Ocelová šlechta

recenze

Když se ve válce ztratí někdo pěkně bohatý, kdo by se rozhodně ztratit neměl, nemůže a nesmí, pošlete pro něj speciální záchranný tým, ne? Nebo snad radši vyberete svůj „tucet špinavců“?

Adrian Tchaikovsky není na našem trhu úplně neznámým jménem. Nejprve v českém překladu vyšly první tři díly jeho fantasy série Stíny vědoucích, později ho následovala space opera Děti času. Menší vydavatelství Planeta9 si ale vybralo pro svůj ediční plán novelu Ocelová šlechta, kterou autor původně vydal sám na vlastní náklady v počtu tisíce kusů. Protiválečná militari sci-fi vás na pár stránkách přesvědčí, že tenhle Brit s polskými kořeny skutečně umí psát!

Tematicky je kniha více než aktuální. Británie si vydupala svůj „brexit“ ve snaze osamostatnit se a ukázat ostatním, že je stále tou mocnou světovou velmocí. Ale ouha, ono už to zdaleka neplatí a naopak po odchodu v zemi nastal chaos a jedinou záchranou byla „šlechetná“ akvizice ze strany USA. Pomyslný kruh se tak uzavřel a z rebelů se nakonec stali páni. Amerika se chová i v budoucnosti stále stejně a věrná své povaze se pouští do jednoho konfliktu za udržením demokracie ve světě za druhým. Aktuálním cílem šíření „svobody a demokracie“ je Nordsko – země Skandinávie, a to hlavně Švédsko, na jehož území probíhají boje. Oficiální podstata konfliktu není vůbec důležitá a čtenář se jí ani nedozví, ale jako vždy za vším stojí hlavně moc, bohatství a peníze. Společnost v Ocelové šlechtě je rozdělena na chudé a bohaté. A to doslova. Z války se totiž pro bohaté stal jakýsi sport a výplň volného času, podobně jako ve Středověku a ve svých kovových brněních se jako Scioni prohánějí po bojištích a jako téměř nezranitelní rytíři si užívají své síly na úkor těch chudých. Zkrátka mocní, za nimiž stojí všechny možné i nemožné korporace mají přístup ke všem, možným technickým vymoženostem – od zbraní až po třeba po rádiové vybavení. Ti chudí – jako třeba vypravěč příběhu seržant Ted Regan – hrají ve válce druhé housle a tvoří tu klasickou nezajímavou doplňkovou složku, nutnou pro epický rozsah konfliktů – prostě líp vypadá, když se bitvy zúčastní pár tisíc vojáků, než dva chlápci v nabušené zbroji, že ano?

Scioni jsou v podstatě nedotknutelní. Spíš než smrt jim hrozí tak maximálně zajetí a nutnost zaplatit tučné výkupné. Jenže co když se jeden z nich najednou ztratí? Přestane odpovídat někde za nepřátelskou linií a vy nevíte, co se stalo? Vyberete tým těch nejlepších a pošlete je ho zachránit – logicky ne? No ne. Naopak mocní mají své vlastní plány, a proto vyberou sebevražedný tým v podstatě bez šance na úspěch v čele se seržantem Tedem. Přesto se velitel, hnán svou ctí a povinností snaží o nemožné – uspět a spolu s týmem i přežít v ideálním případě. Že nic nebude tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát, vám dojde po prvních pár stránkách a na čtenáře čeká sebevražedná mise okořeněná o pěknou řádku sci-fi technologií.

Tchaikovsky se nezaobírá zdlouhavým vysvětlováním a popisem reálií, naopak čtenáři je postupně odkrývána historie konfliktu a světa. Stejně tak i ty současné problémy okolo se derou na povrch postupně. Tímhle postupem je zachováno tempo příběhu a akce a těch necelých dvě stě stránek knihy vám prosviští rychleji než rakety země-vzduch.

Příběh a jeho postavy jsou v podstatě souhrnem všech možných klasických klišé. Jenže tady vám to nebude vadit, naopak to oceníte, protože nemusíte zbytečně nic hledat a ani moc přemýšlet, ale můžete se nechat unášet akční jízdou po Nordsku. A když už jsme u něj, je třeba ocenit autorův nápad konečně vynechat tradiční válku USA – Rusko a vymyslet nového hráče na scéně. Hrdiny knihy si zamilujete, za což mohou drobné úryvky, mluva, uvažování, připomínky, u kterých se leckdy i zasmějete.

V Ocelové šlechtě na vás čeká přesně to, co od military sci-fi čekáte – akce, další akce, ještě víc akce, moderní zbraně a technologie, krev a ještě jednou akci. Jo a taky trochu špíny mocných. Co však odlišuje knihu od konkurence je jasně dané protiválečné smýšlení ukazující nesmyslnost konfliktu a umírání ve stylu klasických literárních děl jako třeba Hlava XXII. Chudí jsou jen oběťmi, pěšáky a panáčky na šachovnici mocných a o jejich život ani vzdáleně nejde. Jsou jen bezejmennými postavami, které může nahradit deset nebo sto dalších. Jenže co když umíte jen válčit a plnit úkoly? Co jiného než řídit se rozkazy vám zbývá, že ano?

Na krátkém rozsahu novely se autorovi povedlo vykreslit jednoduchý příběh s myšlenkovým přesahem, který potěší každého milovníka sci-fi, ale který má co říct i všem možným protiválečně smýšlejícím jedincům, kteří za vším vidí špinavou snahu mocných o rozšíření moci a bohatství. Zkrátka lze si jen přát víc podobně chytlavých titulů v repertoáru Planety9. Třeba hned na září plánovaní Psí vojáci potěší čtenáře podobně.

 

Koupit přímo u Planety9!

 

Autor: Adrian Tchaikovsky

Vydavatelství: Planeta9

Rok vydání: 2019 

Počet stran: 240

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: vázaná brož

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři