Marvel: The untold story

recenze

"Ahoj, já jsem Jack Kirby, chlápek který stvořil Stana Lee.", praví fotografie s usměvavým pánem v tvídovém saku. O vleklém sporu mezi Jackem a Stanem, kteří spolupracovali v Marvelu, slyšel snad každý kdo se trochu zajímá nejen o comics, ale i o vydavatelské pozadí. Nyní máme možnost podívat se na všechno, co tvořilo a tvoří největšího komiksového giganta.

Na jaře roku 1961, kdy byla komiksová branže po nastoupivší diktatuře v podobě CCA ( Comics Code Authority) skomírajícím stínem zlatých dob minulých, objevil se na novinových stáncích nový komiks. Obálka působila nedodělaným dojmem; z podzemí se dere příšera, která chce sežrat poloprůsvitnou ženu. Svázaný muž s končetinami v nestandartních pozicích, zvláštní oranžové mostrum otočené ke čtenáři zády, muž v plamenech a v pozadí vyděšeně prchající lidé. Marvel sází vše na jedinou kartu. Týmovku Fantastic four.

 

A byl to úspěšný tah, doslova za pět minut dvanáct. Během několika let vstal Marvel z mrtvých a stal se největším komiksovým vydavatelem na světě. Ale u obrody stáli dva muži. Stanley Martin Lieber a Jack Kirby. Showman a dříč, nebo lépe řečeno "muž v pozadí". O novodobých začátcích Marvelu ( od vydání Fantastic four č. 1) pojednává knižní prvotina američana Seana Howeho Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku. Kniha svým obsahem epičtější a spletitější než celé marvelovské universum. A nenajdete v ní jediný obrázek!

 Hned na začátku mám jeden problém: Co to je na podtitul? Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku? Působí to vulgárně, jako kdyby byla kniha plná drbů pavlačových babek, což rozhodně není! Mám proto povinnost upozornit všechny senzacechtivé pomlouvače: v knize nic takového nenajdete, musíte zpět na Blesk nebo super.cz :) Držme se tedy originálního The untold story. Marvel: The untold story je neuvěřitelně rozsáhlou prací, která nabízí pohled na odvětví, u něhož jsme si zvykli trochu naivně předpokládat, že autoři vytvářejí své dílo pro potěchu čtenáře. Tedy, svým způsobem je to pravda, nicméně je na místě si připomenout, že autoři vytvářejí své dílo hlavně pro peníze. A v komiksové branži to není jiné. Marvel: The untold story vám nabízí pohled do zákulisí fungování takové vydavatelské firmy, která samozřejmě na jedné straně popohání autory ke kvalitní produkci, na straně druhé ale té invence nesmí být moc. Jde o udržení statutu quo; dobré příběhy na nekonečná pokračování, provázanost jednotlivých sérií a hlavně snaha vydělat co nejvíc. Na konci takového řetězce je pak samotný čtenář.

 To jsme ale trochu odbočili. Nechci tady rozebírat Marvel a "jak to všechno dělá špatně a na autory sere...", protože si nemyslím, že u druhého největšího konkurenta to bylo jiné. A rád bych si přečetl knihu DC: The untold story. Ale na tu si asi budeme muset ještě chvíli počkat. Sean Howe rozdělil své neoficiáolní dějiny Marvelu do pěti oddílů, mezi nimiž jsou přechody velmi volné. Chvíli jsme přemýšlel, že dělení je zde jen proto, aby byl celek stravitelnější. Každá kapitola je navíc dělena do drobných celků, které nám dovolují sbírat informace po kouscích, místo hutného zadušení se najednou. Sean Howe se tím snaží udržet nás bdělé a pozorné, protože mu je jasné, že se nejedná zrovna o oddychové čtení. Již od začátku na nás útočí jména a cifry, které jsou sice doplněné zajímavými dodatky a soudobou tvorbou, ale já osobně jsem se začal chytat až v druhé polovině knihy, kdy se na stránkách objevovali jména, které znám z komiksů. Tvůrci Zlaté a Stříbrné éry komiksu jsou pro mě většinou neznámí.

 Knize by rozhodně prospěla i větší přehlednost s jednoduchými časovými schématy, které by čtenáři pomohli zafixovat si mezníky, které u Marvelu v tu kterou dobu měli. Fotogalerie by také neškodila :) Na druhou stranu musím smeknout, protože zevrubnější práci o Marvelu těžko najdete ( jen odkazy na zdroje, ze kterých Sean Howe čerpal zabírají devětadvacet stran!). Kniha, o které se hodně mluví má ale jednu slabinu, a tou je konec tohoto řetězce, tedy čtenář, tedy vy. Chtěl bych se bránit nálepce "kniha určená pro geeky", ale stejně jako knihu o historii vývoje parních lokomotiv si koupí fanda do vláčků, knihu o historii Marvelu si koupí fanda do komiksu. Rád bych se mýlil, třeba si některý divák v kině řekne, že chce zjistit víc o tvůrci, o Marvel studios, ale moc tomu nevěřím. Přesto si mě Sean Howe získal. Svou pílí, se kterou čtyři roky pracoval na tak obsáhlém díle. Svou snahou o nestrannost a prostý popis vývoje společnosti, jejíž hodnota se dnes odhaduje na osm bilionů dolarů. Nic z toho by ale nevzniklo, kdyby se nedali dohromady Jack Kirby a Stan Lee. Byť pod křídly Marvelu, který se zajímal jen o výdělek.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH VYDAVATELSTVÍ PASEKA

Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku ( Marvel: The untold story)

Sean Howe

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 10/2016

Překlad: Richard Podaný

Formát: 170 x 240 mm

Počet stran: 496

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři