Psí vojáci

recenze

Rex je pes. Rex je hodný pes. Rex poslouchá rozkazy svého pána. Rex je dva metry vysoký modifikovaný bioform určený pro válčení. Rex zabíjí a páchá válečné zločin. Je Rex nakonec špatný nebo odpovědnost nese jeho Pán?

S autorem knihy Psí vojáci Adrianem Tchaikovskym jsem se poprvé setkal loni díky jiné knize poměrně nového vydavatelství Planeta9 s názvem Ocelová šlechta. Velmi povedená protiválečná sci-fi  oděná do hávu budoucího boje rozpínavých Spojených států a mnohem menšího Nordska vyprávěná očima prostých vojáků, které dostali úkol ve stylu Tuctu špinavců na nepřátelském území. Novinka Psí vojáci má s Ocelovou šlechtou několik společných průsečíků. A přece je úplně jiná. Ale pokud se vám předchozí kniha líbila, zamilujete se znovu. Packu na to.

Když si představíte klasickou vizi budoucnosti a válčení – protože na mír rovnou všichni zapomeňme, dobře? – pak se většině z vás pravděpodobně vybaví nějaká forma částečně autonomních robotů a jiné umělé inteligence ovládané z řídících center a měnící nepřátele na hromádky šrotu. Autor knihy se ovšem vydal odlišnou cestou. Zapomeňte na roboty, budoucností válečnictví jsou bioformové -  zvířata vybavená posílenou inteligencí a schopnostmi a naprogramovanými poslouchat rozkazy svých Pánů.

Jedním z bioformů je i Rex. Dva metry vysoký pejsek vybavený smrtonosným arzenálem zbraní, který chce jen být hodný pes. Poslouchá rozkazy svého Pána. Bezmyšlenkovitě, bez výčitek, bez svědomí – jen aby byl hodný pes. Rex je součástí a zároveň vůdcem bojové smečky, kterou spolu s ním tvoří  Drak, obří mašina na zabíjení, roj Včel, v laboratořích vyvinutá umělá inteligence a Meda, inteligentní medvědice s pořádným kanónem. 

Základní premisa příběhu je asi jasná už při letmém pohledu na obálku (a po přečtení zadní strany ještě jasnější, haha) – bude se válčit, bude se zabíjet. Smečka je vyslána bohatou korporací (vidíte odkaz na Ocelovou šlechtu?) do jedné z částí Mexika, kde se mají postavit anarchistům. A tahle první část knihy je masakr. Bioformové jsou zkrátka dokonalé „stroje“ na zabíjení bez slitování. Přece jen poslouchají rozkazy. Jenže nebyl by to Adrian Tchaikovsky, kdyby byla celá kniha jen akční militaristická sci-fi. A to nejlepší přichází po boji.

V pomyslné druhé a obsáhlejší části nastává prostor pro řadu morálních a filozofických otázek a dilemat. Což sice takhle napsané může znít jako hrozná nuda, ale opak je pravdou, protože Tchaikovksy je PAN spisovatel a celé to čtenářům překládá pomalu, postupně a skrytě. Ano, Rex je hodný pes, Rex poslouchá rozkazy, ale co když je jeho Pán uvržen do soudních procesů za své nekorektní chování a porušování Ženevských konvencí? Najednou Rex nedostává rozkazy a musí přemýšlet sám. Jenže může „umělá zbraň“ přemýšlet? A má nějaká práva? A je odpovědná za své skutky, když je schopná si je uvědomit nebo ji nelze odsoudit za plnění rozkazů?

Zkrátka autor knihy postavil na základech militaristické sci-fi další přemýšlivý příběh plný zásadních a složitých otázek. A teď to hlavní – ono to nejzásadnější a nejpalčivější, čím celý příběh poměrně překvapivě vyvrcholí, se odehrává celou dobu tak nějak na pozadí. Ovšem to vás rozhodně nemůže překvapit, pokud jste už četli Ocelovou šlechtu, ve které se na pozadí skrývají taktéž protiválečná poselství a překvapení.

Nebudeme si nalhávat, že Psí vojáci nadchnou všechny čtenáře. Ba naopak z nich bude pravděpodobně mnoho lidí překvapeno, ne-li dokonce zklamáno, protože pokud někdo čeká přes 300 stran akce, krve a zabíjení… tak to nedostane. Naopak čtenář dostane na stránkách knihy zamyšlení se nad několika problémy moderního světa pečlivě zabalenými do promyšleného a živoucího světa budoucnosti.

A. Tchaikovsky je skvělým vypravěčem a i v těch zdánlivě „nudnějších“ pasáží si umně udrží čtenářovu pozornost. Jeho příběh má nápad, spád a téměř dokonale mění tempo dle potřeby vyprávění. Druhým autorovým velkým kladem je jeho práce s postavami. Opět se jedná o aspekt, který mě nadchl už v Ocelové šlechtě (neměl bych už o ní přestat mluvit?), kdy všechny postavy a jejich charaktery byli civilní, obyčejné a hlavně uvěřitelné. A stejně je tomu i zde, a to i přestože jsou hlavními hrdiny antropomorfizovaná zvířata. Kombinace lidských a zvířecích vlastností a vnitřní boj je rozepsán a podán výtečně a snad i dokážu uvěřit, že za pár let budeme podobným problémům čelit ve skutečnosti. S tím samozřejmě souvisí i podání vztahů mezi členy Smečky – když vám někdo řekne, že se v téhle knize řeší vztah psa a medvěda, tak vážně nejde o pohádkovou variaci na Medvídka Pú.

Planeta9 se poměrně rychle etablovala na českém trhu jako sice menší, ale velmi zajímavý hráč. Respektive když si chci přečíst něco mimo mainstream a zažité pořádky, automaticky koukám v polici po logu s devítkou. A Tchaikovskyho Psí vojáci jen potvrzují kvalitu vybíraných knih k vydání. Již předchozí Ocelová šlechta byla povedená, ale novinka pozvedá protiválečnou tématiku a etická dilemata ještě výš. Kdo čeká prostou rubačku, bude zklamán. Kdo čeká skvělou, promyšlenou, hlubokou a nadčasovou sci-fi bude nadšen. Na mou duši, na psí uši, dračí ocas a medvědí svědomí. Zkrátka už aby tu byla další autorova kniha.

 

Koupit Psí vojáky přímo u Planety9!

 

Psí vojáci

Autor: Adrian Tchaikovsky

Vydavatelství: Planeta9

Rok vydání: 2020

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 372

Formát: brož

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři