus. Čas je trochu těžší určit. Rozhodně se jedná o období středověku, kdy Víra v Pána našeho Ježíše Krista nabývala na síle a souboje s příšerami, stvůrami i nestvůrami byly na ústupu. Stejně jako Víra v jiná božstva. Ale stále jsme ve světě, kdy s racionálním přístupem nemizí magie, nýbrž je chladně a precizně zkoumána církví.

 Náš hlavní hrdina se jmenuje Harald Ulfensson a je citlivý na Umění ( rozuměj magii). Dokáže kouzlit, byť za to platí druhý den pořádnou kocovinou. Harald putuje po Evropě, která se na něj jakožto na ovladatele Umění mimo církevní kruhy dívá poněkud skrz  prsty. Přesto si jeho služby dobře platí ti, jenž potřebují zabít vlkodlaka nebo odvézt zásilku magických drahokamů z bodu A do bodu B. Jako je to v první povídce s názvem Hlavně se neohlížej. I když místo slova povídka by se spíše hodilo označení novela, protože má více jak třista stran. Cestou Harald narazí na vesnici, kde se dějí velice, ale velice podivné věci, děsivou mlhou počínaje a oživlými umrlci konče. Sám Harald se vydává na výpravu, jež slibuje bohatou odměnu a hlavně konec hrůzy sužující horský kraj...

Druhá povídka - Hodina  vlků - se odehrává několik  let po událostech výše zmíněných. Zastihujeme zde Haralda v Dánsku, konkrétně v přístavním městečku Hedebby, kde čeká na vyřízení dalšího obchodu. Zatímco ve městě se dějí vraždy způsobené nelidskou silou.

 Zatím jsem vám popsal anotaci, pojďme se nyní podívat na knihu samotnou. Jak jsem již napsal v úvodníku, kvalitní česká produkce se má podporovat. Martin Sládek nám vykresluje svět, který je svěží a na první pohled působí neokoukaným dojmem. Jenže po chvíli mi začaly detaily říkat, že originality zde mnoho není. Harald sice využívá magii, která je jinak zcela v moci církve, ale zbytek jsem již někde viděl. Mám na mysli Zaklínače od A. Sapkowského. Jeho hlavní hdina sice není Harald ze severu, ale Gerard z Rivie. Oba používají amulety, oba používají bylinky. Praktikují řemeslo, jež je ve světě tak trochu nucené. Jsou monstrbijci. Oba dva jsou společností spíše trpění, oba pracují hlavně na základě vnitřnímo morálního kodexu, dokonce oba spolupracují s upírem! Na druhou stranu nemůžu říci, že Martin Sládek ságu o Zaklínači prostě jen okopíroval a upravil, ale silnou inspiraci mu rozhodně poskytla.

 Co se týče způsobu vyprávění, novela Hlavně se neohlížej je ze začátku napínavá a pěkně mrazivá, zvláště ve chvíli nálezu první mrtvoly. Vcelku jednoduchá kostra "dojdeme tam a uvidíme" je zábavná, i vedlejší postavy jsou všechny vykresleny věrohodně. Autor se nebojí komentovat ústy hlavního hrdiny okolní události s nadsázkou a ironií, což povídku oživuje a přidává jí na zajímavosti. Bohužel později vyprávění ztrácí na tempu a trochu zbytečně se zamotává jen kvůli snaze čtenáře trochu překvapit jiným koncem, než jaký čekali.

Kratší formát Hodiny vlků je ale stravitelnější. Po celou dobu si drží napětí na vysoké úrovni, vyšetřování záhadných vražd spolu s předzvěstí blížícího se vikingského nájezdu udrží čtenáře u knihy až do konce. A není třeba snažit se děj natahovat a komplikovat. Hlavního záporáka poznáte v podstatě ihned, jak se kolem Haralda mihne. Pak stačí jen čekat, až vám to autor sám potvrdí.

Kniha Hodina vlků opravdu není špatná. Nemusíte mít vykreslené epické fanstasy světy, stačí vám trocha magie a kletba nad Buranovem. Popřípadě pár vidláků zavražděných v Dánsku. Kdyby Martin Sládek opustil od detailů, jež čtenáře automaticky vedouk Zaklínači, mohl jsem si dobrodružství Haralda Ulfenssona užít ještě víc. Ale přikláním se k tomu, aby s Haraldem napsal ještě další povídky. Otevřených dveří si na to ponechal více než dost.

KOUPIT ZDE

Hodina vlků

Martin Sládek

Vydavatelství: Klub Julese Vernea - Poutník

Rok vydání: 10/2016

Formát: 180 x 110 mm

Počet stran: 392

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři