Oheň probuzení

recenze

Anthony Ryan je autor, který si u nás velmi lehce vydobil renomé díky skvělé trilogii Stín krkavce. Nyní se vrací, byť tentokrát opustíme Věc  Víry a pustíme se do křížku s draky a mágy. Pardon, s draggy a krvožehnanými. To vše na pozadí Velké průmyslové revoluce.

Oheň probuzení je první knihou nové Ryanovi trilogie s názvem Draconis memoria. Nastínit děj v bodech bude trochu ošemetné, přesto se o to pokusím: Svět je rozdělen mezi tři mocnosti: Kovolodní obchodní syndikát, Korvantinskou říši a Mandinor. Třetí jmenovanou můžeme vypustit,v první knize nehraje významnější roli. Nás zajímá zejména Kovolodní syndikát, který ovládá ten nejvýnosnější byznys na světě: Draggy. Krev draggů a destiláty z ní získávané totiž dávají hrstce vyvolených schopnosti, o kterých si může zbytek lidstva nechat pouze zdát. Schopnost ovládat oheň, zvýšenou rychlost, regeneraci či telepatii. Je toho hodně. Pouze jednomu z tisíce je ale dovoleno stát se Krvožehnanými - ostatní po kontaktu s draggovou krví zemřou. Jenže draggové z neznámého důvodu chřadnou, zásoby produktů se tenčí stejně jako výtěžnost a na obzoru se rýsuje válka s Korvantinskou říší. Přece jen by se ale našla cesta z této šlamastyky: Výprava za legendárním bílým draggem jehož objevení by zvrátilo poměr sil ve prospěch Kovolodní společnosti.

Vida, nakonec se mi to povedlo. Pokud vám jde hlava kolem ze všech těch novinek a názvů, měli byste vědět, že Anthony Ryan nic nedává čtenáři zadarmo. Je to vidět an samotném způsobu psaní. V Ohni probuzení sledujeme tři dějové linky: Claye, krvožehnaného, který se vypravil do nitra Arradsie pátrat po bílém draggovi; Lizanne, tajnou agentku Kovolodní společnosti, snažící se získat starodávný artefakt a Hillemora, což je důstojník na jedné kovolodní válečné lodi. Osudy tak nesourodé a rozdílné, jak jen můžou být.

Pokud máte rádi jednoduché a přímočaré vyprávění, Oheň probuzení není nic pro vás. Prvních pár desítek stran budete číst se sílícím zmatkem nad množstvím jmen a názvů, které před vámi defilují na stránkách. Naštěstí se vše brzy ustálí a vy si budete moci vychutnat svět, který je pestrou směsicí viktoriánské anglie, divokého západu a nemůže chybět ani starý dobrý steampunk, který v posledních letech zažívá renesanci. Anthony Ryan je naštěstí výborným vypravěčem, kterému záleží víc na vašem vztahu s hlavními hrdiny než na frenetické akci. Což je dobře patrné na lince pana Hillemora, kde se něco pořádného začne dít asi až v druhé třetině knihy. Na druhou stranu já mám takový přístup rád. Nedá se totiž s jistotou říci, že bych si našel mezi hlavními hrdiny svého oblíbence; mé sympatie měli všichni. Stejně tak musím vypíchnout svět, který se technologicky rozvíjí a v náznacích opouští století páry, ale kde mají draggové své  neodmyslitelné místo. Ještě jedna taková drobnost mě vyloženě potěšila: V celé knize není nikde slovo drak. Nebo magie a kouzla. Autor tak jakobi naznačuje svébytnost Ohně probuzení a distancuje se od škatulkování k ostatním fantasy. Ostatně pátrání po bílém draggovi se týká pouze Claye, dvě třetiny knihy sledujeme jak válku, tak intriky a politikaření, které se nevyhýnbá žádnému ze světů.

Pravda, chování hlavních hrdinů působí chvílemi trochu naivně, u vedlejších postav je to až dětinsky hloupoučké. S přibývajícími stránkami se ale Anthony Ryan dostává do tempa a míst, kde jsem tázavě zvedal obočí, postupně ubývá. Těžko říct, jestli se autor příliš zaměřil na jednání hlavních hrdinů, nebo jen bere ostatní jako postradatelný kompars. Rozhodně se ale nejedná o výtku, která by shazovala celou knihu. Bohužel ale kvůli tomu působí obsah místy dost nesourodě. Celkově se ale stále jedná o výjimečně zajímavé čtení, kde k udělení pěti bludišťáků z pěti možných chybělo opravdu málo.

Oheň probuzení je veskrze originálním příběhem, který v sobě snoubí vše co máme rádi: draggy, superschopnosti, špiony i válku. To vše zabalené do hledání bájného tvora na kontinentě, kde se to nebezpečenstvými jen hemží. Pouze z jednoho mám strach, a sice že Anthony Ryan neudrží laťku, kterou si prvním dílem vytyčil a celá série sklouze k průměrnosti a nudě. Ale nebudu věšet hlavu. Jeho Stín krkavce je dostatečnou zárukou toho, že se ještě máme nač těšit.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ HOST

Oheň probuzení (Draconis memoria 1)

Anthony Ryan

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2018

Překlad: Milan Žáček

Počet stran: 656

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři