Hradba západu

recenze

Dobrodružství kapitána Báthoryho se řítí do strhujícího finále. A kde jinde by mohla série o protitureckých válkách vyvrcholit, než při obléhání Nových zámků – Hradby západu?

Deset let. Od roku 2009 do začátku roku 2019. Tak dlouho trvalo, než jsme se od prvního dílu s názvem Strážcové Varadínu dostali po boku turkobijce, šermíře a básníka Kornela Báthoryho a jeho společníků a jeho tvůrce Juraje Červenáka z Uher, přes Středomoří a Blízký Východ, Itálii a Chorvatsko až do velkého epického finále zpět do Horních Uher, tedy do současného Slovenska. Konkrétně do Nových zámků - Újváru, nejmodernější křesťanské pevnosti - Hradby západu, kde se rozhodne nejen o osudu našich hrdinů, ale i o velké části křesťanského světa.

Mezi vydáním čtvrtého a pátého dílu sice uplynuly tři roky, ale příběh navazuje přesně tam, kde skončil. Báthorymu se povedlo dostat za zdi pevnosti, ale jeho společníci jsou stále ne cestě. A stín tureckého půlměsíce se nesmiřitelně blíží. Obrovské vojsko pod vedením samotného paši totiž míří k Újváru s cílem ho dobýt a rozšířit tak území turecké velkoříše. Velké finále je tedy rozehráno a autor před čtenáře předkládá množství otázek, na které chce každý příznivec hrdinného šermíře znát odpověď.

V sérii o kapitánu Báthorym je každá kniha trochu jiná. Od westernového příběhu pronásledování únosců syna, přes ryze fantastický příběh o touze po moci a podsvětí až po čistý historický román v podobě Železného půlměsíce bez špetky fantasy. Ve finále se Juraj Červenák drží schématu historického románu z předchozího dílu, ale zároveň předkládá čtenářům i fantastický příběh Ileanou Rónayovou , která si chce s Báthorym vyřídit finální účty. Tato dějová linka posouvá příběh zcela jiným směrem. V základu ovšem dostáváme takřka dokonalé dílo o dobývání pevnosti. Červenák opět využívá všech svých znalostí a nastudovaných reálií a předkládá nám skvěle fungující historické drama, které svůj základ věrně čerpá z historie (ale zapomeňte na nudné hodiny dějepisu na základce), ale doplňuje ho o své detaily a trochu poupravené reálie. K tomu si navíc připočtěte i pohled z druhé strany. Ano, vrací se oblíbený Čelebi a dává nám tak možnost nahlédnout pod pokličku osmanského tábora a tedy nepřátel a jejich vnitřních mocenských bojů. 

Samozřejmě pokud znáte autorovu tvorbu, je vám jasné, že není třeba se bát, že by nezvládl dovyprávět několik dějových linek zároveň. Naopak příběh jede ve strhujícím tempu vyprávění a i přes svou délku (takřka 500 stran) vás konec dostihne až nečekaně rychle. A to je snad ta největší a zároveň jediná výtka ke knize – to že končí, protože byste si klidně dali jednou tolik stran a určitě by vás Červenák ani vteřinu nenudil – akční scény a souboje, dobývání pevnosti, dokonale zvládnuté charaktery s jejich emocemi a charaktery, vyšetřovatelská linka, fantasy část, nahlédnutí i na druhou stranu k nepříteli – to vše a mnohem víc vás zkrátka naprosto odzbrojí a vy budete nedočkavě otáčet na další stranu příběhu. 

U Hradby západu snad víc než kdy dřív oceníte závěrečný slovník pojmů, protože autor využívá dobové názvy a reálie a hlavně ty vojenské vám občas budou jasnější po vysvětlení. A oceníte i český překlad, který se povedl snad bez jediné chybičky.

Nejlepší román nejlepší série? To je těžké říct, když celé Dobrodružství kapitána Báthoryho si úžasně vysoký standart a laťka je jednotlivými díly jen zvyšována. Každopádně se jedná o skvělé a důstojné završení cesty, která započala před deseti lety, a která nyní končí ve strhujícím finále. A kdo ví, třeba se ještě někdy do Báthoryho světa vypravíme – já osobně bych tuhle cestu bral hned.

A na závěr? Děkujme Juraji Červenákovi za jeho dílo a Robertu Pilchovi a jeho týmu za jejich práci a vydání české verze knihy.

 

Koupit přímo u Brokilonu!

 

Hradba západu (Dobrodružství kapitána Báthoryho 5.)

Autor: Juraj Červenák

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 2019 

Překlad: Robert Pilch

Počet stran: 504

Formát: 130x200 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři