K čemu jsou zbraně

recenze

Vpravdě filozofickým a jinotajným názvem se nám představuje třetí román ze série Kultura od skotského autora Iana M. Bankse. A vpravdě odlišný obsah od očekávání čtenářů se nám dostane, začteme-li se do příběhu nejlepšího stratéga a válečného mága, Cheradenina Zakalweho.

Kultura je všeobjímající společenství planet a ras, které se táhne celou galaxií. Kultura  je největší sociální experiment všech dob. Nabízí svým obyvatelům příjemnou zahálku a dostatek všeho, po čem může lidská (i mimozemská) duše prahnout. Přesto není Kultura dokonalá. Stále existují civilizace a hvězdokupy, které nemají o Kultuře žádné povědomí, popř. jsou na asimilaci příliš nezralé a divoké. A kde je divokost a vášeň, najde se vždy místo i pro válku. Do takových civilizací vysílá Kultura svého nejlepšího agenta, Cheradenina Zakalweho. Stačí drobné postrčení tady, našeptávání támhle a válka se vyvíjí tak, jak si to mocné mozky Kultury přejí. Jak to ale působí na samotného Zakalweho? 

K čemu jsou zbraně odkrývají další aspekt fungování Kultury. Aspekt "Nevměšujeme se. Alespoň ne tak moc..." a trochu starého dobrého pokrytectví, když sami brojí proti válce, přičemž podporují jednu danou stranu. Pomocí Zakalweho a jeho schopností. Pokud neznáte romány z cyklu Kultura můžete velmi lehce nabýt dojmu, že Zakalwe je zrozený k zabíjení; vybavený vším, co může  pokročilá technologie Kultury nabídnout. Bohužel, musím vás zklamat. Pokud hledáte olbřímí vesmírné výbuchy, červené a zelené lasery a trochu toho ninju-tsu, K čemu jsou zbraně není kniha pro vás. Zakalwe není Darth Vader ani Jodorowského Metabaron. Není to dvoumetrový pletenec svalů a bezmozek. 

Zakalwe  je vlastně dost příjemný chlapík, kterého práce pro Kulturu značně ubíjí. Má věčné mládí, dostatek peněz a zasloužený důchod. Co přiměje takového penzionovaného špiona, unaveného ze všeho toho zabíjení kolem, aby opustil svůj vlastní ostrov a krásnou dívku? Trochu vám napovím: Jiná žena. Významná žena, kterou se Zakalwem pojí temná minulost. 

Životní příběh Cheradenina Zaklaweho je temný, drsný a smutný. Melancholická nit se táhne celou knihou, kde sledujeme dvě dějové linie: Zakalweho přítomnost a práci pro Kulturu a Zakalweho minulost. A jak se to všechno po.ralo. Zde se ukazuje spisovatelský um mistra Bankse. Oba příběhy snad ani nemohou být rozdílnější. Zakalwe před Kulturou je mladý aristokrat. Jak se z něho stane onen zádumčivý Zakalwe pracující pro Kulturu? Na to musíte přijít sami :)

K čemu jsou zbraně jsou knihou, která v nejednom čtenáři vyvová ambivalentní pocity. Knihu nemůžete jen tak lehce odbýt nálepkou "space opera" a podobně. Banks drnká na filozoficko-cynickou strunu více než v obou předchozích knihách. Pro nás, čtenáře, to znamená trochu lopoty a dřiny prokousat se začátkem a od druhé poloviny neskutečnou jízdu zakončenou fantastickým - byť trochu předvídatelným - finále. Styl Banksova psaní je mi velmi blízký, i když svými rozvleklými začátky nesedne každému. Přesto je pro něj typické, že v jeho tvorbě člověk nalezne více, než se na první pohled zdá. A mnohdy ho Banks nasměruje zcela jinam a předčí jeho očekávání. Kultura totiž na vás bude působit i když nechcete. Zaklaweho životní eskapády tak nutně vyvolávají sympatie. Ať se jim čtenář jakkoliv brání. Stejně jako probouzí zvědavost, jak to vlastně s ním bylo. A proč tak nutně potřebuje vidět-

Ne! Víc říkat  nebudu. Snad ještě dodám, že K čemu jsou zbraně patří k nejoceňovanějším románům z cyklu Kultura, byť ze všech možných nominací proměnil jen jedinou. Je to dáno zejména tím, že na Iana M. Bankse žádné škatulkování neplatí. A to je jen dobře. Právě díky tomu můžeme obdivovat Kulturu takovou jaká je. A neustále si pokládat otázku, zda se  jedná o peklo či o ráj. 

KOUPIT KNIHU K ČEMU JSOU ZBRANĚ PŘÍMO U PLANETY9

K čemu jsou zbraně

Iain M. Banks

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2022

Překlad: Michael Talián

Formát: 195 x 130 mm 

Počet stran: 464

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři