Jidáš zbavený pout: Poslední hlídka

recenze

Po více než dvou tisících stranách dospěla sága Společenství ke svému konci. Nerovný souboj lidí a mimozemšťana podrývaný tajuplným Hvězdoplavcem se ze zabírání pozic a taktizování přesouvá do pronásledování a otevřeného boje. No jo, ale kdo bude stát na stupni vítězů?

Pokud jste měli stejně jako já pocit, že rozmáchlé space opery hemžící se emzáky a lasery jsou dávnou minulostí, Peter F. Hamilton vás vyvede z omylu. Jeho opulentí Společenství splňuje všechny atributy parádní scifárny: Prozkoumávání kosmických dálav, odvracení mimozemského nebezpečenství, lasery, masery, superpohony, paměťové články, o klonování a tajuplných světech nemluvě. Poslední hlídka je vyvrcholením: Mimozemšťan Hora jitřního světla posílá do Společenství tisíce a tisíce lodí s úmyslem vyhladit lidstvo. Človíčkové umírají a spoléhají na nové technologie a nové zbraně. Jejich snahu ale podrývají agenti Hvězdoplavce, který se již nemůže řadit k pouhým mýtům vymyšleným skupinkou fanatiků. Nyní nezbývá nic jiného než boj o holou existenci. A odhalení všech tajemství!

Peter F. Hamilton je velký spisovatel a hlavně rozepisovatel. Jeho zevrubné popisy krajin a světů trochu brzdili tempo vyprávění, což se projevovalo hlavně v předchozích dílech a ne každému čtenáři to bylo po chuti. Rozepisování mu zůstalo i zde. Přesto je zde tolik akce, že trocha oddechu vám přijde po chuti. V Poslední hlídce je vše jasné - Hvězdoplavec, Hora jitřního světla, ba i strategie Společenství, které zatím dostávalo jen na frak.

Je to asi jediný díl, který má komorní nádech: Možná to je způsobené tím, že většinu knihy trávíme s našimy hrdiny v obrněném džípu, potažmo v maličké bojové fregatě na cestě k Dysonu Alfa. Rozmáchlost předchozích knih zde ustupuje do pozadí a autor se soustřeďuje na hrstku statečných, která nás dovedla až sem. 

Ačkoli jsem měl ze začátku strach z množství rozjetých dějových linek, Hamiltonovi se podařilo vše dovést do zdárného konce a nezanechat po sobě pachuť nedodělku. Naši hrdinové (i padouši) mají svou nezastupitelnou roli a nevymizí do ztracena. Navíc kniha nezklouzne do nudné honičky za Hvězdoplavcem, potažmo rozstřílení Hory jitřního světla na atomy - kdepak! Peter Hamilton si nechává dostatek prostoru pro budování napětí i zde. Hlavní zásluhu na tom má právě Hvězdoplavec a jeho agenti, kteří nám znepříjemňují život v těch nejnevhodnějších momentech a doslova do konce knihy. Autorovi se podařilo udržet nás v nevědomosti po celou dobu: Nemůžete si být jistí, komu se dá věřit. 

Samotná akce má spád, gradaci i trvale rychlé tempo, kdy pronásledování po planetě Vzdálené je jedním velkým road tripem s ještě větším big-bada-boom na každých několika stranách. Po předchozích knihách, kdy prim hrálo hlavně opatrné taktizování a seznamování se s postavami, je napínavá Poslední hlídka představením Hamiltona, jak ho vskutku neznáme. 

Suma sumárum: Společenství je velkolepou a promyšlenou ságou plnou zajímavých postav, z nichž každá se ke své závěrečné roli dostala jakoby náhodou (a v podstatě si ihned získala mé sympatie). Skvěle vykreslený mimozemský život, zcela nepodobný tomu, co jsem zatím poznal: To všechno dělá z Petera F. Hamiltona spisovatele, kterého byste měli mít na zřeteli. Svět Společenství je natolik poutavý, že sám autor se do něj ještě často vracel (a vrací) a buďte si jisti, že se opět jedná o pořádné špalky. Teď jen abychom se toho dočkali i u nás :)

KOUPIT POSLEDNÍ HLÍDKU PŘÍMO U KRAKATITU

Jidáš zbavený pout 2: Poslední hlídka 

Vydavatelství: Planeta9

Rok vydání: 2020

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 190 x 135 mm

Počet stran: 680

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři