Noirová Matka měst

recenze

Praha je právem považována za Matku měst. Jedenáct století stará, bezpočtem generací osídlená, tvoří ten správný základ pro fantastiku, detektivku i tajemno. Je to město s potřebným sex-applealem. Prostě pravý noir. Praha noir.

Praha je záhadná a nedostupná. Odtažitá když se jedná o obyčejné lidské osudy. Přesně tak působí výbor povídek, které pro nakladatelství Paseka uspořádal Pavel Mandys. A hned na úvod si musíme říci, že Praha noir je kniha mezinárodní úrovně, jelikož původní sborník čtrnácti detektivních povídek s názvem Brooklyn Noir vydalo malé americké nakladatelství Akashic books. Úspěch knihy znamenal zrod např. D.C. noir, Manhattan noir atd., až se celý projekt přesunul i na starý kontinent. Do dnešní doby obsahuje Noir na osmdesát měst a nyní se k nim připojila Praha. Proto také kniha vychází i v angličtině.

 Noir se v dnešní době pokládá za umělecký směr spjatý spíše s filmem než s literaturou. Což je škoda, protože i knihy dokáží nabídnout naturalistické vyprávění o lidech, kteří se životem spíše probíjí, nebo kteří jsou takříkajíc na šikmé ploše. Na místě je tedy i baladické vyznění většiny noirových příběhů. V české kotlině ale abys čtrnáct noirových autorů pohledal! Je třeba rozšířit vyhledávací algoritmus na čtrnáct detektivních autorů. To už se bude vybírat lépe! Já osobně jsem byl nejvíce zvědavý na to, jak se s úkolem popasují autoři mě známí z žánru sci-fi či fantasy. Uveďme alespoň Jiřího W. Procházku, Štěpána Kopřivu nebo českého sci-fi mistra, Ondřeje Neffa. Líbí se mi jejich rozdílný přístup k zadání. Zatímco Procházka i Kopřiva ukazují drsnou stránku Prahy pomocí drog a vraždy, Ondřej Neff na to jde přes magii. Ale do noiru jakým ho chápe Pavel Mandys a čtenáři sborníku to zapadá. I když to samozřejmě nemohu tvrdit o všech čtrnácti povídkách.

 Například povídka Zázračný amulet od Chaima Cigana mě naprosto minula. Svým způsobem vyprávění a dějem, během kterého pátráme po ( údajně) začarovaném artefaktu, mě nechala chladným. Nedostatkem noirové atmosféry (které tam není ani co by se za noirový nehet vešlo) to ale nebylo, odradil mě spíše námět. Ano, bohužel je to tak. Jako v každé povídkové knize i zde jsou příběhy, které vás oslovují více ( nebo mnohem méně) než ostatní. Pokud bych to ale měl nějakým způsobem shrnout a ohodnotit, počet nadprůměrných povídek převyšuje počet těch průměrných či ( ve dvou případech) podprůměrných. Autoři na jejichž počiny jsem se těšil nejvíce mě nezklamali. Navíc svěží vítr vnáší na stránky povídka Kabinet sedmi probodnutých knih autora Petra Stančíka. Ten nám ukazuje Prahu magickou s nadhledem a vtipem, za který by se nemusel stydět ani Terry Pratchett. Krom toho musím vyzdvihnout i grafické zpracování, které je na velmi vysoké úrovni. Stačí se podívat na přebal a kniha vzbudí vaši zvědavost. A to vše díky jednoduché kombinaci černé, bílé a červené a malou hříčkou s prostorem.

 Prah noir je sborníkem, u kterého milovníci detektivky najdou co chtějí. Sice se nejedná o severské bestsellery, zápletka je místy jednoduchá a spíše se autoři zaměřují na člověka samotného, ale stověžaté Praze to rozhodně neubírá na zajímavosti. A to i přes to, že každá povídka obsahuje jinou porci noiru. Spíše než o cokoli jiného nám jde o místo, kde se vše odehrává. Praha totiž má pro noir nezbytný genius loci.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH VYDAVATELSTVÍ PASEKA

Praha noir

Kolektiv autorů

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 10/2016

Editor: Pavel Mandys

Formát: 140 x 205 mm

Počet stran: 304

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři