Není jiného světa než Arestonu

recenze

Areston - záhadný objekt, který se jednou za osm let přiblíží k Zemi. Dílo inteligentních tvorů, celkem netečné k mumraji, který na Zemi vyvolalo. I když... jaké lepší vězení si lze představit? A to nejen pro kriminální živly, ale i pro nepohodlné osoby. A nic vám nepomůže, že jste nevinný. Stejně jako náš hrdina.

Ian Terstegen. Malý novinář, spíše pisálek, který se zřejmě komusi mocnějšímu znelíbil. Jinak si nelze vysvětlit smyšlené obvinění z protistátní činnosti a rozsudek na dva cykly na Arestonu. Což je v podstatě rozsudek smrti. Dva cykly, tedy šestnáct let, na neznámém plavidle, kde dle svých vlastních pravidel a kodexů žijí vrazi, sexuální maniaci, zloději a jiná spodina. A kde platí jediná zásada: Nikomu nevěř!

Nejnovější román známého českého spisovatele Josefa Pecinovského sice nese podtitul sci-fi thriller, ale toho thrillingu v Arestonu moc nenajdeme. Přesto musím říci, že kniha je neskutečně čtivá a chytlavá. Na začátku jsem se sice ušklíbal, zvláště když jsem slyšel názvy dalších dvou knih z trilogie - Útěk z Arestonu a Vládce Arestonu. Dobře, Terstegen se v první knize dostane na Areston, v druhé z ní uteče a ve třetí se stane vládcem Arestonu. Má vůbec cenu to číst? Odpověď je jednoduchá. Ano, má!

Hned na začátku se totiž čtenář dovídá, že příběh vypráví sám hlavní hrdina, bez nutnosti třetí osoby. A krom toho, vše se popisuje retrospektivně. Autor sám nám tak říká, že Ian celý Areston přežil. A teď nám vypráví jaké to tam bylo... Je to možná drobnost, ale vskutku dokáže zaujmout více, než trochu nudné líčení Swannsonovy výpravy, která jako první Areston zkoumala a jejíž úryvky jsou na začátku každé kapitoly. A pro to, že to náš Terstegen neměl lehké svědčí fakt, že na Areston se dostane bez jakýchkoli věcí - ano, i bez šatů. Sledovat vzestup hlavního hrdiny, který přijal jméno Sršeň, z obyčejného holátka až do dolních elitních pater Arestonu je opravdu poutavé. Námět sám sice trochu zavání tím, že Josef Pecinovský vzal kosmickou loď ze Setkání s Rámou A. C. Clarka a narouboval do ní komunitu z Aldissova Nonstopu. Přesto je to inspirace velmi, velmi volná. Spíše než o záhadnou kosmickou loď se v první knize seznamujeme se společností, která se na Arestonu musela nutně vytvořit.

Pokud jste čekali temné chodby, srdcervoucí křik a maniakální šílence zabíjející se na každém kroku (jako trochu já :)), můžete být zklamáni. Tedy, na Arestonu se vyvinula svébytná civilizace se základní otrokářskou strukturou, něčím na způsob soudu, banky atd. Krom toho se objevila fanatická víra, jakási pokroucená forma křesťanství, která je prosazována tajemnými Stíny... Samozřejme jsme postaveni před mnohá tajemství, která Sršňovi vrtají hlavou a sám Areston žádné vysvětlení nenabízí - odpovědi budeme muset s hlavním hrdinou nalézt sami. A můžete počítat s tím, že se to protáhne do dalších knih.

Mé obavy ohledně spoilerujících názvů pokračování se naštěstí ukázaly býti liché - Sršen si totiž hned v prvním díle vytyčí nemalé cíle - totiž uniknout z Arestonu, popř. stát se jeho vládcem. Ale čím víc o Arestonu ví, tím více nezodpovězených otázek vyvstává.

Areston od Josefa Pecinovského je prvním dílem trilogie, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Ian Sršeň Terstegen začíná na mimozenském plavidle od nuly a jeho postupný vývoj je spolu s výborně napsaným vyprávěním hlavní devízou knihy, která mě plně zaujala. Autor sám se místy nebojí soudobé kousavé kritiky totalitních systémů, byť se jedná pouze o vedlejší a slabý námět v porovnání s dobrodružstvími, která nás na Arestonu čekají.

KOUPIT V NAKLADATELSTVÍ EPOCHA

Areston

Josef Pecinovský

Vydavatelství: Epocha

Rok vydání: 2016

Formát: 115 x 180 mm

Počet stran: 336

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři