Víte co mají společného genocida, daleká budoucnost, magie a legendy staré Afriky? Víc než si myslíte. Jak nám dokazuje nadaná Nnedi Okoraforová se svojí brilantní knihou Kdo se bojí smrti.
Brněnský Host si u nás již vybudoval renomé nakladatelství, které se nebojí vydávat moderní literaturu mnohdy překračující hranice jednoho žánru. Nejinak je tomu i zde. Mysticismus se snoubí s poselstvím na pozadí postapo světa. No kdo by tomu odolal?
Okekové černí jako noc. Spodina, chátra, která je na světě jen z jednoho prostého důvodu. Sloužit bílým Nuruům. Těch je ovšem nepoměrně méně a pomalu se začínají bát možné vzpoury Okeků. Je třeba vymýtit to okekské plémě z povrchu zemského! Ať už starými dobrými prostředky ráže 7.62 mm, nebo znásilňováním a plozením ďábelských míšenců s kůží barvy písku - Ewuů. Naše hlavní hrdinka byla počata při znásilnění. Jmenuje se Onyesonwu. Je Ewu. A vydává se zabít svého otce.
Víte, popisovat alespoň rámcově román Kdo se bojí smrti je stejně zavádějící jako obdobným způsobem přistupovat k Bibli. Dozvíte se všechno a zároveň nic. Autorka Nnedi Okoraforová totiž do knihy vložila vše, co se jí na africké domovině hnusí. I vše co tam miluje. Není divu že se nejedná o čtení na dobrou noc.
Román sám se těžko škatulkuje. Je to sci-fi? Ano i ne: V budoucnosti se odehrává, ale nebýt zaprášených počítačů či kondenzačních stanic, mohli bychom knihu zasadit do pátého či osmnáctého století. Časová linka zde nehraje žádnou roli - spíše se jedná o kulisu, která je malou autorčinou berličkou. Kdo se bojí smrti je víc románem který toho pod povrchem skrývá mnohem více než by se na první pohled zdálo.
Kdo se bojí smrti začíná syrovým představením světa ve kterém musí hlavní hrdinka žít. Čtenářovo ohromení je tím silnější, čím palčivější máte pocit, že prvních pár kapitol je inspirováno realitou. Zde bohužel nejsme daleko od pravdy. Autorka se nebojí kritiky společnosti, starých a zkostnatělých tradic či zaostalého genderového postavení žen. A přece se nejedná o afektovaný či frenetický feminismus, ačkoliv Onyesonwu není zrovna trpělivá žena. Poselství které je čtenářovi předáváno je ale mnohem hlubší než rovnoprávnost žen a zastavení genocidy.
Sdělení kterým k nám Nnedi Okoraforová promlouvá skrze putování hlavní hrdinky je všechno možné, jen ne jednoduché. Kniha sice nabízí mnoho zajímavých myšlenek, na druhou stranu se ale stává těžce stravitelnou pro všechny, kteří hledají přímočarejší dobrodružství. Kdo se bojí smrti není láskou na první dobrou, není to kniha která vám vše vysvětlí a pohladí vás po dušičce. Právě naopak. Autorka vás nutí přemýšlet a dumat - zanechá ve vás krom těch dobrých i nemálo rozporuplných pocitů.
Je to exotická a nápaditá směs mystiky, tradicionalismu i filozofie, díky které nemohu knihu dostat z hlavy. Magii naleznete na každém kroku, byť zde slouží hlavně jako další z prostředků hlubší symboliky. Technokratická společnost jak ji známe dnes je v románu nahrazena jednoduchým až kmenovým uspořádáním, kde hlavní slovo má duševní rozvoj jednotlivce. Díky množství filozofických úvah a blíže nespecifikovanému údobí působí román nadčasově. Což je na jednu stranu velkou devízou, na stranu druhou je přílišné filozofování odklonem od příběhové linky, což má za následek pár nepříliš záživných pasáží. Trochu zmatečně působí i změna stylu psaní, kdy se ke konci knihy autorka obrací přímo na čtenáře samotného.
V románu takového rázu je těžké hledat rovnováhu mezi příběhovou linkou a poselstvím, které chce autorka předat čtenáři. A to zejména kvůli faktu, že krom Onyesonwu v podstatě nemáme možnost hlouběji poznat jakoukoliv další postavu. Sám si tak trochu myslím, že pětice přátel, která se vydává na smrtící západní cestu vznikla jen proto, abysme nebyly s Onyesonwu a jejími myšlenkami sami. To by na většinu čtenářské obce bylo až moc :)
Kdo se bojí smrti by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti. Nnedi Okoraforová vytvořila svět plný esoteriky a společenské kritiky, magie a hlubších úvah, který vám nic nedá zadarmo. Proto by se měli mít na pozoru všichni, kteří hledají další postapo dobrodružství. Zde ho totiž nenajdou. Naopak všichni ti, kteří se nad knihou rádi zamyslí a vklouznou pod povrch příběhu, budou bohatě odměněni.
Kdo se bojí smrti
Nnedi Okoraforová
Vydavatelství: Host
Rok vydání: 2018
Překlad: Adéla Bartlová
Počet stran: 396
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR