Napříč galaxií zuří válka. Fanatičtí Idiřané bojují proti uhlazenosti a všeobjímavosti Kultury. A stranou nezůstane nikdo. Fenomenální dílo Iaina M. Bankse konečně u nás!
Pomysli na Fléba je úvodním románem série Kultura. Nejedná se o žádnou novinku, originál vyšel již v roce 1987, první české vydání pak v roce 2000. To ovšem bylo zejména kvůli těžkopádnému překladu velkým terčem kritiky a fanoušci si museli na Banksův příchod ještě počkat. Vydavatelství Planeta9 naštěstí nehodilo laserovou flintu do žita a Fléba nám servírují v novém hávu. V podání českého překladatelského matadora Richarda Podaného.
Bora Horza Gobuchul, Chameleon a špion ve službách Idiřanů, je vyslán na tajnou misi s cílem získat jeden ze vzácných Mozků Kultury dříve než nepřítel. Jednoduchý cíl se ale komplikuje od samého začátku, kdy se Horza vydává na cestu po galaxii v roli žoldáka...
Popsat blíže tento román je trochu složitějsí úkol, ne-li rovnou nemožný. Pomysli na Fléba je všeobsahujícím dílem, kde se dějová linka dělí o pozornost s názory a myšlenkami autora samotného, přičemž platí, že jedno bez druhého by bylo velkým ochuzením. Iain M. Banks se zde kromě závodu o získání Mozku (jedná se o supersložitý mechanismus, jenž Kultura využívá k řízení hvězdných lodí i společnosti samotné. To jen abyste neměli představu růžového orgánu v zavařovací sklenici :), věnuje také důsledkům a hrůzám války. A přestože se nám s knihou dostává do ruky čistokrevná space opera, ani zkoumání zapadlých koutů galaxie není její doménou.
Na knize Pomysli na Fléba je cítit, že se jedná o první díl. Přesněji řečeno: Vesmír, který Iain M. Banks v tomto románu popsal, je tak neuvěřitelně rozmanitý a promyšlený, že by byla škoda, kdyby se jednalo jen o jeden výlet do válkou sužované galaxie. Máme zde Idiřany, obří mimozemšťany, jejichž hnací silou je fanatická víra ve svého Stvořitele. Proti nim je Kultura s hédonistickým přístupem ke svému obyvatelstvu, k čemuž slouží stroje a řídící Mozky. Máme zde Dra´azony, takřka božské entity, i nespočet humanoidních ras. A přestože velkými hybateli Banksova spisovatelského světa byli velmistři žánru sci-fi (Asimov, Clarke a Heinlein), nebál se přidat temné tóny, které v klasické americké sci-fi škole najdeme jen ztěží.
Nemějte strach, rozhodně se nejedná o nudné čtení. Román nabízí dostatek akce i niterný pohled na hlavního hrdinu, kdy společně s Horzou budeme čelit špionům, kanibalům a ledovcům. Britská nátura spisovatelova se zde jasně odráží, díky čemuž je mi Banks bližší než např. Heinlein. Je to dáno hlavně syrovostí světa ve kterém Horza žije, jeho uvěřitelností a jistou rozladěností, kterou ve mě četba zanechala. Nedostanete černobílý plán typu přítel/nepřítel. To by bylo moc jednoduché. Barvy se slévají a již po několika desítkách stránek jsem sám netušil jestli vůbec Horza stojí na správné straně. Další otázka, jestli je nepřátleská Kultura tou správnou stranou, zůstává také nezodpovězená. V obou případech se jedná o extremismus, těžko hledat společný průsečík. Nezbývá než se oprostit od mocenských bojů a sledovat jednání Horzy z rasy Chameleonů, kterážto sama o sobě je na pokraji vyhynutí. Právě oproštění se od celkového obrazu dává knize osobní linku, kterou u jasněji postavených příběhů nenajdete. Svébytný autorův humor i deziluze jsou stěžejním lákadlem tohoto románu. Obdobný mix pocitů jsem zakusil snad jen při četbě Remarqua nebo Vonneguta. Jedná se o koření knihy, díky němuž vám Banksova tvorba bude ještě dlouho po dočtení rezonovat v hlavě, i kdyby jen z všeobsahujícího pocitu zmaru a vlastní zbytečnosti.
Iain M. Banks napsal celkem 26 novel, z čehož devět jich je ze série Kultura. Chtěl k tomu přidat i desátý román, bohužel nedlouho po jeho rozepsání zemřel. Kultura byla právem nominována na řadu SF ocenění. A přestože jich vyhrála jen několik, nesmazatelně se zapsala do světového fondu science ficton. A mě rozhodně dostala na kolena.
Pomysli na Fléba (Consider Phlebas)
Iain M. Banks
Vydavatelství: Planeta9
Překlad: Richard Podaný
Rok vydání: 2018
Formát: 195 x 130 mm
Počet stran: 608
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR