Hrdinové umírají

recenze

Caine: nejnebezpečnější člověk, který kdy kráčel světem Arkhany. Od ledových vrcholků na severu, po žhavé písky jihu; tam všude znají muže, jemuž se neřekne jinak než Čepel Tyshalleova. Na Arkhnaně není nikdo, kdo by se Caineovi postavil a přežil. A zároveň nikdo, kdo by jen tušil, že Caine je obyčejný herec...

Nebezpečně smrtící, ale herec. Muž, zabíjející pro pobavení davů. Caine se totiž na Arkhaně nenarodil. Pravidelně ji navštěvuje, to ano, ale jeho domovským světem je Země. Kde každý zná jeho jméno. Vždyť jeho Arkhanská dobrodružství sledují miliony diváků po celém světě!

Tímto zvláštním mixem sci-fi a fantasy se u nás konečně pořádně etabloval Matthew Woodring Stover. Američan, který je znám zejména díky svému působení ve světě Star Wars, ukazuje svou vlastní vizi dystopické budoucnosti, ve které se řada herců přesouvá dimenzionální branou na svět Arkhany; jakousi dceřinnou planetu podobnou Zemi, kde ovšem žije veškerá fantasy havěť: vílou počínaje a drakem konče. K tomu si přičtětě tři zádele magie a hned máte svět, který stojí za to pozkoumávat a prožívat skrze profesionály, kteří se místo vás vrhají do lítých bojů a nebojí se zlomit pár kostí. 

Hari Michaelson je na Zemi superstar. Jeho dravou povahu zná každý; vždyť coby Caine na Arkhaně způsobil nejedno pozdvižení. Nyní ho čeká úkol nejtěžší: zachránit svou ženu před strašlivým osudem a k tomu porazit arkhanského poloboha. A to vše za pouhých sedm dní. Jak těžké to může být?

Hrdinové umírají je kniha, která vám toho nabídne sakra hodně. Sám vlastně nevím, jak k ní přistupovat. Matthew W. Stover o ní hovoří jasně jako o sci-fi románu. Budiž: Já sám jsem si sice dobrodružství na Arkhaně užíval víc, než dějovou zápletku na Zemi, ale co už. Ve výsledku je totiž jedno, zda-li fandíte Caineovi nebo Harimu. Oba mají své kouzlo. Caine je prostě utržený ze řetězu ve světě, kde násilí hraje prim; Hari se oproti tomu musí ovládat v přísném kastovním systému, kde se neposlušnost trestá  prací v dolech ( nebo jestě hůř). Caine je lehký a v podstatě bezstarostný, kdežto Hari se z toho snaží vybruslit se zdravou klůží ( a živou manželkou), přičemž šéfové vysílacího studia mu v zájmu vyšší sledovanosti házejí klacky pod nohy. 

Své umírající hrdiny sice Stover napsal tuším v roce 1998, nicméně se mu na stránky knihy podařilo propašovat osmdesátkový feeling, kdy Sword and Sorcery spolu s dystopickým kyberpunkem hráli ve světě pulpové literatury prim. Caine není hora svalů jako starý dobrý Conan z Cimerie: oplývá vlastní smrtonosnou elegancí, která na nás dýchá kupříkladu z Johna Wicka. Jinak si ale budete na Ankhaně připadat jako ryba ve vodě. Zvláště pokud jste četli nějaký ten román od Roberta E. Howarda. Země budoucnosti naopak není šťastné místo k bytí. Nadnárodní korporáty ovládají vše a lidem jsou pro potěchu neustále podsouvány dobrodružství z Arkhany. Revolta, kterou zde Hari vyvolá, na mě pomrklává vzpomínkou na  pecky typu Running man či Rallye smrti: prostě moderní verze hesla "Chléb a hry" dotažená ad absurdum. 

Celek jako takový je ovšem vypravován s grácií a lehkostí, která se jen tak nevidí. U románu čítajícího bezmála sedm set stran je to velká výhoda! Stránky vám pod rukama rychle mizí, napětí narůstá a graduje vskutku až ve finále knihy. Zabíjením a smrtí se zde nešetří, stejně jako černým humorem. Stover ví, jak vybudovat atmosféru "macho" zabijáka, který se vypravuje zachránit dívku v nesnázích - což prostě musí dopadnout dobře; a pak celou tu myšlenku trochu zchladit, uklidnit a přeonačit v čistý boj o přežití a navrch přihodí množstvím plánů v plánech. Zápletka není jednoduchá a naivní: navíc Stoverův koncept nekompromisní dystopie lidstva versus "zabije mě gryf nebo polobůh" nutí nás i Cainea nepolevit v ostražitosti. Protože to se zde trestá smrtí. V tom lepším případě. 

Fakt, že autor napsal tři volná pokračování (!) mě naplnuje respektem a obdivem. Hrdinové umírají vám totiž dají vše, o čem jste se nepokoušeli ani snít. Pořádné bastardy za záporáky, své smrtící ruce a neporazitelného protivníka. Co všechno by také člověk neudělal pro lásku, že? 

KOUPIT KNIHU HRDINOVÉ UMÍRAJÍ PŘÍMO U PLANETY9

Hrdinové umírají

Matthew Woodring Stover

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2023

Překlad: Milan Pohl

Formát: 200 x 140 mm

Počet stran: 696

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři