Pandořina hvězda: Bariéra

recenze

Rok 2329. Z lidstva se již dávno stalo vesmírné společenství obývající více než 400 planet. A to bez jediné kosmické lodi. Za jejich úspěchem stojí ovládnutí červích děr. Což s sebou může nést i pár problémů. Například když zmizí hvězda z oblohy.

První část tetralogie z mysli Petera F. Hamiltona má přiléhavý název Bariéra. Aby také ne: Na šestistech osmdesáti stranách se rozvíjí hned několik dějových linek, mezi kterými ale hraje prim jediná: Zmizení hvězdné soustavy známé jako Dysonův pár. A není to zmizení ledajaké: Celé hvězdné uskupení je uzavřeno z neznámého důvodu pod silovým polem. Zvědavé nahé opice tudíž nenapadne nic jiného, než podívat se k Dysonovu páru blíže. A postavit impozantní vesmírnou loď schopnou putovat hyperprostorem. To vše kvůli číhajícímu nejasnému strachu, který neznámá mimozemská civilizace schopna uzavřít hvězdy vyvolává.

Nebyl by to ale Peter Hamilton, kdyby celý příběh byl tak jasně nalinkovaný a jednoduchý. V rámci Společenství se podíváme na nejrůznější místa, poznáme brilantní detektivku, anarchistické teroristy, hipísáckou verzi vykuleného E.T. i inteligentní mimozemskou loď. Autor nenechává nic náhodě a věnuje se pečlivě každé postavě, která se na stránkách knihy objeví (hned na začátku máte výčet třiačtyřiceti důležitých osob). Díky tomu získává kniha nejenom na objemu, nýbrž i na kvalitě obsahu. Hamilton je Pan autor, který si i u nás již vybudoval renomé skvělého scifisty snoubícího klasickou školu s moderním pojetím. Díky této kombinaci dostanete v Bariéře hardcore space operu s dostatečným prostorem pro sžití se s každou figurkou, která se na naší vesmírné šachovnici objeví. 

V doslovu se můžete dočíst, že "Tvorba Petera F. Hamiltona klade vysoké nároky na čtenářovu pozornost", což je výrok zcela oprávněný. Sága Společenství není odpočinkovým čtením, lehce se v něm můžete ztratit. Na druhou stranu je kniha vskutku obohacující, již dlouho jsem tak dobré klasické sci-fi nečetl. Myslím že je jen otázkou času, kdy se ze Společenství stane uznávaná klasika (pokud jí již není). Přisuzuji to hlavně faktu, že autor bravurně kombinuje rozevlátou vědeckou fantastiku spolu s osobním pohledem na lidi, který reprezentuje zejména policejní hra na kočku a myš mezi Paulou Myo a Adamem Elvinem. Obě postavy jednají na lidské úrovni, mimo dosah vesmírných dálav, díky čemuž je sepjetí se čtenářem intenzivnější (což ale neubírá tajemství kolem Dysonova páru na atraktivitě).

Těžko hledat nějakou slabinu: Bariéra je přece jenom prvním dílem, nečekejte tedy na závěr žádné rozuzlení, kniha slouží spíše k upřesnění vztahů mezi našimi hrdiny a celkovému vhledu do Společenství jako takového. Přesto mi zakončení pořád leží v hlavě a těžko na něj mohu přestat myslet (naštěstí v době, kdy píšu tyto řádky, je na pultech již druhý díl, na který se s chutí hned vrhnu!). Pandořina hvězda se nehodí pro každého - pokud hledáte jednoduchý a svižný příběh, ve kterém červené a zelené lasery spolu s  fotonovými torpédy protínají oblohu, Bariéra pro vás bude neproniknutelná. Peter F. Hamilton staví své romány trochu jinak, raději než styl "Střílej a pak se ptej", buduje atmosféru a napětí na několika stranách (či desítkách stran), což je postup, který nemusí svědčit každému. Pokud ale máte rádi klasickou monumentální space operu, je Bariéra tím pravým čtením pro vás!

Pandořina hvězda: Bariéra je rozmáchlou scifárnou, kde sebemenší detail hraje důležitou roli. Peter F. Hamilton se nebojí dějových odboček čistě proto, aby čtenář získal silnější sepjetí s jednáním hlavních protagonistů, můžete tedy zapomenout černobílé rozdělení na hodné  azlé hrdiny. Díky tomu je kniha sice místy rozvleklá, přesto se hlavně díky autorovo spisovatelskému umu čte s chutí a lehce. Možná jen kvůli tomu, že se jedná o první díl a děj se spíše jen rozjíždí, dávám Bariéře čtyři bludišťáky z pěti možných. Přesto nepochybuji, že druhý díl již dostane plný počet. Sága Společenství a exotický vesmír, který mi Peter F. Hamilton představil, je toho jasným důkazem.

KOUPIT BARIÉRU V ARKHAMU

Pandořina hvězda: Bariéra

Peter F. Hamilton

Vydavatelství: Planeta9

Rok vydání: 2018

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 195 x 130 mm

Počet stran: 688

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři