Nyxia

recenze

Údajně neočekávanější sci-fi letošního roku, sklízející bombastické ovace a hodnocení všude možně i nemožně. Ale znáte to, jak už to tak bývá – nejedná se jen o klasický marketingový tah?

Tak v první řadě, knihu Nyxia bych určitě neoznačil za nějaký těžce stravitelný sci-fi thriller. Ano, sci-fi sice obsahuje, vždyť se taky pohybujeme v poměrně hlubokém vesmíru a na kosmické lodi putující na odlehlou planetu, ovšem žánrově jde spíš o klasické young adult fantasy. Jo a navíc nečekejte nic uzavřeného, jedná se o první díl trilogie.

Už anotace na vás chrlí informace o tajemné látce – Nyxii – jejíž cena je sice nevyčíslitelná, ale zároveň při jejím získání můžete poměrně lehce všechno ztratit. Zároveň je tu parta dětí, soutěžících mezi sebou v různých disciplínách o to, kdo se dostane na planetu Eden a kdo nikoliv. Že vám to něco pipomíná? Ano, inspirace hity jako Hunger Games nebo Maze Runner je víc než zjevná. Ale aspoň je to přiznané.

Autor knihy Scott Reintgen je u nás nováčkem. Nyxia je jeho první u nás vydaná kniha, ač tenhle učitele ze Severní Karolíny píše již delší dobu. Ovšem trilogie o tajemné hmotě, putování a soubojích na život a na smrt, to je něco jiného. Přesto se mu daří, alespoň v první knize, udržet čtenáře a nastavený kurz příběhu a vyprávění.

Hlavním hrdinou knihy je Emmet, kluk obligátně pocházející z chudých poměrů, kterému se naskytne jedinečná šance získat bohatství a slávu. Emmet je takový ten typický „klaďas“ a hodný kluk, který chce hlavně pomoct své rodině v jejím nelehkém údělu, a proto se přihlásí do projektu Nyxia na loď Genesys 11 spolu s deseti dalšími odvážlivci nebo chcete-li učni. Cílová stanice je planeta Eden. Na tu se ale dostane pouze 8 vyvolených, a proto mezi sebou musí zájemci celou cestu neustále soutěžit a bojovat. Zkrátka cesta za bohatstvím a odměnou není rozhodně snadná.

Co nelze Scottu Reintgenovi upřít je práce s postavami a jejich charaktery. Samozřejmě v popředí stojí Emmet, který celý příběh v ich-formě vypráví a jeho postupně narůstající rozpolcenost a střet s vlastními pravidly mě skutečně bavil sledovat. Na jedné straně pravidla a strach ze ztráty osobnosti, na straně druhé chtíč po získání převahy a možnosti dostat se na Eden. Pozadu ale nezůstává ani desítka dalších adolescentů a jejich průvodce a učitel, jejich charaktery a provázanost. Ruku v ruce s tím jde i vykreslení a podání atmosféry vládnoucí na kosmické lodi a v souboji na život a na smrt.

Upřít se autorovi nedá ani představivost a nápaditost týkající se titulní látky Nyxie nebo sci-fi prvků. Nečekejte nic super šíleného, naopak vše si dokážete velmi snadno představit a kniha nepůsobí zbytečně přetechnizovaně. Zkrátka v první řadě stojí vztahy, charaktery a vyprávění, to je oč tu běží.

Nyxia je napínavá od začátku do konce. Navíc neobsahuje žádný nudný a zdlouhavý začátek, ale čtenář je naopak po pár stránkách vrhnut do děje a do akce. Zároveň se ale jedná o příběh plný emocí, zvratů, a práce s postavami, a pokud tedy čekáte čisté sci-fi, budete možná trochu zklamáni. Kdo naopak bude nadšený, to jsou všichni fanoušci právě knih jako Hunger Games nebo Enderova hra, to je přesně cílová skupina knihy. A největší plus? Ve stylu G.R.R. Martina – žádná postava nemá své místo jisté a může kdykoliv zemřít. Ne, dobře, to asi největší plus není, ale bylo docela „příjemné“ nečíst něco, kde všechny oblíbené postavy prostě neumírají a jako Superman bez úhony prolétávají příběhem. 

Takže ano, pokud chcete zábavnou young adult fantasy se zajímavým příběhem, šmrncnutou sci-fi a thrillerem s propracovanými charaktery, směle do knihy Nyxia, vaši pozornost si určitě zaslouží.

 

Koupit u Dobrovského

 

Nyxia 

Autor: Scott Reintgen

Nakladatelství: King Cool

Rok vydání: 2019

Počet stran: 392

Formát: pevná s přebalem, 130x200 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři