Šaman

recenze

Pokud jste za největší výpravu do dějin lidského rodu doposud považovali Cestu do pravěku nebo Osadu Havranů, je třeba vám otevřít oči. A není pro to lepší knihy nežli Šamana!

"Tak to pozor!", zahalekáte, ohánějíce se přitom dobrodružným životem Kopčema, Veverčáka a Mamutíka. A já vám musím dát za pravdu. Štorchovi Lovci mamutů jsou fantastickou knihou - zvláště když poprvé vyšli již v roce 1918!

K nelehkému životu lidí v Paleolitu se nyní vrátil jeden z nejvěhlasnějších současných autorů sci-fi: Kim Stanley Robinson. 

Jeho představu pravěké tlupy sledujeme skrze Potáplíka: Mladého šamanského učně, který si jakožto sirotek nemohl svůj osud moc vybírat. A tak skončil v učení u starého - a trochu potrhlého - šamana Trna a léčitelky Vřesy. A ve starší době ledové nebyla cesta k dospělosti dlážděna pohodlím a zahálkou. Průměrná teplota byla o dvanáct stupňů nižší než dnes a my hned na úvod potkáváme Potáplíka zcela nahého, odkázaného pouze na své schopnosti během prvního zasvěcení - přežití v divoké přírodě. 

Tak se nám představí mladý hlavní hrdina, který se nebojí postavit svému strachu a bojovat o holé přežití - i o svou lásku. A na své cestě k dospělosti se s námi podějí o běžný život lidí před dvaatřiceti tisíci lety.

K napsání románu z dávného pravěku inspirovali K. S. Robinsona dvě události: Nález ledového muže Otziho v roce 1991 a o čtyři roky později objev pravěkých maleb zvířat v Chauvetově jeskyni ve Francii - zbývalo jen nalézt vhodné charaktery a román byl na světě!

Kim Stanley Robinson patří k pravověrným milovníkům sci-fi žánru. Tím chci říci, že zadaný problém dosti zevrubně prozkoumá, místo aby na stránky bez ladu a skladu nasázel všechny možné (i nemožné) inhibitory hmoty a subatomární fotonové lodě. Nejinak si počínal i v případě Šamana. Můžu tedy s klidným srdcem říci, že Šaman je tou nejjistější a nejvěrohodnější sondou do prapočátků lidské civilizace, kdy člověk moderní doby ještě mohl v lesích potkat neandrtálce. To je všechno opravdu pěkné, ale stále se může jednat o dvousečný meč. Byť by byl pazourkový. A zde se dostáváme k Robinsonovu slabému místu. 

Pokud jste četli nějakou jeho knihu již dříve, jistě víte, co mám na mysli. K. S. Robinson je autor, který rád píše krásným jazykem a nebojí se do svých knih zapojit trochu mystiky i tajemna. Ovšem napětí? Toho se moc nedočkáte. A Šaman je v tomto ohledu stejný. Kniha samozřejmě obsahuje napínavých momentů spoustu, ale nemůžu se ubránit dojmu, že jich autor mohl využít lépe. Ať už Potáplíkovi hrozilo sebevětší nebezpečí, nepochyboval jsem, že se z něj dostane. Autor se více věnuje popisu fungování pravěké tlupy a šamanskému umění malby než vystavování čtenáře nervydrásajícícm momentům a stavění hutné atmosféry. 

Ve výsledku tak držíte v ruce knihu, kde krásně zapadnete do fungování prvotně pospolné společnosti, ale neubráníte se představám toho, jak se tlupa brání smečce jeskynních lvů. Což se ovšem pro všechno to míchání barev a přežívání pod náporem pořádné zimy ani nestalo. Přesto Robinsonův styl psaní není zbytečně školometský a četba příjemně ubíhá. Ale na "příjemné počtení" je 648 stran sakra moc, když první větší thriller zažíváte až za polovinou knihy. 

Ale co naplat: Kim Stanley Robinson se striktně držel všech známých, ověřitelných nebo logicky odůvodnitelných faktů a předkládá nám knihu o tom, jak se skutečně žilo, jak se lovilo či jak se malovalo v jeskyních. Snad jen pro zajímavost vám prozradím, že Trnovi a Potáplíkovi malby si Kim nevymyslel. Ty skutečně naleznete v Chauvetově jeskyni, popřípadě stejně jako já na internetu. V tomto ohledu není vůbec špatné býti pedantem. Můžete svým čtenářům připravit krásné překvapení, které na vás skutečně dýchne historií starou přes třicet tisíc let. 

KOUPIT KNIHU ŠAMAN PŘÍMO U PLANETY9

Šaman

Kim Stanley Robinson

Nakladatelství: Planeta9

Překlad: Pavel Bakič

Rok vydání: 2022

Formát: 195 x 140 mm

Počet stran: 648

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři