Archeologie není jen vědou o sbírání hliněných střípků kdesi v poušti. Archeologie může být zajímavá. Ostatně to nám ukázal už Indiana Jones. O tom, že archeologie na mimozemských planetách je ještě zajímavější než boj s nácky, o tom nás přesvědčí Jack McDevitt.
Rok 2202. Je to bezmála dvěstě let, co lidská výprava objevila na jednom ze saturnových měsíců objekt mimozemského původu. Obří sochu hledící do nekonečné kosmické dálavy. Tajemnou rasu lidé nazvali Stavitelé monumentů. A záhad přibývá: vynález mezihvězdného pohonu posunul hranice lidského poznání na novou úroveň. Zároveň odhalil další sochy a monumenty, rozprostřené po galaxii. Lze vůbec rozluštit význam mimozemského umění u rasy dávno vyhynulé? A je to vůbec potřeba?
" A v tomto třístém roce od nástupu Bilata na trůn přijde ten, kdo zašlápne ráno, pod nohama udusá slunce a bude soudit lidské duše."
Xenoarcheologie je dost netradiční téma pro sci-fi, kde objevování a osidlování nových planet je vlastně jedinou cestou k záchraně lidského pokolení ze zdevastované matičky Země. Musím se přiznat, že jsem vám na úvod trochu lhal. Ano, budeme se hrabat v bahně. Ano, budeme sbírat hliněné střepy ze dna mimozemského oceánu. Já vím: nezní to zrovna dobrodružně, nicméně o napětí není v této knize nouze!
Motory boha jsou první knihou sedmidílné série, jejímž autorem je Jack McDevitt. Ten nám představuje hlavní hrdinku, pilotku Priscillu Hutchinsonovou. Lidé, kteří se s ní setkali, jsou překvapeni zjištěním, že "není ani tak vysoká, ani tak krásná, jak předpokládali". Pro nás je důležitý fakt, že Hutch je sympatická, milá. Dívka z davu v tom nejlepším smyslu slova. Její první úkol je jednoduchý: Odvézt skupinu archeologů z planety Quaraqua před tím, než začnou přípravy na kolonizaci. Banální? Kdepak! Tady začíná boj o čas. A o záchranu lidské rasy!
Kniha Motory boha není v našich končinách horkou novinkou - první vydání si odbyla již v roce 2000. Je to ale jedna ze sérií, u kterých je věčná škoda, že skončili v propadlišti dějin. Nakladatelství Planeta9 tak oprášilo fantastický klenot, který nyní může obdivovat nová čtenářská obec.
Shrnout v několika větách styl psaní Jacka McDevitta je těžké. Kdyby se dnes pouštěl na dráhu spisovatele a toužil by čistě po mamonu, dokážu si ho klidně představt jakožto autora thrillerů a detektivek, které by nesly nálepku "New York Times bestseller". Naštěstí Jack raději píše věci které má rád a které ho oslovují o to víc. Takže když napíšete sérii o mimozemské archeologii, nikdy nebudete mít v garáži Bentley... Ale svým čtenářům nabídnete světy, nad kterými budou ještě dlouho přemýšlet.
Motory boha jsou přesně takovou knihou. Objevování trosek dáno zatopeného chrámu, záhada zaniklé civilizace, snaha o pochopení jejich konce... McDevitt je mistr v pomalém budování napětí a srozumitelném přístupu ke čtenáři bez zbytečných technických podrobností. Je to vyzrálý autor, své čtenáře se nesnaží oslnit plejádou barevných laserů a kosmických dálav. Mezihvězdné putování je v jeho podání pěkná nuda (což jednou asi taky bude). Pravé dobrodružství se skrývá na povrchu planet. A v blízkosti nevysvětlitelných mimozemských monumentů.
"Rozkročí se nad střechami a zažehne motory boha."
Pokud bych měl Motory boha připodobnit k nějaké známější knize, zcela jistě by to bylo Setkání s Rámou od A. C. Clarka. Jen McDevitt si více vyhrál s tou omáčkou kolem, díky které čtete konec knihy doslova jedním dechem. Napětí i akci si užijete v přesně dávkovaných intervalech. Ale na finále vás nic nepřipraví. To se musí prožít! Pevně doufám, že se dočkáme celé série. Planeta9 opět nezklamala a přinesla nám veskrze dospělou scifárnu, kterou se budete rádi pyšnit v knihovně.
KOUPIT KNIHU MOTORY BOHA PŘÍMO U PLANETY9
Motory boha
Jack McDevitt
Nakladatelství: Planeta9
Rok vydání: 2021
Překlad: Petr Kotrle
Formát: 195 x 130 mm
Počet stran: 440
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR