Mořské hlubiny mě nepřestávají fascinovat. Svou tajuplností, nedosažitelností a neústupností. Málo míst na světě působí tak cizozemsky, jako věčně temné oceánské dno. A teď si představte, že ono oceánské dno se nachází na mimozemské planetě pokryté ledem. Nad vámi jsou čtyři kilometry vody a kolem domorodá civilizace tyjící z horkých pramenů. Vítejte na Ilmataru.
Domorodí Ilmatařané nejsou na své planetě sami: Svou výzkumnou stanici jménem Hitode si zde postavila i Země. Po nešťastném incidentu se navíc objevuje třetí mimozemský druh, Šoleni. A intergalaktický konflikt je na spadnutí.
Sci-fi románem Jejich moře se nám představuje James L. Cambias. Renesanční člověk, milovník a popularizátor vědy, který se nebojí postavit své hrdiny do takřka nemožných a na první pohled bezvýchodných situací. Má za sebou řadu povídek a tři větší romány: Corsair, zaměřený na hackerství a počítače; a Arkad´s world, popisující osudy jediného chlapce na mimozemské planetě (zde bohatě zúročil své zkušenosti ze psaní RPG her). Tím třetím je právě Jejich moře (A darkling sea), kteréžto proti sobě staví tři naprosto odlišné druhy. Odlišné nejenom vzezřením, ale i vývojem civilizace a způsobem myšlení. Lidé jsou prostě lidé; Šoleni staví svou civilizaci na otevřenosti, dominanci/podřízenosti a utváření společných konsensů, které poté předjímají chování celé společnosti. A perličkou na dortu jsou samotní Ilmatařané. Pro jednoduchost si je představme jako obří slepé garnáty, kteří komunikují pomocí sonaru. Lidé chtějí zkoumat Ilmatařany. Šoleni chtějí dostat lidi z planety. Ilmatařané o ničem neví.
Z knihy je cítit takřka klaustrofobický nádech, daný cizozemským oceánem a jeho tajemnými obyvateli. Co čtenáře dále upotá je samotný popis jednotlivých ras. Každá z nich totiž myslí jinak a chová se jinak. Na první pohled samozřejmá věc, na které ovšem spousta autorů pohoří a místo různorodosti pak musíle sledovat uniformní přístup s trochu pozměněnými detaily. James L. Cambias se tomu naštěstí vyhnul. Jeho popis Ilmatařanů i myšlení Šolenů je veskrze originální. Docela by mě zajímalo, jak by se na to tvářil Stanislav Lem, který právě v odlišném vnímání okolí viděl největší překážku pro mimozemský kontakt. Zde nám nic takového nehrozí. Jejich moře je originální a moderní. A přestože je to hard sci-fi, laserová děla a teleporty nečekejte. Autorovi jde hlavně o základní vlastnosti formující jakoukoliv společnost: Komunikace, zvídavost a empatie. Tomu napomáhá i způsob vyprávění. Rozjezd je pomalý, dostatek prostoru je věnováno zasvěcení čtenáře do děje, přičemž samotná akce je až na druhé koleji. Ve čtenáři to tak může vzbudit pocit, že spíše než o uzavřený příběh se bude jednat o první díl nějaké větší ságy: Ostatně autor sám nám ve své knize rozhodil nápadů, že by to zcela jistě postačilo na trilogii. Postupem času se ale tempo i gradace zrychlují a přichází velké finále, které si ale po předešlém klidném proudu popisků nese punc uspěchanosti. Také jedno místo v knize čtenáře totálně překvapí a jemu tak nezbývá než vše sledovat s nevyslovenou otázkou, zda to autor myslí vážně.
Jak jsem již říkal, nás zajímají hlavně mezidruhové vztahy a eskalující napětí. To sice z pohledu Ilmatařanů a Šolenů působí poněkuj ploše a nezajímavě, v konečném důsledku to ale nevadí. Jejich moře sice není románem stavějícím na nepřetržité akci či popisu hvězdných dálav. Komorní vyznění celého konfliktu je toho jasným důkazem. Přesto jsem si četbu užil. Příjemné, oddechové a poutavé. Co víc si přát? Snad už jen fosfreskující obálku. A ejhle! Planeta9 nám naservírovala i to! :)
KOUPIT ROMÁN JEJICH MOŘE PŘÍMO U KRAKATITU
Jejich moře
James L. Cambias
Nakladatelství: Planeta9
Rok vydání: 2020
Překlad: Dana Krejčová
Formát: 130 x 295 mm
Počet stran: 323
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR