Prázdnota: Sny

recenze

Peter F. Hamilton se u nás natrvalo usadil díky dvé rozmáchlé space opeře o Společenství. Lidé versus agresivní mimozemský druh. Jak dopadla válka s Horou Jitřního Světla již víme. Jak ale vypadá vývoj lidské civilizace poté? Od toho je zde trilogie Prázdnota.

 

Pokud se chystáte na tetralogii o Společenství, tento článek rozhodně vynechte - bez spoilerů se zde neobejdeme!

Mimozemšťan Hora Jitřního Světla skončil poražený a opět uzavřený za neprostupnou bariérou. Lidstvo vyhrálo, poklepalo se na ramenou a vývoj mohl pokračovat nerušeně dál. Jenže... Jenže po všech událostech, které Společenství potkali, již nic nebylo jako dřív. Nešlo pouze o vyhlazovací válku s mimozemšťanem. Šlo také o Bradleyho Johanssona a jeho neúnavný boj s Hvězdoplavcem. Šlo o planetu Vzdálenou, kde byl Hvězdoplavec poražen. Šlo o putování Ozzieho po Syflenských stezkách a objev jejich kolektivního vědomí. Všechny tyto faktory měli dopad na lidstvo jako takové.

Takže když se posuneme o 1500 let kupředu, působí původní Společenství notně zastarale. Lidstvo je na vzestupu. Mnoho lidí přešlo na postfyzickou existenci coby virtuální život v umělé inteligenci známé jako PNP. Bionická rozšíření jsou na denním pořádku: již se nejedná o mikročipy, nýbrž o technologii na bázi buněk. Další sdílí své sny a emoce s ostatními pomocí tzv. gaiazrn. A zde přichází první rozkol.

Všichni, kteří mají gaiazrna, sdílí své emoce a sny. A všichni měli pár snů společných. O Kráčejícím po vodě. O Pánu Nebes. O cestě do ráje. Na řadu tak přichází kult osobnosti, víra a náboženství. A jelikož stupenců "Živoucího snu" jsou miliony, nelze jej brát na lehkou váhu,. Zvláště, když jejich cesta za spasením může zničit celý vesmír.

Peter F. Hamilton je zkrátka a dobře pan spisovatel. V Prázdnotě představuje novou hrozbu, proti které byl boj s Horou Jirřního Světla jen malou poznámkou pod čarou dějin. Prázdnota v srdci galaxie totiž bez milosti pohlcuje a ničí vše. Její expanzi nelze zabránit, je nečinná a nijak se neprojevuje. Ale hádejte, odkud získal Živoucí sen všechno to snění o lepším světě? O Pánu Nebes? Přesně tak, z Prázdnoty! Věřící se vydávají na Pouť, ostatní mimozemské rasy jsou z toho dosti nervózní, protože jakékoliv narušení Prázdnoty automaticky znamená její expanzi. O které se neví, kdy (a jestli vůbec) poté skončí.

První kniha trilogie Prázdnoty s podtitulem Sny nabízí na více jak šestistech stranách bravurně rozehranou partii intrik, politiky, špionáže i sledování soukromých (a tajných) cílů. Hamilton tak čtenáři nabízí vše, na co je u něj zvyklý: Množství dějových linek, nové technologie, nové hrdiny. Krom nich ale přijdou na řadu i staří známí. Za to jsem Hamiltonovi vděčný, mé oblíbence ponechal :)

Otázkou tak zůstává, jak se bude příběh vyvíjet dál. Společenství je diverzifikované, nelze ukázat na jediný správný směr vývoje. Zakusíme sny, které přiměly miliony lidí věřit a vydat se do neznáma. Budeme pátrat po prorokovi, hledat Druhého Snícího, navštívíme prapodivnou středověkou vesnici a trochu si zavzpomínáme. Prázdnota je ale živoucí, rozmáchlá, fantastická a monumentální. Jedná se o první díl, nečekejte tedy pompézní souboje a frenetickou akci. Prim hraje představení prostředí a poznávání hrozeb. Velmi důkladné a pomalé poznávání, musím dodat; zkrátka jak to umí právě Peter F. Hamilton. Ve Společenství mi dokázal, že celý svět má důkladně promyšlený a všechny postavy jsou důležité: Žádná dějová linka časem nevyšumí. Od Prázdnoty očekávám to nejlepší. A věřím, že nebudu zklamán.

KOUPIT KNIHU PRÁZDNOTA: SNY PŘÍMO U PLANETY9

Prázdnota: Sny

Peter F. Hamilton

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2021

Překlad: Jana a Jan Oščádalovi

Formát: 195 x 130 mm

Počet stra: 631

Provedení: Paperback

 

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři