Pěšky na Aldebaran

recenze

Průzkum vesmíru je novodobou formou dobývání panenského světa. Pouze srdnatí příslušníci druhu Homo sapiens, muži a ženy bez bázně a hany, se můžou pyšnit právem vstoupit do vesmírné rakety a v zájmu lidstva objevovat nepoznané. Přesto se najdou chvíle, kdy veškerá odvaha je ta tam. A stačí k tomu nekonečná tma.

"Jmenuji se Gary Rendell. Jsem astronaut. Snil jsem o tom, že se stanu astronautem, studoval a pracoval jsem jako astronaut. Myslel jsem si, jakou mám kliku. Teď jsem ztracený, sám a vyděšený a ve tmě číhá něco strašlivého. Mám kliku. Takovou. Nehoráznou. Kliku."

Takto se nám představí náš hrdina, krystalicky čistá "sůl země", srdnatý chlapík s lehkým krokem Bohužel měl tu smůlu, že byl vybrán na průzkum mimozemského artefaktu kdesi v Oortově mračnu. Artefaktu, který stojí zcela mimo lidské měřítko a chápání. A jehož účel je nepochopitelný. A náš nebohý Gary se zářivým úsměvem v artefaktu zabloudil. Obyčejně, lidsky a v návalu paniky. A našemu Garymu nezbývá než bloudit chodbami, kde světlo je vzácné, o jídlu a vodě nemluvě. 

V dnešní době olbřímích sci-fi eposů je kniha Pěšky na Aldebaran - kde byste 200 stran hledali marně - vskutku osvěžujícím čtením. Moderní one-man-horor show. Chudákovi Garrymu děláme společnost jenom my - imaginární kamarád ToTo - a sem tam nějaký další ztracený poutníkl bloudící temnou skálou mezi světy. Počkat... mezi světy? 

Je to tak! Artefakt sám je tajnosnubným místem, kde se ani gravitace a prosté zákony času a vesmíru nehodlají chovat tak, jak se od nich očekává. Díky tomu zažije Gary nejednu taškařici a boj o život. Výsledek? Fantastický! A jak to celé dopadne? Na to si budete muse přijít sami!

Autorem této chytlavé a zvláštní knihy je u nás velmi známý Adrian Tchaikovsky. Moderní scifista, kterého si hýčká nakladatelství Planeta9. Tato novela přesně odráží jeho celkovou tvorbu: záhady, sakra nehumanoidní mimozemšťané a hrdinové proti své vůli. Na Aldebaranu si Tchaikovsky vyzkoušel propojit dva zcela rozdílné světy - totiž humor s hororem. Výsledkem je tak popis, kdy vlastně nevíte, jestli Gary těžce bojuje o svou příčetnost právě tím, že ToTovi přeříkává vše, co ho dovedlo až do bosého pobíhání nekonečnými chodbami, nebo jestli svou příčetnost již dávno neztratil kdesi v temných zákoutích neeuklidovského artefaktu. Skutečnost, že Gary své dobrodružství vypráví s humornou nadsázkou je sice na první pohled rozpustilá, ale stačí se vžít do Garyho situace a začne vás z toho mrazit v zátylku...

Kniha sama tak nabízí více otázek, než odpovědí. Pokud potřebujete znát každý účel, místo vzniku a původ, stejně jako řádně nalinkovaný a rozepsaný závěr, na Cestu na Aldebaran si raději nechte zajít chuť. Garymu je zima a má stále hlad. Nezajímá ho původ artefaktu, natož jeho účel. Chce se někde ohřát, dobře se najíst a pít koktejly na pláži místo bezcílného handrkování se věčnou tmou. I tak se ale kniha čte sama. Gary je prostě sympaťák, kterému ten kýčovitý happy end prostě přejete... Pak ale přijde skutečný konec knihy a vy se nestačíte divit, Nebo lépe řečeno, já se nestačil divit. 

Na konci jsem byl nadšený a překvapený. Tchaikovsky aldebaranskou anabázi ukončil vtipně, originálně a hlavně nečekaně. A příliš brzy. I já chci odpovědi na otázky, které se mi od té doby honí hlavou. I já mám rád Garyho a chci, aby jeho pouť pokračovala do zdárného a správného konce! Pěšky na Aldebaran vás prostě udrží ve střehu. A na konci se budete usmívat. Nad nápaditostí autora. I když byste byli raději, aby ještě pár set stran přidal. Aby Gary nebloudil artefaktem sám. Přece jenom jsme měli kliku, že nám dělal společnost právě on. Takovou. Nehoráznou. Kliku. 

KOUPIT KNIHU PĚŠKY NA ALDEBARAN PŘÍMO U PLANETY9

Pěšky na Aldebaran

Adrian Tchaikovsky

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2023

Překlad: Milan Pohl

Formát: 190 x 130 mm

Počet stran: 160

provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři