Jaká může být kniha podle úspěšného filmu Guillerma del Tora? No minimálně stejně romantická jako film.
Předem se přiznám, že ke knižním zpracováním filmů (rozumějte, postupu nejdřív film potom kniha) jsem vážně vždy skeptický. Spíše se dočkám zklamání než překvapení, a proto jsem k Tváři vody přistupoval s nulovým očekáváním a opatrností. Z modro-modré obálky na vás kouká hlavní hrdinky v objetí vodního tvora, ne nepodobného Abu Sapienovi Mika Mignoli odkazující na obraz Gustava Klimta (tolik k výtvarné vsuvce), ale pod knihou jsou podepsáni slavný mexický režisér a scénárista Guillermo del Toro, který napsal filmový scénář, ale v tomto případě pouze spíš doplnil Davida Krause. Oba autoři už spolu pracovali na knize Trollhunters. Tvář vody u nás vydalo nakladatelství Host a nebudeme si nic nalhávat, snaha o využití hypu kolem filmu ověnčeného Zlatými glóby i Oscary je zcela očividná.
Děj knihy je zasazen primárně do USA šedesátých let a Studená válka s východním medvědem je v plném proudu. Primárně píšu, protože hned na úvod jsme svědky „odchytu“ vodního tvora v pralese Amazonie. Ústřední hrdinkou je stejně jako ve filmu němá uklízečka Elise, pracující ve vládní laboratoři, ve které je držen právě tajemný vodní tvor. Ten je podrobován krutým experimentům a vědeckým postupům pod dohledem hlavního záporáka – pološíleného Strucklanda. Nebudu vás napínat, ale zároveň ochuzovat o zážitek, ale podstatou je, že se Elise s tvorem setká, ten jí okouzlí, vše překoná i mezidruhové hranice, vzplane láska, a protože přece musíme zabránit ubližování i snaha o útěk obou hlavních postav. Pokud jste viděli film, finále vás nepřekvapí, ale rozhodně ho tím neshazuji, naopak.
Tempo knihy je plynulé, celý příběh svižně ubíhá, což ostatně podporuje i zvláštní řazení knihy nikoliv do kapitol, ale do scén. Autoři se zaměřují na mnoho detailů, které ani ve filmu nemohli vzhledem k omezené stopáži použít, ale v knize pro ně prostor je. V mnoha ohledech tak pro mě byla kniha zajímavým překvapením, a ač pro mě nebylo z počátku snadné se začíst, druhou polovinou jsem proletěl za dva dny. Ze stránek na vás dýchá bezútěšná atmosféra výzkumného střediska, která se povedla, ale i uvěřitelné charaktery postav. Bohužel toto všechno je do průměru stahováno trochu tradičním problémem mnoha knih dneška – příliš témat v jednom díle – studená válka, filozofické úvahy, romantický příběh, nemorální experimentování na živých tvorech, hendikepovaní a jejich postavení, postavení žen, rasismus, xenofobie, špioni atd. atd. …. Zkrátka místa až mocně překombinované. Chápu, že v Hollywoodu je tohle v současné době potřeba, ale, a ať mě máte třeba za omezence, já jsem z toho už trochu unaven.
Na jedné straně tady tedy máme vcelku originální a zajímavý romantický příběh, s netradičními hrdiny a dobře napsanými postavami a stejně originální jako ve filmu atmosférou, který ovšem do průměru sráží překombinovanost a občasná nelogičnost. Zároveň je vidět, že kniha byla psána pro široké publikum (ostatně proto nejspíš i tolik různých témat).
Pokud se však přenesete přes některé neduhy, jedná se o zajímavý oddechový příběh s romantikou a fantastickým ukotvením, který neurazí a jako odpočinková četba není špatný. Nakonec jsem musel svůj tradiční skepticismus odložit a uznat, že i kniha podle filmu nemusí být špatná, ba naopak se může jednat o příjemný knižní zážitek. Za mě tedy můžu knihu Tvář vody doporučit všem, kdo mají rádi kousek od všeho (o příznivcích filmu nemluvě) a mají rádi chuť na nenáročnou zábavu.
Tvář vody
Autoři: Guillermo del Toro, David Kraus
Nakladatelství: Host, 2018
Autor: Adam Vondra Vondris